Bitcoin, lansiral ga je avtor s psevdonimom Satoshi Nakamoto, je bil ob svojih začetkih leta 2009 vreden le nekaj dolarskih centov. Danes je vrednost kriptovalute dosegla novo rekordno vrednost pri 9895 dolarjih. Med analitiki se sicer krepi strah, da gre pri naraščanju vrednosti bitcoina, ki se je v dveh tednih podražil za 45 odstotkov, za mehurček, ki bo kmalu počil.
Prvi mož JP Morgan Jamie Dimon je ocenil, da gre pri naraščanju vrednosti bitcoina za "prevaro", zato svojim zaposlenim ne priporoča trgovanja s to kriptovaluto. Opozorila, da je rast vrednosti posledica špekulativnega trgovanja, se krepijo tudi na Kitajskem, kjer so prepovedali platformo za trgovanje z bitcoini.
Vendar pa to ne odvrne vlagateljev, ki se zanimajo za bitcoine. Sredi januarja je bil en bitcoin vreden 752 dolarjev (okoli 890 evrov), od takrat pa vrednost eksponentno raste.
"Največja težava pri bitcoinu je, da ni reguliran," je v pismu strankam opozoril vodilni analitik pri družbi Axitrader James Hughes.
Bitcoin namreč tako kot druge kriptovalute ni reguliran, kar pomeni, da nad njim ne bdi nobena centralna banka, niti ga ne podpira katera od držav. Kot preostale kriptovalute se bitcoin uporablja kot plačilno sredstvo za dobrine in storitve, zamenjati pa se ga da tudi za druge valute.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.