Tim Kretschmer, 17-letnik, ki se je odpravil na morilski pohod po Winnendnu, je svoje dejanje v noči na sredo napovedal v eni od spletnih klepetalnic, je danes sporočila policija. ''Dovolj imam, sit sem tega groznega življenja. Vsi se mi smejijo, nihče v meni ne prepozna potenciala. Resno mislim. Imam orožje. Jutri bom šel v šolo in jim dobro podkuril. Jutri boste slišali zame. Bodite pozorni na ime kraja Winnenden,'' naj bi malo pred tretjo uro zjutraj zapisal na internetu.
Timov internetni sogovornik je odgovoril zgolj z LOL, kar v spletnem jeziku pomeni glasen smeh, poroča nemški časnik Der Spiegel. Vsebino razgovora naj bi sogovornik zaupal svojim staršem po tem, ko je slišal, kaj se je zgodilo. Vendar pa policija v zgodbo ni prepričana, poroča britanski BBC. Tako uporabniki interneta kot preiskovalci naj bi namreč izrazili dvom v verodostojnost sporočila. Kljub temu je spletna klepetalnica pod nadzorom, kriminalisti pa so zahtevali tudi dostop do strežnika, ki je v ZDA.
Tim je svoj smrtonosen pohod, v katerem je ubil 15 ljudi, začel v šoli v nemškem Winnendenu, ki jo je nekoč tudi sam obiskoval. Večina žrtev v šoli so bile ženske, ubil je namreč osem dijakinj, tri učiteljice in enega dijaka, je povedal notranji minister nemške zvezne države Baden-Württemberg Heribert Rech. ''Povsem jih je presenetil. Nekatere žrtve so imele v času smrti v rokah še vedno pisala,'' je dejal.
Motiv očitno depresija
17-letnik ni pustil poslovilnega pisma, zato se psihologi in kriminalisti sedaj ukvarjajo z njegovim motivom za krvav zločin. Policija naj bi že imela izhodišča za motiv, podrobnosti pa bodo znane kasneje.
Medtem pa nemški spletni časopis Bild.de poroča o težavnem odnosu storilca s sovrstniki in učiteljicami. Po besedah peščice prijateljev in znancev se je Tim počutil šikaniranega. Sošolci naj bi se iz njega norčevali, učitelji pa naj bi ga ignorirali. Pred tremi tedni naj bi staršem napisal pismo, da trpi in da ne more več naprej.
Slabo v šoli in družabnem življenju
Kot je povedal eden od Timovih sosedov, ga je večkrat srečal v parku, vedno pa se je pritoževal nad eno od učiteljic. Nenehno naj bi ga šikanirala in mu grozila, da če bo tako nadaljeval, bo kmalu postal smetar. Sosed dodaja, da jo je resnično sovražil, tako kot pravzaprav ženske na splošno.
Drugi deček iz soseščine je povedal, da so Timovi starši prosili njegove prijatelje, naj se igra z njim, saj se noben noče. ''V sobi je imel najmanj 30 kosov imitacij orožja softair. Ko smo bili zunaj, je začel streljati na nas in ni hotel nehati. To je res bolelo. Zato se včasih nismo hoteli igrati,'' je povedal.
Tudi v šoli mu ni šlo dobro. Po navedbah dekleta, ki mu je pomagalo pri učenju, je bil zelo zaprt vase. Ena od sošolk pa je povedala, da je imel same enice in dvojke ter da so ga sošolci pogosto klicali ''zguba''. Po besedah drugih znancev pa naj bi imel celo dekle, ki pa ga je pred kratkim zapustilo, v čemer nekati vidijo dodaten vzrok za izgubo nadzora nad sabo.
Ure in ure za računalniškimi igrami
Tim je oboževal računalniške igre, zlasti strelske, kot je Counterstrike. ''Na računalniku je gledal tudi grozljivke. Ne bi me čudilo, če je noč pred zločinom celo noč prebil pred računalnikom, zjutraj slišal o morilskem pohodu v ZDA in se potem s pištolo odpravil v šolo,'' besede znanca navaja Bild.de.
Tiskovni predstavnik policije Klaus Hinderer je potrdil: ''Pri njem smo med drugimi našli igrico Counterstrike." Profesor kriminologije Hans-Dieter Schwind pojasnjuje, da bi se 17-letnik takšnega ravnanja prav verjetno lahko naučil iz igric, kot sta Counterstrike ali Crysis. Ob tem opozarja na možnost efekta domin pri drugih učencih. Zlasti naj bi to veljalo za 14 dni po dejanju.
V psihiatrični oskrbi
Po navedbah časnika Der Spiegel, ki se sklicuje na besede predstavnikov policije, je bil Tim od leta 2008 v oskrbi psihiatrov iz kraja Heilbronn, saj naj bi trpel za hudo depresijo. Zdravljenje naj bi nadaljeval v bolnišnici v Winnendenu, vendar tega očitno ni počel. Eno od svojih žrtev je ustrelil pred kliniko, kjer bi se moral zdraviti.
Ni streljal vse povprek
Kretschmer, oblečen v črna vojaška oblačila, je streljal v prvih treh učilnicah prvega nadstropja šole, vključno s fizikalnim laboratorijem, kjer so učiteljico našli mrtvo za njeno mizo. Druga učiteljica je bila ubita, ko je s svojim telesom poskusila zaščititi eno od dijakinj, v katero je nameril strelec. Nekateri dijaki so se smrti poskusili izogniti s skoki skozi okno.
Kot je pojasnil Rech, je v nasprotju s prvimi poročili policija ugotovila, da napadalec ni streljal vse povprek, temveč je žrtvam natančno meril v glavo, poroča ameriški CNN. Policija je prispela že v nekaj minutah, kar je po besedah Recha preprečilo nadaljnje žrtve v šoli. Tragedija se je začela v sredo okoli 9.45, vse skupaj pa je v šoli trajalo okoli dve minuti.
Ko je v šolo prispela policija, je Kretschmer pobegnil in ustrelil še eno osebo, ki je delala v bližnji bolnišnici, ugrabil avto, voznika pa prisilil, da ga je odpeljal proti bližnjemu kraju Wendlingen. Na ostrem ovinku je avto vrglo s ceste. Pri tem je voznik pobegnil in poklical policijo, napadalec pa je pobegnil proti prodajalni avtomobilom, kjer je ustrelil še prodajalca in eno stranko.
''Policisti v civilnih oblačilih so začeli streljati. Storilec je poskušal pobegniti in je bil vsaj enkrat ustreljen v nogo. Malo pozneje so ga našli mrtvega,'' je dejal Rech. Še vedno ni jasno, ali je umrl zaradi strelskih ran, povzročenih s strani policije, ali pa je storil samomor. Policija sicer domneva, da si je sodil sam.
V poboju ubit tudi Hrvat
Hrvaško zunanje ministrstvo je sporočilo, da je med žrtvami tudi 37-letni Hrvat Denis Puljić, ki je bil lastnik prodajalne avtomobilov, kamor se je med drugim zatekel morilec, da bi ukradel drugi avto. Bosanski mediji medtem poročajo, da je Puljić nečak bosanskega nadškofa Vinka Puljića, kar pa naj bi viri iz Stuttgarta zanikali. Puljić se je rodil v Banjaluki, do sredine 90. let živel v Zagrebu, nato pa se je preselil v Nemčijo. Za seboj je pustil dveletno hči, poročajo hrvaški mediji.
Ostrejša zakonodaja
Tudi v luči strelskih napadov v šolah, ki jih je bilo v zadnjih letih kar nekaj, so številne evropske države že zaostrile zakone glede nošenja in posedovanja orožja. Finska je prav danes predstavila predlog, ki vključuje zvišanje minimalne starosti za lastništvo pištole s 15 na 20 let. Nemčija pa je po streljanju leta 2002, ko je bilo ubitih 16 ljudi, to mejo dvignila z 18 na 21 let.
Tudi evropski poslanci so lani predlagali ostrejšo zakonodajo na tem področju, ki bi zajela celotno Unijo. Njihov načrt med drugim vključuje predlog, da bi lahko kupovali in posedovali orožje le ljudje, starejši od 18 let, za katere se domneva, da ne predstavljajo grožnje javni varnosti. Članice EU imajo čas sprejeti ukrepe do leta 2010.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.