Na jugu zahodne sudanske pokrajine Darfur v zadnjem tednu prihaja do hudih spopadov med pripadniki različnih etničnih skupin, ki so se po poročanju britanske televizije BBC spopadle zaradi sporov o lastništvu zemlje in dostopu do vode. Pri tem je bilo ubitih najmanj 250 ljudi, med njimi šest policistov. Okoli 5000 ljudi je pobegnilo z domov.
Kot poročajo nekateri mediji, naj ne bi šlo za spopade, ki so neposredno povezani z vojno v Darfurju. Vsekakor pa eden od najhujših konfliktov, ki je v tej pokrajini, veliki kot Francija, doslej zahteval najmanj 300.000 ljudi, 2,7 milijona pa jih je moralo zapustiti domove, vsekakor ni pripomogel k boljšim odnosom med etničnimi skupinami, ki se sedaj spopadajo na jugu.
Predvsem je zaradi vojne na širšem območju veliko trgovine z orožjem in posledično več oboroženih skupin. Aktivisti in nevladne organizacije obtožujejo vlado v Kartumu, da namenoma oborožuje razne etnične skupine in jih poskuša uporabiti v svoji vojni proti darfurskim upornikom.
Jug Darfurja se sicer stika s severozahodnim delom južnega Sudana, kjer so v zadnjem času napetosti prav tako vse hujše. Nedavno je namreč prišlo do vnovičnih spopadov na z nafto bogatem območju. Jug Sudana se je iz primeža 21-letne vojne izvil leta 2005.
Kriza v zahodni pokrajini Sudana je izbruhnila leta 2003, ko so uporniki zaradi dolgotrajnega zanemarjanja in zatiranja napadli vladne tarče. Za razliko od dolgotrajne vojne muslimanskega severa Sudana s krščanskim in animističnim jugom, ki je zahtevala okoli 1,5 milijona smrtnih žrtev, se v Darfurju na obeh straneh spopadajo muslimani: črni Afričani, organizirani v več uporniških skupinah, glavni sta Sudanska osvobodilna armada (SLA) in Gibanje za pravičnost in enakost (JEM), se spopadajo z arabskimi nomadi, t. i. džandžavidi, ki sodelujejo z vlado sudanskega predsednika Omarja al Baširja. Zadnja sicer to zanika.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.