
Papež Janez Pavel II. je zapustil "duhovno oporoko", ki pa je splošni zbor kardinalov še ni prebral, je po srečanju kardinalov v Vatikanu povedal tiskovni predstavnik Vatikana Joaquin Navarro-Valls in dodal, da Vatikan še vedno nima nobene informacije o identiteti kardinala "in pectore", ki ga je papež imenoval leta 2003, njegovega imena pa ni razkril. "Ne vemo, če je ta tema omenjena v besedilu oporoke, ki jo je zapustil papež. Seveda, če bo karkoli, boste o tem obveščeni kar se da hitro," je zagotovil.
Poznavalci so ugibali, da bi bil skrivnostni kardinal lahko s Kitajske, kjer je rimskokatoliška cerkev prepovedana, dovoljena je le uradna katoliška cerkev, ki pa ne priznava papeške oblasti.
Splošni zbor kardinalov na zasedanju še ni določil datuma za začetek konklava, na katerem bodo volili novega papeža, je še povedal Navarro-Valls. Novega poglavarja pa zagotovo ne bodo volili pred 17. aprilom, saj mora od smrti njegovega predhodnika preteči najmanj 15 dni.

Novega papeža bodo poleg belega dima naznanili tudi zvonovi
Izvolitev novega papeža bodo poleg tradicionalnega belega dima spremljali tudi zvonovi, je napovedal nadškof Piero Marini. Pojasnil je, da so zvonove dodali, da bi se izognili morebitni zmešnjavi glede barve dima, ki se ob izvolitvi papeža pokadi in Sikstinske kapele. Črn dim pomeni, da kardinalski zbor na konklavu ni sprejel odločitve, bel pa, da je bil papež izvoljen.
Marini je še pojasnil, da bo prvič v zgodovini papeštva prostor konklava kardinalov, ki bo izbral novega papeža, razširjen na celotni Vatikan. Kardinalom bo še vedno prepovedan vsakršen stik z zunanjim svetom, vendar ne bodo zaprti na enem kraju. Kardinali se bodo lahko svobodno gibali s kraja nastanitve do kapel, kjer bodo potekale liturgične slovesnosti, ali Sikstinske kapele, kjer se bodo zbirali za papeževo izvolitev.

Srebrni kovanci v krsti
Navarro-Valls je še dejal, da so kardinali potrdili odločitev, da bo poljski papež pokopan v grobnici pod baziliko svetega Petra, kjer je bil nekoč pokopan eden od njegovih predhodnikov, Janez XXIII. Janeza Pavla II. bodo, kot to veleva običaj, pokopali v treh krstah. Najprej ga bodo položili v leseno, nato v pocinkano in to v še eno leseno. Vatikanski tiskovni predstavnik je še zanikal, da bi papeževo truplo, ki bo do pogreba ležalo v baziliki Svetega Petra, balzamirali. Kot je povedal, so truplo s kemikalijami pripravili na večdnevno ležanje na parah.

Piero Marini, ki vodi liturgične slovesnosti v papeški rezidenci, je tudi povedal, da bo obraz papeža Janeza Pavla II. med pogrebom pokrit z belo tančico, kar je novost na pogrebnih slovesnostih poglavarjev rimskokatoliške cerkve. V papeževo krsto pa bodo položili srebrne in bronaste kovance, ki so jih izdali za časa njegovega pontifikata, je še dejal Marini. Pogrebna maša za Janezom Pavlom II. bo trajala tri ure in sicer od 10. do 13. ure.
Papeževi posmrtni ostanki medtem počivajo v baziliki Svetega Petra, kamor so jih prepeljali v ponedeljek popoldne. Bazilika bo v dneh do petkovega pogreba odprta tudi vso noč, z izjemo med 2. in 5. uro, ko bodo potekale priprave na pogreb.
Sporočite svoje občutke ob smrti svetega očeta
Na Radio Vatikan prihaja ogromno pisem, kartic in sporočil, predvsem mladih, ki se spominjajo papeža, zato so odprli posebno spletno stran. Elektronsko pošto je tako moč odslej pošiljati na naslov 105live@vatiradio.va, ki bo objavljena na spletnem naslovu www.105live.radiovaticana.org.
Sicer pa je možno vsak dan med 12. in 15.30 prek zelenega telefona 800 208 802 sporočiti svoje občutke in čustva ob papeževi smrti ali pa poslati sms sporočilo na številko 335 7721224. Telefonske klice in sporočila bodo objavili v radijskem programu "Stop! Precedenza a chi pensa'', ki je namenjen mladim, prenašal pa ga bo Radio Vatikan ob 15.30.
Varnostni ukrepi

Italijanske oblasti so medtem okrepile varnostne ukrepe, po navedbah italijanskega notranjega ministrstva pa so v Rimu, kjer pričakujejo številne svetovne voditelje in več milijonov vernikov, namestili dodatnih 6.430 policistov, med njimi ostrostrelcev in strokovnjakov za odstranjevanje bomb. Na ulicah bo tako najmanj 15 tisoč karabinjerijev in vsaj še enkrat toliko prostovoljcev Civilne zaščite. Za varnost tujih voditeljev na papeževem pogrebu naj bi skrbelo okoli 1.500 policistov, notranje ministrstvo pa zagotavlja, da imajo na voljo tudi dovolj oklepnih vozil.
Enote specialcev imajo že zdaj pod nadzorom železnico in postaje podzemne železnice, vsa velika zbirališča romarjev, vpadnice v Rim in letališča, odkoder bodo s helikopterji prevažali pomembneže.

Najbolj varovana oseba bo v petek George Bush, samo zanj bo skrbelo 1500 agentov. Ameriški predsedniki sicer ne hodijo na pogrebe papežev, tokrat pa bodo prišli še trije nekdanji, Bush starejši, Clinton in Carter. Ta podatek pa Guidu Bertolasu, vodji Civilne zaščite, ne povzroča sivih las. "Glede varnosti imamo zelo dobre izkušnje, naša policija je odlično pripravljena in se lahko spoprime s kakršnim koli zapletom. Seveda jim pri tem pomaga vojska," je izjavil Bertolaso.
Vseh delegacij, državnih, verskih in drugih, na primer nobelovci, je kar 200. Iz Velike Britanije pride prestolonaslednik princ Charles, ki je zaradi pogreba prestavil svojo poroko s Camillo iz petka na soboto, namesto Putina iz Moskve premier Fradkov. Vatikan prosi, da naj bi delegacijo iz ene države sestavljalo največ pet članov. Tako s predsednikom Drnovškom in predsednikom vlade Janšo pridejo le še trije ljudje.
V Sveto mesto prihajajo tudi
voditelji iz muslimanskega sveta, španski, belgijski kraljevi par. Iz nekdanje
Jugoslavije bodo prišli iz Zagreb, Beograda, celo kosovski predsednik Rugova.
Kitajci se še niso odločili, kljub bojazni pred letenjem in atentatom pa se
govori celo o prihodu kubanskega predsednika Castra. Na Trgu Svetega Petra in
široki Via Cincialiatore, Ulici sprave, ki vodi v državo Vatikan, bo
pogreb v najboljšem primeru spremljalo
pol milijona ljudi, drugi bodo pogreb spremljali iz Rima.
Rim v kaosu
Ogromna množica ljudi, po ocenah naj bi jih bilo okoli pol milijona, se je zbrala na Trgu Svetega Petra in na ulicah okoli Vatikana. V povprečju pet ur so v vrsti čakali na vstop v baziliko Svetega Petra, da bi se še zadnjič poslovili od preminulega papeža.

"Položaj je težaven, zato bi bilo bolje, če se nihče več ne bi odpravil proti Rimu," so sporočili iz krogov italijanske škofovske konference CEI, nad položajem pa je zaskrbljen tudi šef rimske policije Achille Serra, ki je dejal, da so "razmere bolj zapletene, kot smo domnevali". Rimska policija in vatikanske oblasti sicer skupaj urejajo množičen obisk.
Rimska podzemna železnica je bila že zgodaj zjutraj prenatrpana, veliko težavo pa predstavljajo tudi odpadki, ki se kopičijo na Trgu Svetega Petra. Več deset javnih stranišč za množico ne zadostuje, več deset oslabelih starejših oseb in otrok pa so morali oskrbeti zdravniki. Kavarne, restavracije in okrepčevalnice, so kmalu po navalu ljudi ostale brez zalog, lastniki trgovin s spominki pa si lahko manejo roke, saj njihov posel cveti, kot še nikoli. Ni presenetljivo, da je največje povpraševanje po majhnih podobicah s portretom papeža. Na ulicah so postavili improvizirane bolnišnice, v pripravljenosti pa je nekaj 1000 novinarjev.
Med najbolj zavzetimi za obisk Vatikana so vsekakor papeževi rojaki Poljaki, v večno mesto se jih je odpravilo več deset tisoč. Iz Poljske v Vatikan po izrednem voznem redu vozijo letala, avtobusi in vlaki, vozovnice pa so razprodane. Poljski poročevalec iz Vatikana je romarjem svetoval, naj s seboj vzamejo šotore, poljske časopisne naslovnice pa danes zaznamujejo naslovi, kot je "Vse poti vodijo v Rim".

Na sveti maši za preminulim papežem se je danes na trgu Pilsudski v
Varšavi zbralo najmanj 150.000 Poljakov. Maše, ki jo skupaj z drugimi škofi
vodil metropolit katoliške cerkve na Poljskem, kardinal Jozef Glem, so se
udeležili najvišji predstavniki države in družbe, med njimi predsednik
Aleksander Kwasnisewski. Mašo je bilo moč prek velikega platna spremljati tudi
v bližnjem parku in pred cerkvijo svete Ane.
Hoteli so polni
Čeprav velike cerkvene slovesnosti v Rimu že nekaj let potekajo mimo hotelirjev, je večina hotelov v mestu in okolici polnih. Kot potrjujejo izkušnje, pa je v Rimu, kljub temu, možno organizirati prenočišče za veliko število vernikov. 5000 zložljivih postelj so prostovoljci civilne zaščite denimo pripravili kar na rimskem sejmišču. Mnoge potovalne agencije, med njimi tudi Slovenske, ki za ta teden organizirajo prihod v Rim, pa so se odločile, da vernike pripeljejo v mesto zgodaj zjutraj, zvečer pa jih že odpeljejo.

Že včeraj in predvčerajšnjim je v Rim prišlo po štirideset posebnih vlakov. Italijanske oblasti pa nimajo pregleda nad številnimi avtobusi in verniki, ki prihajajo neorganizirano. Dnevno pričakujejo najmanj 300 do 400 tisoč ljudi, na dan pogreba, pa pravijo oblasti, bo število žalujočih preseglo dva milijona.
Gneča tudi na naših cestah
Na romanje v Rim bo tudi iz Slovenije odšlo več tisoč veliko ljudi. Prav tako je pričakovati, da bo čez našo državo v Italijo potovalo veliko tujcev, predvsem Hrvatov. Policija je na gnečo na mejnih prehodih in v notranjosti države, kot zatrjujejo, pripravljena. V slovenskem zračnem prostoru pa posebnosti ne pričakujejo, saj bo v času pogreba nad Rimom prostor zaprt. V Slovenski vojski so povedali, da bodo postopki nadzora slovenskega zračnega prostora, kar zagotavlja italijanska vojska, enaki kot vsak dan.

Slika papeža Janeza Pavla II., ki jo je fotograf francoske tiskovne agencije AFP Gabriel Bouys posnel med papeževim obiskom v Mariboru 19. septembra 1999, so ob papeževi smrti objavili številni časniki, hrvaška pošta pa je fotografijo izbrala celo za posebno izdajo znamke. Fotografijo, ki so jo že ob papeževem obisku v Sloveniji uporabili številni mediji, prikazuje svetega očeta med molitvijo. Papež je na sliki naslonjen na svojo papeško palico, glavo ima naslonjeno naprej, njegovi beli lasje so razkuštrani zaradi vetra, ki mu dviguje pozlačen papeški plašč.
"Fotografijo sem posnel med svojim prvim potovanjem s papežem. Med mašo na prostem je pihal veter. Papež je prvič izgubil papeško čepico in zamudil sem to fotografijo, ki jo je drugim fotografom uspelo narediti. Jezen sem upal, da se bo to ponovilo. Ko mu je drugič dvignilo čepiso se je papež odločil, da si je ne bo ponovno poveznil na glavo. Ponovno sem zamudil. Kakšno uro pozneje, ko so drugi kolegi že nehali slikati, se je papežu v trenutku dvignil papeški plašč. Uspelo mi je narediti dve fotografiji, medtem ko je papež molil," je svojo zgodbo s slavno fotografijo pojasnil Bouys. Kot je dodal, se je takoj zavedel, da mu je uspela lepa fotografija, vendar se je njenega pomena zavedel šele, ko jo je videl objavljeno v številnih časnikih.

Ponoven dialog s Kitajsko?
Vodja hongkonške katoliške cerkve, škof Joseph Zen je ocenil, da bo Vatikan prekinil diplomatske odnose s Tajvanom in jih znova vzpostavil s Kitajsko, so poročali hongkonški časniki. "Sveti sedež razmišlja o prekinitvi odnosov s Tajvanom. Bila je težka odločitev, vendar jo je sprejel. Tajvanski škof to razume," je po maši zadušnici novinarjem povedal škof Zen.
Peking je diplomatske odnose z Vatikanom prekinil leta 1951. Od takrat naprej komunistični režim nadzoruje uradno katoliško cerkev, ki ne priznava papeške oblasti, in zatira prepovedano cerkev, ki ostaja zvesta Vatikanu.