V Avstraliji so razmere kritične zaradi izredno visokih temperatur in velike nevarnosti požarov. Z avstralske agencije za vremenoslovje so sporočili, da so bili prvi dnevi leta 2013 med prvimi 20 najbolj vročimi dnevi. To je tudi prvič, da je bilo državno povprečje 39 stopinj Celzija pet dni zapored.
V zveznih državah Novi Južni Wales, Tasmanija, Viktorija in mestu Canberra so oblasti prepovedale kurjenje odprtih ognjev. V Novem Južnem Walesu so temperature presegle 45 stopinj Celzija. Najbolj vroče je bilo na obali. Vsi naravni parki, državni gozdovi in rezervati so zaprti za javnost, številni turisti pa so se odločili, da zaradi visokih temperatur in nevarnosti požarov zapustijo kampe.
Divja že več kot 100 požarov, obstaja pa nevarnost, da bi se zaradi vetra in vročine ogenj še bolj razširil. "Kaže, da bo zelo težak dan," je povedal predstavnik državne gasilske službe Shane Fitzsimmons. "Razmere ne bi mogle biti slabše," je dejal. Ogenj je zajel dele obale Novega Južnega Walesa in tudi severozahod države, najslabše pa je na jugozahodu v okolici Canberre. Na štirih območjih omenjene zvezne države je razglašena najvišja stopnja nevarnosti zaradi požarov. Prebivalce nekaterih krajev so oblasti že evakuirale. V požarih pa so pogoreli trije domovi.
Tudi premierka Julia Gillard je opozorila, da bo danes izredno nevaren dan. Prebivalce ogroženih krajev je pozvala, naj bodo pozorni in zelo previdni. "Besede katastrofalno ne uporabljamo kar tako," je dejala in dodala, da je zelo pomembno, da ljudje poskrbijo za svojo varnost, da upoštevajo navodila oblasti in lokalna obvestila.
Tudi ekipe gasilcev na Tasmaniji, kjer je bilo v požarih minuli konec tedna uničenih več kot 100 hiš, se še vedno borijo proti ognjenim zubljem. Ekipe reševalcev in gasilcev še vedno preiskujejo požgane ostanke poslopij in iščejo še zadnje pogrešane, na srečo pa ne poročajo o mrtvih. Številni kraji so bili tudi evakuirani, oblasti so ljudi pozvale, naj se umaknejo na plovila ali obalo.
V Viktoriji divja požar, ki ga ne morejo lokalizirati. Pogorelo je že okoli sedem tisoč hektarjev borovih gozdov, ogenj pa zdaj ogroža naselje Dirk Dirk.
Iz Sydneyja danes poročajo tudi o požaru, ki je izbruhnil v jedrskem raziskovalnem reaktorju, vendar so pristojne oblasti sporočile, da je požar pod nadzorom in da ognjeni zublji po doslej znanih podatkih niso zahtevali nobene škode na reaktorju.
Reaktor, ki ga ne uporabljajo za pridobivanje električne energije, pač pa za proizvodnjo medicinskih in industrijskih radioizotopov, so zaradi požara preventivno zaustavili.
Evakuacije tudi v osrednji Avstraliji
Zaradi požarov so danes morali evakuirati goste in osebje v Kings Canyon Resortu, ki je 300 kilometrov zahodno od mesta Alice Springs v osrednji Avstraliji. Kings Canyon je priljubljen med turisti, ki obiskujejo goro Uluru, ki je tudi znana kot Ayers Rock.
Zaradi ekstremno visokih temperatur je bil sicer avstralski urad za vreme prisiljen nadgraditi svojo temperaturno lestvico. Dodali so tudi novo barvo, rožnato, ki naj bi označevala temperaturo od 52 do 54 stopinj Celzija.
Avstralija se namreč pripravlja na to, da bi lahko v prihodnjih dneh presegli dosedanje rekorde najvišje temperature. Trenutno je v Avstraliji rekord vseh časov 50,7 stopinje Celzija, ki so jih januarja 1960 namerili v kraju Oddnadatta v zvezni državi Južna Avstralija.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.