
Spletna stran WikiLeaks je danes objavila več ameriških diplomatskih dokumentov v zvezi z Vatikanom. Eden kaže, da Vatikan ni hotel sodelovati v preiskavi spolnih zlorab otrok, ki so jih zagrešili katoliški duhovniki v Dublinu. Prošnjo za sodelovanje naj bi zavrnil, ker ta naj ne bi bila podana v skladu z uradnim postopkom.
Kot kaže tajni dokument z ameriškega veleposlaništva v Rimu, ki ga je objavil WikiLeaks, je irska komisija pod vodstvom sodnice Yvonne Murphy naslovila prošnjo za informacije o zlorabah neposredno na vatikanske uradnike.
S tem se je izognila uradnim diplomatskim kanalom, kar pa je "užalilo številne v Vatikanu, ki so takšno početje razumeli kot spodkopavanje suverenosti Vatikana", piše v dokumentu, ki ima datum 26. februar 2010.
Omenjena irska komisija je novembra 2009 šokirala javnost s poročilom, ki razkriva, da je bilo med letoma 1975 in 2004 v dublinski nadškofiji zlorabljenih več kot 300 otrok, kar so cerkvene oblasti vedele in zatajile.

Še eno razkritje
Spletna stran WikiLeaks je objavila tudi dokument, ki ima datum 30. november 2009, v njem pa britanski veleposlanik v Vatikanu Francis Campbell sporoča ameriškim diplomatom, da je odločitev papeža Benedikta XVI., da olajša prestop anglikancev v rimskokatoliško vero, pahnila odnose med anglikanci in Vatikanom v najhujšo krizo v zadnjih 150 letih.
Po njegovih ocenah bi lahko tudi sprožila nasilje nad katoliki v Angliji. "V nekaterih delih Anglije je še vedno prisotno sovraštvo do katolištva in morda ni treba veliko, da se ga sproži. Posledica bi lahko bila diskriminacija in v nekaterih primerih celo nasilje nad to manjšino," je ocenil diplomat.
Vatikan je na začetku novembra lani objavil nova pravila o prestopu članov Anglikanske cerkve, vključno s poročenimi duhovniki, v Rimskokatoliško cerkev. Za to naj bi se odločil zaradi številnih prošenj anglikancev za prestop, predvsem tistih, ki so bili razočarani nad razvojem svoje cerkve.
Dokument ameriškega predstavništva v Vatikanu s konca junija 2009, ki se je na WikiLeaksu pojavil v petek, pa kaže, da je Vatikan pomagal osvoboditi petnajst pripadnikov britanske mornarice, ki so jih marca 2007 na morju med Irakom in Iranom zajele iranske oblasti. Kot še piše, se Vatikan ponavadi vzdrži javne kritike iranskih oblasti, "tudi zato, da bi ohranil svojo sposobnost, da deluje kot posrednik, če pride do mednarodne krize".
Vatikanski urad za stike z javnostjo je v odzivu danes podvomil o verodostojnosti objavljenih dokumentov. "Ta poročila predstavljajo razmišljanja in mnenja ljudi, ki so jih napisali, zato jih ni mogoče obravnavati kot izjave Svetega sedeža ali točne citate besed njegovih predstavnikov," so zapisali.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.