
Tajska je danes predlagala, da bi Združeni narodi pri reševanju razmer v Mjanmaru uporabili podoben model kot pri severnokorejskem jedrskem programu in sprožili večstranska pogajanja, na katerih bi sodelovale članice Združenja držav Jugovzhodne Azije (Asean), Kitajske in Indije. To je danes v pogovoru v Bangkoku posebnemu odposlancu ZN za Mjanmar Ibrahimu Gambariju predlagal tajski premier Surayud Chulanont. Gambari znova v Mjanmar?
Gambari je s pogovori v Bangkoku začel turnejo, med katero bo obiskal v torek Malezijo, nato pa še Indonezijo, Japonsko, Indijo in Kitajsko, preden bo predvidoma novembra znova obiskal Mjanmar. Indija in Kitajska sta največji zaveznici vladajoče vojaške hunte v Mjanmaru, skupaj s Tajsko pa sta tudi njeni glavni gospodarski partnerici.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je Gambarija na območje poslal, da bi se posvetoval s ključnimi vladami o mednarodnih prizadevanjih za začetek pogovorov med vojaško hunto in opozicijo v Mjanmaru, potem ko je bilo v nasilnem zatrtju prodemokratičnih protestov v Mjanmaru ubitih najmanj 13 ljudi, kakih tisoč pa je še vedno priprtih, medtem ko hunta nadaljuje z aretacijami predstavnikov opozicije.
Tajski premier je Gambarija danes še pozval, naj omenjeni tajski predlog predstavi visokim predstavnikom med obiskom v Indiji in na Kitajskem. Seznanil ga je tudi, da bodo oblastem v Yangonu poslali pismo, v katerem jih bodo pozvali, naj Gambariju čimprej dovolijo ponoven obisk, "morda že oktobra", čeprav je Gambarijev obisk napovedan šele za sredino novembra.
ZDA so sicer vztrajale, da bi se moral Gambari čimprej vrniti v Mjanmar, ki ga je po nasilni zadušitvi mirnih protestov obiskal septembra in se takrat srečal s priprto vodjo opozicije Aung San Suu Kyi in vodjo režima, generalom Than Shwejem.
Za rešitev severnokorejskega jedrskega vprašanja si sicer že nekaj let prizadevajo na šeststranskih pogajanjih, v katerih sodelujejo obe Koreji, Japonska, ZDA, Kitajska in Rusija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.