Tajfun Mangkhut, ki velja za najmočnejšo nevihto tega leta, je dosegel kitajsko obalo blizu mesta Jiangmen. Na Kitajskem je po zadnjih podatkih zahteval dve smrtni žrtvi - po poročanju kitajskih medijev, sta oba umrla v provinci Guandgong.
Samo v Hongkongu je bilo poškodovanih več kot 200 ljudi.
Večji del južne kitajske obale in metropola Hongkong zaradi tajfuna skoraj v celoti obstala
Iz Hongkonga medtem poročajo o obilnem deževju in silovitem vetru, zaradi česar je skoraj v celoti prekinjen ves tamkajšnji letalski promet. Na hongkonškem mednarodnem letališču so odpovedali približno 800 letov, kar je prizadelo več kot 100.000 potnikov, omejen je tudi primestni promet.
Tajfun je v Hongkongu tudi podiral drevesa, zaradi česar so blokirane številne ceste, in lomil okna stanovanjskih stolpnic. Zaradi vetra so se celo zamajali nekateri hongkonški nebotičniki, ki so zgrajeni tako, da se ob silovitem vetru zazibajo, piše BBC.
Na varno so morali odpeljati 2,4 milijona ljudi, okoli 7000 gospodinjstev je ostalo brez električne energije.
V kitajski provinci Guangdong veter trenutno piha z močjo 162 kilometrov na uro. Iz province so evakuirali na tisoče ljudi, oblasti so razglasile rdeči alarm.
Mangkhut je prizadel tudi Macao, kjer je tajfun poplavil številne ceste tega zabaviščnega mesta. Oblasti so že v soboto zvečer odredile zaprtje vseh kazinojev, kar se je zgodilo prvič v zgodovini.
Na Filipinih zahteval najmanj 49 življenj
Mangkhut je v soboto dosegel filipinsko obalo, veter je dosegal 175 kilometrov na uro. Po zadnjih podatkih je na Filipinih umrlo vsaj 49 ljudi, a ta številka bi lahko še močno narasla. "Težko sprejmem, a zdi se, da bo najmanj sto smrtnih žrtev," je še dejal župan. Večina žrtev je umrla zaradi plazov, ki jih je sprožilo močno deževje.
Mangkhut, ki velja za najmočnejši veter letošnjega leta na Filipinih, je poplavil kmetijske površine na območju otoka Luzon, siloviti veter je poleg tega podiral drevesa, obilno deževje pa je sprožilo številne zemeljske plazove.
Kot je za filipinske medije dejal župan, bi lahko bili med smrtnimi žrtvami pogrešani rudarji iz mesta Itogon, ki so bili v baraki rudnika, ko je to zasul zemeljski plaz. Ocenjujejo, da je bilo v baraki od 40 do 50 rudarjev, ko se je sprožil zemeljski plaz. V mestu so poleg tega zaradi tajfuna že zabeležili 32 smrtnih žrtev.
Zbežalo najmanj 105.000 ljudi
Večina regije, ki je bila na poti Mangkuhta in kjer živi okoli pet milijonov ljudi, je še vedno brez elektrike in komunikacijskih povezav, zato oblasti še niso podale končne ocene morebitnih žrtev in gmotne škode, ki jo je povzročil tajfun. S pretežno vaškega območja je zbežalo najmanj 105.000 ljudi.
Na Filipinih je največ smrtnih žrtev doslej zahteval super tajfun Haiyan leta 2013 z več kot 7350 smrtnimi žrtvami in pogrešanimi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.