Tujina

Vedeli, a molčali

Bruselj, 23. 01. 2007 17.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Več evropskih držav je vedelo za prelete letal CIA in skrivne zapore, ugotavlja poročilo preiskovalcev.

Zemljevid domnevnih preletov CIA
Zemljevid domnevnih preletov CIA FOTO: Reuters
Odbor ugotavlja, da so bili v nekaterih primerih skrivni zapori v ameriških vojaških bazah na evropskih tleh, ob tem pa opozarja na pomanjkljiv nadzor držav gostiteljic nad njimi. Med skrivne pripore je mogoče uvrstiti kateri koli kraj, kjer so osumljence zadrževali brez pravne podlage, tudi hotelske sobe.

Začasni odbor Evropskega parlamenta je končal enoletno preiskavo o obstoju skrivnih zaporov ameriške obveščevalne agencije CIA za zasliševanje terorističnih osumljencev na evropskih tleh ter o uporabi evropskih letališč za njihove prevoze. Med drugim je poskušal ugotoviti, kaj so vlade evropskih držav o tem vedele in ali so vpleteni tudi evropski državljani.

"Najmanj 1245 letal ameriške obveščevalne agencije CIA je vstopilo v evropski zračni prostor ali pristalo na evropskih letališčih med koncem leta 2001 in koncem leta 2005," navaja poročilo. Vendar pa preiskovalci iz evroparlamenta poudarjajo, da niso vseh uporabljali za prevoze terorističnih osumljencev. V poročilu so tudi dokazi o 21 primerih nezakonitih aretacij oziroma izročitev, ki naj bi se zgodile na evropskih tleh oziroma katerih žrtve so bili evropski državljani.

Dokazov o tem, da naj bi bili skrivni zapori tudi na Poljskem, niso dobili, so pa člani odbora dali vedeti, da s sodelovanje tamkajšnjih oblasti niso zadovoljni
Dokazov o tem, da naj bi bili skrivni zapori tudi na Poljskem, niso dobili, so pa člani odbora dali vedeti, da s sodelovanje tamkajšnjih oblasti niso zadovoljni FOTO: Reuters
Kot je poudaril preiskovalni odbor, obsaja "velika možnost, da so nekatere evropske države do določenih informacij prišle s pomočjo mučenja".

Za sporne dejavnosti CIA na evropskih tleh naj bi vedelo enajst držav, in sicer Bosna, Ciper, Danska, Makedonija, Nemčija, Grčija, Irska, Romunija, Španija, Švedska in Turčija. Sumov, da je skrivne zapore gostila tudi Poljska, za zdaj niso potrdili.

Kritike zaradi nesodelovanja

Vpletene države je odbor okrcal, češ da niso izpolnile "svoje evropske zaveze - spoštovanja človekovih pravic". Najostrejše kritike pa so zaradi nesodelovanja v preiskavi letele na Rim, London, Dunaj, Lizbono in Varšavo.

Člani odbora so evropske države pozvali, naj "nedolžnim žrtvam nezakonitih izročitev plačajo odškodnino". Hkrati so se zavzeli za kaznovanje tistih držav, ki so kršile 6. člen Evropske konvencije o človekovih pravicah. Ta poudarja, da ima vsakdo pravico do poštenega sojenja ter da je nedolžen, dokler mu krivde ne dokažejo.

Države, ki so vedele za kršitve človekovih pravic, a niso storile nič, da bi to preprečile, bi morale biti kaznovane, menijo člani odbora
Države, ki so vedele za kršitve človekovih pravic, a niso storile nič, da bi to preprečile, bi morale biti kaznovane, menijo člani odbora FOTO: Reuters
Svet EU ni sodeloval s komisijo. Nasprotno, poslali so skope dokumente, kar je zelo slabo za odnos med parlamentom in svetom. Najhuje torej obsojam pomanjkljivo sodelovanje Sveta EU. Carlos Coelho, predsedujoči odboru

Proti članicam EU, ki so jih opozorili na kršenje človekovih pravic, a niso storile ničesar, da bi to ustavile, pa bi uvedli sankcije. Kakšne, niso navedli, je pa evropski komisar Franco Frattini že leta 2005 poudaril, da bi bile posledice lahko "zelo resne", kršiteljicam bi po njegovem mnenju lahko vzeli volilno pravico v EU.

'Svet EU laže'

Odbor je ostro obsodil tudi institucije unije, predvsem Svet EU. Pravno sodelovanje med institucijami ni bilo ustrezno, je dejal predsedujoči odboru, portugalski poslanec Carlos Coelho. "Dokumenti, ki jih je posredoval svet parlamentu, so bili le delček dejanskih dokumentov, s tem da jih je svet hotel prikazati kot dejanske dokumente," je poudaril.

Pri tem so v odboru s prstom posebej pokazali na visokega zunanjepolitičnega predstavnika unije Javierja Solano, češ da je lagal, da "ni nič vedel".

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.