
Načelnik generalštaba izraelske vojske Dan Haluc je prvič priznal, da je med izraelskimi napadi na Libanon prišlo do več nepravilnosti in pozval k preiskavi teh napak. "Na nekaterih področjih smo zabeležili nepravilnosti, še posebej kar zadeva logistiko in vodenje operacij," je v pismu izraelski vojski zapisal Haluc.
Kot je dodal, se mora izraelska vojska iz teh napadov tudi kaj naučiti. Preiskava nepravilnosti pa naj bi po njegovih napovedih zajela vse, od njega do zadnjega vojaka.
Izraelski premier Ehud Olmert pa je medtem napovedal, da se bo v prihodnjih dneh odločil, ali bo ustanovil močno državno komisijo za preiskavo ravnanja izraelskega vodstva med ofenzivo v Libanonu. Olmert je sicer bolj naklonjen vzpostavitvi vladne preiskave, nad katero bi imel več nadzora.
Italija prepričuje Evropo

Italija, ki bo najverjetneje prevzela vodenje okrepljenih sil Združenih narodov v Libanonu (UNIFIL), si močno prizadeva, da bi čim več držav prispevalo svoje vojake.
"Nujno je, da imamo zadostno število vojakov, da bomo lahko dobro opravili mirovno misijo," je dejal italijanski premier Romano Prodi. "Ne moremo si predstavljati, da bi bili tam sami, zato trdo delamo na tem, da bi količinsko in večnacionalno okrepili misijo v Libanonu," je dejal.
Čeprav je trenutno na počitnicah v Toskani, je Prodi zadnje dni v stalnem telefonskem stiku s kolegi iz drugih držav članic Evropske unije, da bi jih prepričal v sodelovanje v okrepljeni misiji UNIFIL.
Več francoskih vojakov v LibanonPrva se je odzvala Francija, ki je sporočila, da je pripravljena v Libanon poslati dodatnih 1600 vojakov. To pomeni, da bo skupno število vojakov v silah UNFIL doseglo 2000. Iz Italije pa naj bi tja odpotovalo med 2000 in 3000 pripadnikov mirovnih sil.

Izraelska zunanja ministrica Cipi Livni, ki je obiskala Pariz in Rim, pa je pozvala evropske države, naj čim prej odpravijo svoje pomisleke in napotijo vojake v Libanon. "Položaj je zelo občutljiv in zelo eksploziven. Zato so nujni zelo hitri ukrepi mednarodne skupnosti," je poudarila izraelska zunanja ministrica. Evropska unija pa je izrazila željo, da bi prve okrepitve UNFILA namestili v roku tedna dni.
EU se še ni odločila
Italija je vztrajno pozivala k prispevku čim več evropskih vojakov tudi na sredinem sestanku varnostno-političnega odbora EU v Bruslju, je povedal veleposlanik Finske pri povezavi Temu Tanner. Na sestanku sicer po njegovih besedah ni bilo doseženega preboja, več pa bo znanega po petkovem srečanju zunanjih ministrov EU, na katerem bo prisoten tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan.
Po navedbah neimenovanih diplomatov v Bruslju so stalni predstavniki držav članic na sredinem sestanku obljubljali logistično in pomorsko podporo, vendar pa so bile obljube "le malo nad tem, kar je že bilo rečeno v javnosti". So se pa vse članice strinjale, da bi EU morala odločno prispevati v UNIFIL.
Resolucija Varnostnega sveta ZN 1701, ki je bila sprejeta 11. avgusta, predvideva okrepitev misije UNIFIL s sedanjih 2000 na 15.000 pripadnikov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.