Iranske oblasti zanikajo informacije, da naj bi Sakineh Mohamad Aštiani, Iranko sprva obsojeno na kamenjanje zaradi prešuštva, že danes usmrtili na vislicah zapora v iranskem Tabrizu. Kot je zatrdil iranski zunanji minister Manušer Motaki, odločitev o njeni usmrtitvi še ni padla.
Sprva so se v javnosti pojavile informacije, da naj bi smrtno kazen izvršili danes, kar je sprožilo burne odzive po svetu. Velika Britanija je na primer Iranu zagrozila, da bo njeno usmrtitev dojela kot ''skrajno nesprejemljivo''. ''To dejanje bi obsodili tako mi kot naši drugi evropski partnerji. Upamo, da bomo doživeli pozitiven odziv teheranskih oblasti,'' je glede navedb nevladne organizacije, da bi Aštianijevo lahko usmrtili že danes, dejal predstavnik britanskega zunanjega ministrstva Alistair Burt.
Francija: Aštianijeve ne bodo usmrtili danes
Francoski zunanji minister Bernard Kouchner pa je že zgodaj popoldne sporočil, da ženske danes še ne bodo usmrtili, češ da se je o tem danes zjutraj pogovarjal z iranskim kolegom po telefonu. Ob tem je znova pozval Iran k spoštovanju človekovih pravic.
''Manušer Motaki mi je zagotovil, da iranske oblasti še niso dosegle obsodbe v tej zadevi in da informacije o njeni usmrtitvi nimajo veliko zveze z realnostjo,'' je dejal francoski minister. Iranske oblasti uradno zadeve še niso komentirale.
Že pred tem je na primer Brazilija, čeprav je sicer tesna iranska zaveznica, Aštianijevi ponudila azil.
43-letna Iranka je vdova z dvema otrokoma. Njenega moža so umorili, njo pa kmalu zatem obsodili, da je imela po njegovi smrti spolne odnose z dvema moškima. Takšen zločin se v Iranu kaznuje s 100 udarci z bičem, kar je doletelo tudi njo.
Septembra 2006 po bičanju se je spet morala zagovarjati na sodišču. Obsodili so jo, da je umorila svojega moža, še pred njegovo smrtjo pa naj bi imela spolne odnose z nekim drugim moškim. Iranko so takoj zaprli in z mučenjem izsilili priznanje. Na sodišču je prešuštvo kljub prejšnjemu priznanju zanikala, vendar so jo vseeno spoznali za krivo in obsodili na smrt. Kazen za prešuštvo je po iranski zakonodaji smrt s kamenjanjem.
Po mednarodni akciji v njeno podporo so se iranske oblasti sicer odločile, da je ne bodo kamenjali, ampak jo čaka smrt z obešenjem. Aštianijeva že od začetka avgusta v zaporu ne sme sprejemati obiskov, njen sin Sadžad Gaderzadeh, ki se je v tem času tudi znašel za zapahi, pa je prepričan, da oblasti ponarejajo dokaze proti njej.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.