
Govorili smo s slovenskim pripadnikom v opazovalni misiji Združenih narodov, podpolkovnikom Josipom Bostičem. Na svoje oči je videl posledice bojev v okolici Damaska in v samem mestu, večinoma pa je sodeloval pri raziskovanju posledic eksplozij avtomobilskih bomb in drugih podtaknjenih eksplozivnih predmetov v prestolnici in okolici ter pri pridobivanju podatkov od prebivalcev mest v pokrajini Rif Damaskus. Vendar ker ne sme javnosti obveščati o tem, kar je videl, o tem z nami ni govoril. Potrdil je, da obe strani – tako uporniki kot tudi režimska vojska – ne spoštujeta načrta posebnega odposlanca ZN Kofija Anana. "Lahko samo potrdim tisto, kar je general Mood javno povedal, in sicer da se je varnostni položaj poslabšal," je dejal in s tem ponovil že znane besede vodje opazovalcev.
Bostič je v Siriji od 24. maja, mandat pa se misiji izteče 20. julija. Varnostni svet in generalna skupščina bosta morala do 15. julija zato odločiti, ali jo bosta podaljšala. V primeru podaljšanja bo slovenski predstavnik sodeloval še pet mesecev, pri tem pa dodaja, da je vse skupaj tudi odvisno od njegovega psihičnega stanja.
Vdrli na televizijo in jo razstrelili
Sicer pa so v mestu Druša oboroženi neznanci vdrli v poslopji provladne televizijske postaje Ihbarija in sprožili eksplozijo. Umrli so trije ljudje. Ihbarija TV je zasebna televizijska postaja, ki zvesto podpira režim sirskega predsednika Bašarja al Asada. Televizija se je uvrstila na seznam organizacij, za katere je Evropska unija v ponedeljek uvedla sankcije.

Minister za informiranje Omran al Zohbi je v televizijskem nagovoru v živo dejal, da so: "Izvedli najhujši pokol na medije ter ubili novinarje in varnostno osebje."
Odgovornost za napad je minister sicer pripisal "vsem, ki hujskajo k nasilju, vsem, ki delujejo proti Siriji, ne glede na to, ali so to mediji, uradniki, Varnostni svet Združenih narodov, posebno pa še tisti, ki ignorirajo prisotnost oboroženih mož".
Al Asad je sicer v torek na seji vlade dejal, da je Sirija v državljanski vojni, in svojemu kabinetu naložil, da odločno zatre protirežimski upor.
"Če je nekdo v državljanski vojni, moramo vse, politiko in sposobnosti, uporabiti za zagotovitev varnosti," je dejal al Asad. Ob tem so v torek poročali o silovitih spopadih med enotami sirske vojske in silami upornikov v predmestjih Damaska.
ZDA obsojajo vsakršno nasilje
Danes se je na dogodke v Siriji zopet odzvala Bela hiša, ki je obsodila nasilje na obeh straneh. "Obsojamo vsakršno obliko nasilja, tudi tisto, ki je uperjena proti prorežimskim elementom," je povedal predstavnik ameriške administracije Jay Carney. Dodal je, da ZDA skupaj s svojimi partnericami iščejo načine za povečanje pritiska na al Asada, da bi sestopil z oblasti. Washington si namreč želi politične tranzicije v Siriji, je pojasnil Carney, ki opozarja, da mednarodna skupnost nima več veliko časa za preprečitev sektaške državljanske vojne v Siriji, ki bi lahko imela posledice tudi za širšo regijo.
Protirežimski upor v Siriji traja že 16 mesecev in je doslej po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice zahteval več kot 15.000 smrtnih žrtev. Samo v torek je v spopadih po vsej državi umrlo najmanj 116 ljudi, od tega 68 civilistov. V Damasku in okolici so spopadi v torek zahtevali 28 smrtnih žrtev.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.