
Iz Turčije poročajo o novih okužbah s ptičjo gripo. Minister za zdravje Recep Akdag je povedal, da so doslej pri štirinajstih prebivalcih Turčije potrdili okužbo z nevarnim virusom H5N1, trije bolniki - otroci, stari med enajst in petnajst let - so minuli teden bolezni že podlegli. Njihovega šestletnega bratca pa so odpustili iz bolnišnice, potem ko so ugotovili, da se ni okužil z nevarnim virusom.
V turških bolnišnicah je sicer 78 ljudi, ki kažejo znake ptičje gripe.
Virus še ni mutiral
Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so potrdili, da so bili oboleli v stiku z okuženo perutnino. Virus tako po njihovih ugotovitvah ni mutiral in se ne prenaša s človeka na človeka.
Kljub temu v Turčiji vlada panika. Ljudje množično odhajajo v bolnišnice na preiskave, ponekod v državi zaradi navala močno primanjkuje zdravnikov.

Ptičja gripa na vratih Evrope
Virus pa se je medtem že razširil po državi, potrdili so štiri nova žarišča ptičje gripe, in sicer v pokrajinah Kastamonu, Corum, Van in Samsun. Največ primerov te bolezni so sicer odkrili na skrajnem vzhodu Turčije, prisotnost virusa pa so potrdili tudi v krajih ob Črnem morju na severu države. Največ skrbi pa povzroča dejstvo, da se je bolezen že razširila na zahod države, ki je najgosteje poseljen. Tako so izbruh odkrili v bližini prestolnice, Ankare.
V Carigradu pa se zdravi 23 ljudi, pri katerih obstaja sum na ptičjo gripo, med njimi je trinajst otrok. Oblasti se bojijo, da se je bolezen pojavila tudi v največjem turškem mestu, ki šteje 12 milijonov prebivalcev. Bolezen pri pacientih sicer še ni potrjena, rezultate preiskav pa naj bi zdravniki objavili še danes.
Zdravstveni inšpektor Mehmet Bakar je medtem sporočil, da so na carigrajškem območju odkrili dve mrtvi kokoši, ki sta bili najverjetneje okuženi s ptičjo gripo. Dokončnih rezultatov testov, ki so jih izvedli na poginulih kokoših, še ni.

Evropa ukrepa ... Italija razmišlja o lastnih ukrepih
Glavna britanska zdravstvena ustanova je državljane pozvala, naj bodo pozorni, italijanski zdravstveni minister je sklical sestanek s strokovnjaki, oblasti v nemški zvezni državi Hessen pa pregledujejo avtobuse, ki prihajajo iz vzhodne in južne Evrope. Poostreni ukrepi veljajo za vozila iz Hrvaške, Turčije, Rusije in Romunije. Potnikom iz teh držav bodo zasegli perutnino, perutninsko meso in perje.
Vodja britanskega Medical Research Councila, Colin Blakemore je dejal, da so možnosti, da bo ptičja gripa dosegla Veliko Britanija, velike. "Čeprav ni razloga za paniko, je vsekakor razlog za skrb, pripravljenost in pozornost," je dejal. Državljanom je svetoval, naj spremljajo spletne strani zunanjega ministrstva in naj se izogibajo potovanjem v vzhodno Turčijo.
Italija pa bo v primeru, da EU ne bo sprejela dovolj ostrih ukrepov za zajezitev ptičje gripe, uvedla svoje lastne omejitve, je sporočil minister za zdravje Francesco Storace. Možno je, da bodo državljanom prepovedali potovanja na rizična območja, med katerimi je tudi Turčija. ''Situacija je resnejša kot pred nekaj meseci. Novice, ki prihajajo iz Turčije, so skrb zbujajoče," je dejal.

Žrtev v Indoneziji, nova okužba na Kitajskem
V Indoneziji je 1. januarja za posledicami okužbe z virusom H5N1 v
bolnišnici umrl 39-letnik, je sporočil predstavnik indonezijskega
ministrstva za zdravje Hariadi Wibisono. Število ljudi, ki so umrli zaradi ptičje gripe, se je v državi tako povzpelo na 12, okuženih pa je še 17 pacientov. ''Umrli je bil v stiku s poginulimi kokošmi,'' je povedal Wibisono.
Na Kitajskem pa so potrdili osmi primer te bolezni pri človeku, okužil se je šestletni fantič.
Vietnam: Izbruh je zajezen
Vietnamsko ministrstvo za kmetijstvo pa je preklicalo ukrepe za boj proti ptičji gripi. V zadnjih treh tednih niso odkrili nobenega novega primera okužbe, prav tako so končali s cepljenjem več kot 244 milijonov kokoši, rac in gosi.