Tujina

Več prostora za hrvaške ribiče

Reka, 14. 12. 2005 12.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Hrvaško kmetijsko ministrstvo je sprejelo pravilnik o razširitvi hrvaškega ribolovnega območja, piše Novi list.

Pogled na Piran s slovenske strani
Pogled na Piran s slovenske strani FOTO: Špela Zupan

V prihodnjih dneh bo začel veljati pravilnik o mejah ribolovnega območja v hrvaškem morju. Gre za nov podzakonski akt, ki ga je sprejelo hrvaško ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo. Pravilnik bo zamenjal dosedanji pravilnik z istim imenom, ki je bil sprejet leta 1996, nato pa dvakrat spremenjen, piše reški Novi list. Časnik poudarja, da se bo na to novo določitev meje verjetno odzvala Slovenija, in da je v Piranskem zalivu moč pričakovati nove incidente.

Najpomembnejša novost je tudi formalno-pravna vključitev hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v hrvaško ribolovno morje. Ribolovno morje, kot ga imenujejo Hrvati, zajema zunanje ribolovno morje in notranje ribolovno morje. To je definicija iz novega pravilnika, kjer pa je še dodatek, da zunanje ribolovno morje zajema teritorialno morje in ERC, piše Novi list in dodaja, da je to največja razlika glede na dosedanji pravilnik.

Hrvaško ribolovno morje je na ta način tudi uradno razširjeno do sredinske črte Jadrana, oziroma epikontinentalne meje. Na podlagi take definicije bo v tistem delu Jadrana, ki je pod hrvaško jurisdikcijo, namesto sedem odslej 11 ribolovnih con, označenih s črkami od A do K. Štiri cone bodo kot doslej v zunanjem teritorialnem morju, tri v notranjem ribolovnem morju, štiri nove pa v ERC, pojasnjuje časnik.

Kdo in kje bo lovil ter kdo in kje bo plačal?
Kdo in kje bo lovil ter kdo in kje bo plačal? FOTO: Reuters

Meje obstoječih ribolovnih con so v bistvu nespremenjene, so pa bolj točno določene, piše Novi list in dodaja, da je nekoliko drugače določena ribolovna cona A, cona ob zahodni obali Istre. Ta se po novem pravilniku nahaja v notranjem in zunanjem ribolovnem morju, medtem ko je bila doslej v "območju zunanjega ribolovnega morja".

Glede na dejstvo, da se nahaja v občutljivem območju, kjer meja s Slovenijo še ni določena, v pravilniku za cono A piše, da "zajema teritorialno morje Republike Hrvaške, ki v severnem delu poteka začasno, dokler ne bo dokončno določena mejna črta med Hrvaško in Slovenijo, od ustja reke Dragonje, se nadaljuje v Piranskem zalivu do sredine črte, ki povezuje rt Madona (najbolj zahodna točka slovenske obale - piranska punta) in Savudrijski rt, od te točke pa sledi pravokotnici na črto, ki povezuje rt Madona in rt Savudrija, vse do meje, določene z Osimskim sporazumom. Južno od te točke sledi hrvaški državni meji, določeni z Osimskim sporazumom".

Nespremenjene cone

Hrvaška ribiška barka se vrača v pristan
Hrvaška ribiška barka se vrača v pristan FOTO: Reuters

Po pisanju Novega lista ostajajo nespremenjene cona B - zunanji severni Jadran teritorialnega morja, C - zunanji srednji Jadran, D - zunanji južni Jadran, E - notranji severni Jadran, F - notranji srednji Jadran in G - notranji južni Jadran. Nove so ribolovne cone v ERC, ki so po vrsti od severa proti jugu označene s črkami H, I, J in K, vse pa so locirane med mejo hrvaškega teritorialnega morja in epikontinentalno mejo med Hrvaško in Italijo, piše Novi list.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10