
Po informaciji, da se je papež Frančišek med svojim obiskom v ZDA sestal z uradnico Kim Davis, ki istospolnim parom ni izdajala potrdil za sklenitev zakonske zveze, se je oglasil uradni Vatikan. Trditve Davisinega odvetnika, da jo je papež bodril in izkazal veliko mero razuma do njenih dejanj, so dvignile veliko prahu onkraj luže. Tiskovni predstavnik Federico Lombardi je zato danes pojasnil, da papež uradnici ni izrazil popolne podpore pri njenem ravnanju.
Frančišek ni bil pobudnik srečanja, temveč je Davisova v prostore veleposlaništva Vatikana prišla s skupino ljudi, ki jo je povabil veleposlanik. "Papež ni govoril o podrobnostih njenega primera in njunega srečanja ne bi smeli jemati kot izraz popolne podpore njenim pogledom," je pojasnil.

O vsebini približno 15 minut dolgega pogovora Davisin odvetnik ni spregovoril, izdal je le, da naj bi ji med drugim dejal, da bo molil zanjo, da jo prosi, da tudi ona moli zanj in da naj ostane močna. To pa je Davisova sprejela kot znak podpore.
Spomnimo:
Davisova je morala v zapor, ker je delovala v nasprotju z zakonodajo. Vrhovno sodišče ZDA je namreč junija odločilo, da je prepoved homoseksualnih porok neustavna in s tem dejansko uzakonilo poroke med istospolnimi pari.
V ZDA je treba namreč za poroko najprej na občini od posebnega uradnika dobiti dovoljenje za poroko, ki se lahko potem opravi na občinskem uradu ali pa v cerkvah oziroma pri osebah, ki so pooblaščene za sklepanje zakonskih zvez.
Papež sicer med svojim obiskom v ZDA posameznih primerov ni komentiral, je pa dejal, da je upoštevanje vesti del človekovih pravic. "To je pravica. Če nekdo drugemu ne dovoli, da na stvari gleda z vestjo, ne priznava pravičnosti," je dejal.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.