Svetovna zdravstvena organizacija je prvič po 41 letih razglasila pandemijo gripe. Stopnjo pripravljenosti so s pete dvignili na šesto, najvišjo. Za ta korak so se odločili, ker je virus nove gripe zajel že drugi kontinent. Po Severni Ameriki zdaj še Avstralijo, kjer so zabeležili že 1.275 primerov okužbe. V 74 državah po svetu so potrdili že več kot 27.700 primerov virusa nove gripe, 141 ljudi je umrlo.
Sestanek Svetovne zdravstvene organizacije
Danes so se sestali člani Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Tema: nova gripa. Ta se je razširila že na 74 držav sveta, okuženih je več kot 27.000, potrjenih pa je 141 smrti. Prav zato je WHO razglasila 6. fazo pandemske pripravljenosti. S tem bi radi predvsem povečali proizvodnjo zdravila proti gripi, razglasitev pandemije pa nikakor ne pomeni, da je virus kaj bolj smrtonosen, pač pa le, da se hitro širi, opozarjajo v organizaciji.
Pred sestankom je predsednica WHO Margaret Chan povedala, da vse kaže, da se je pandemija že začela, vendar pa se morajo pred njeno razglasitvijo še pogovoriti z osmimi državami z največ potrjenimi primeri nove gripe. Farmacevtske družbe kar tekmujejo med seboj, katera bo prva razvila cepivo prav za to novo vrsto gripe. Vsi pa pravijo, da cepiva zagotovo ne bodo razvili vsaj še šest mesecev. Tako zaenkrat zdravniki lahko predpisujejo Tamiflu, ki pa ne preprečuje okužbe, pač pa samo blaži simptome. Sicer pa so vedno glasnejša mnenja, da so prav farmacevtske družbe tiste, ki so novo gripo ustvarile.
Nova gripa, ki jo povzroča virus H1N1, je sicer precej blaga in glede na razširjenost je tudi smrtnost zelo nizka. WHO pa pričakuje, da bo številka obolelih v naslednjih mesecih strmo narasla na stotisoče ljudi. Sicer pa tudi za vsakoletno sezonsko gripo na leto zboli več milijonov ljudi, pol milijona pa jih umre.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.