Članstvo države v povezavi trenutno podpira 58 odstotkov Norvežanov, 29 odstotkov jih temu nasprotuje, 11 odstotkov je neopredeljenih, dva odstotka pa sta napovedala, da o tem sploh ne bi glasovala, je pokazala raziskava.
Doslej so Norvežani leta 1972 in 1994 zavrnili vstop v EU, vendar pa širitev unije z desetimi novimi članicami leta 2004 pri prebivalcih te uspešne skandinavske države z ogromnimi zalogami nafte vse bolj zbuja evropske občutke, narašča pa tudi strah pred osamitvijo. Kot ocenjujejo analitiki, je moč vse večjo navdušenje nad EU pojasniti tudi z zvišanjem norveških obrestnih mer v primerjavi z obrestnimi merami članic evroobmočja.
Kljub temu pa evropsko vprašanje vsaj še nekaj let ne bo na vrhu dnevnega reda vlade v Oslu. Norveški premier Kjell Magne Bondevik je sicer napovedal, da utegne Norveška v prihodnjih letih organizirati še tretji referendum o vstopu v EU, vendar pa se to ne bo zgodilo pred letom 2005. Kot najverjetnejši datum za izvedbo glasovanja je Bondevik omenil obdobje med letoma 2005 in 2010. "Vedeti moramo, v kakšno EU se vključujemo," je poudaril Bondevik, ki je bil na zadnjem glasovanju leta 1994 v taboru nasprotnikov vstopa v EU. V mislih je imel razprave o prihodnji evropski ustavi, ki na vseevropski ravni potekajo v okviru evropske konvencije, in širitev povezave na 25 članic.