Tujina

Več kot 5000 žrtev

Gaza, 28. 09. 2006 16.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V šest let trajajoči drugi palestinski vstaji so izraelske sile ubile približno 4600 Palestincev, ti pa več kot 1000 Izraelcev.

Palestinec maha z zastavo pred izraelskimi vojaki
Palestinec maha z zastavo pred izraelskimi vojaki FOTO: Reuters


Glede na poročilo, ki ga je danes, natanko šest let od začetka druge intifade, objavil palestinski statistični urad, je v spopadih z izraelsko vojsko na območju Gaze in na Zahodnem bregu, pa tudi v incidentih v Izraelu umrlo 4348 ljudi.

Izrael še naprej gradi varnostni zid, ki naj bi pomagal pri preprečevanju palestinskih napadih
Izrael še naprej gradi varnostni zid, ki naj bi pomagal pri preprečevanju palestinskih napadih FOTO: Reuters


To poročilo po palestinskih navedbah ne vključuje samomorilskih napadalcev, prav tako pa ne števila žrtev zadnje izraelske ofenzive na območje Gaze, ki jo je Izrael sprožil po ugrabitvi izraelskega vojaka konec junija. Po podatkih bolnišnic je v tej ofenzivi umrlo več kot 250 Palestincev.

Na drugi strani so palestinski napadi zahtevali 1000 izraelskih smrtnih žrtev, med katerimi sta okoli dve tretjini civilistov.

Nekdanji izraelski premier je že več kot pol leta v bolnišnici zaradi hudih težav z zdravjem
Nekdanji izraelski premier je že več kot pol leta v bolnišnici zaradi hudih težav z zdravjem FOTO: Reuters

Intifado sprožil Šaron

Druga intifada se je začela 28. septembra 2000, ko je takratni vodja izraelske opozicije in kasneje izraelski premier Ariel Šaron, stopil na ploščad pred mošejo Al Aksa v vzhodnem Jeruzalemu. Ploščad z mošejo in Svetišče na skali na vrhu Tempeljskega griča sta tretji sveti kraj islama, saj naj bi od tam prerok Mohamed odjezdil v nebo.

Otrok s puško
Otrok s puško FOTO: Reuters

Šaronova poteza je močno razburila Palestince, ki so se še isti dan zapletli v spopade z izraelskimi varnostnimi silami. Pri tem je bilo ranjenih več deset ljudi. Dan kasneje je v spopadih na vrhu in v okolici Tempeljskega griča umrlo sedem Palestincev, 220 je bilo ranjenih. Zadnji dan v septembru 2000 pa je svet obšel televizijski posnetek 12-letnega Palestinca, ki je za posledicami izraelskih strelov umrl v naročju svojega očeta na območju Gaze. Prizor je postal simbol začetka druge intifade.

Izraelski vojak
Izraelski vojak FOTO: Reuters


Samomorilci proti tankom in buldožerjem

Tem dogodkom je sledilo še več takšnih. Palestinci so uporabili svoje najmočnejše orožje - samomorilske napade, Izraelci pa tanke, buldožerje in helikopterje. Miru tudi danes ni na obzorju. Odnosi med Palestinci in Izraelci so se namreč po zmagi gibanja Hamas na januarskih palestinskih parlamentarnih volitvah še poslabšali, potem ko so tri skrajne palestinske skupine 25. junija zajele izraelskega vojaka pa je judovska država prvič po umiku iz Gaze pred letom dni znova sprožila ostro vojaško ofenzivo na to območje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.