Tujina

Velik polom za okoljsko politiko

Luxembourg, 20. 10. 2009 18.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska unija ni dosegla dogovora o pomoči državam v razvoju, ki bi za uspešen boj proti podnebnim spremembam potrebovala 100 milijard evrov. Greenpeace je srečanje ocenil kot polom.

Finančnim ministrom EU danes v Luksemburgu po dolgih pogovorih ni uspelo doseči dogovora o ključu razdelitve financiranja boja proti podnebnim spremembam v pomoč državam v razvoju. Tako da ta izziv ostaja za voditelje EU, ki se bodo srečali konec oktobra v Bruslju. Slovenija se zavzema za pravično razdelitev na podlagi sposobnosti plačevanja. 

Onesnaževanje
Onesnaževanje FOTO: Reuters

Evropska komisija je ocenila, da bi države v razvoju za boj proti podnebnim spremembam do leta 2020 potrebovale okoli 100 milijard evrov, ki naj bi jih pridobile na tri načine: z lastnimi sredstvi, z mednarodnega trga ogljika in z mednarodnim javnim financiranjem razvitih držav.

Te bi morale po izračunih komisije prispevati od 22 do 50 milijard evrov od leta 2013 do leta 2020, EU pa naj bi prispevala od 2 do 15 milijard evrov, če bo odziv globalnih partneric primerljiv. Temeljno vprašanje pri tem, na katerega danes ni bilo odgovora, je, kako in kdaj to razdeliti na globalni ravni in znotraj EU.

Kako financirati države v razvoju?

Prav tako naj bi razvite države že prej, v letih 2010–2012, državam v razvoju pomagale z od petimi do sedmimi milijardami evrov sredstev. Tudi pri tem tako imenovanem hitrem financiranju se države članice danes še niso konkretno dogovorile, kako si bodo razdelile prispevek in ali bo ta temeljil na načelu prostovoljnega sodelovanja ali ne.

Slovenski minister za finance Franc Križanič je pojasnil, da so možnosti za ta ključ delitve prispevka različne: lahko se ga določi glede na toplogredne izpuste posamezne države, glede na njen bruto domači proizvod ali pa s kombinacijo enega in drugega. Po neuradnih začasnih izračunih naj bi Slovenija sicer prispevala od 0,3 do 0,4 odstotka tega, kar bo prispevala EU.

Zemlja
Zemlja FOTO: Reuters

To je tudi v skladu s stališčem Slovenije, ki ga je danes pojasnil minister Križanič. "Naš predlog v tem primeru je, da si delimo tako kot ostale projekte, ki jih izvajamo skupaj, na primer razvojni sklad in podobno," je dejal. To po njegovih besedah ne bi predstavljalo "večjega bremena za javne finance za države, ki so v postopku lovljenja razvitejših".

Minister Križanič je danes tudi menil, da je glede na to, da te stvari še niso določene na svetovni ravni, za razpravo o tem še čas na naslednjih zasedanjih finančnih ministrov EU. Kot je napovedal minister, je bil tokrat sprejet "prehodni dokument", ključ sam pa bo dogovorjen in izpogajan v prihodnjih mesecih.
 

Greanpeace: Popoln polom

Na enem izmed odločilnih srečanj finančnih ministrov EU v Luksemburgu smo danes doživeli popolni polom, saj se ministri niso uspeli dogovoriti  o podnebnem financiranju za države v razvoju, kar je del priprav na globalno srečanje decembra v Kopenhagnu.

Vodja kampanj EU za Greenpeace v Sloveniji Nina Štros je današnji sestanek ocenila kot polom. "Namesto da bi finančni ministri postavili temelje globalnega podnebnega dogovora, jim je uspelo pripeljati katastrofalne posledice podnebnih sprememb korak bliže".

"Greenpeace poziva voditelje držav EU in njihove vlade, da na srečanju naslednji teden prevzamejo odgovornost in sprejmejo zavezujoče obveze za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, ter da zagotovijo finančna sredstva za podnebne ukrepe v državah v razvoju," so še zapisali v tej organizaciji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sadjar
21. 10. 2009 11.06
Polom je tudi uvodni stavek, slovnično gledano.
goso
21. 10. 2009 04.42
šenkavanje gnarja je oslarija. tko kt pr ns. šenkanga gnarja noben ne cen. ga porab za jahto. c2o gnar je pa sploh napihvanje balona. raj jm nej jedrske zgradijo namest premoga.
Worldpeace
21. 10. 2009 03.30
ej. sam raj si preberte ce se dejansko podnebje ogreva al vlade drzav s to teorijo sluzjo denarce z davki na procente izpusnih plinov.
Mer
21. 10. 2009 00.47
z denarjem si otežujemo svet (?) če si to zares želimo, čemu naj bi bil to problem???
buggyman
20. 10. 2009 22.14
amerika ma največ proti globalnemu segrevanju... govori EU, Kitajski, Indiji........naj zmanšajo toplogredne pline a sama ga vrže največ v zrak.... nerabš bit nevem kok pameten da bi pogruntal americane da lažejo celemu svetu samo cene goriva poglejte kkšne majo!!!
busta
20. 10. 2009 20.44
Te je lep način, da se vrne nerazvitm kaj so pokradli kolonizatorji - uapm, da jim bo oktobra ratal...
Miha7
20. 10. 2009 20.09
Greenpeace...sama politika frdamana!!! Pričakujem kmalu kotacije na borzi s CO2:@
skydrol7
20. 10. 2009 19.50
gdo so drzave v razvoju? mednarodni pritisk bi bilo potrebno naloziti Kitajski in Indiji ker ti dve drzavi najvec pomagata pri trenutnem onesnezevanjem okolja
SheppardJohn
20. 10. 2009 19.32
nej mal kitajce poslihtajo vec osnazujejo ko cela evropa skp
think_twice
20. 10. 2009 19.15
Torej smo dolžni spet enkrat enim "nerazvitim" 300-400 milionov.....