
Poreško-puljska škofija je od Vatikana dobila navodilo, da mora ozemlje v okolici Novigrada, ki je skupaj vredno okoli 30 milijonov evrov, vrniti italijanskim samostanom Abbazie di Praglie pri Padovi. Gre za ozemlje, za katerega je Vatikan po mnenju Zagreba že v 70. letih preteklega stoletja dobil odškodnino v okviru Osimskih sporazumov, obsega pa okoli 400.000 hektarjev zemljišč.
Hrvaška je namreč sporno premoženje leta 1999 vrnila poreško-puljski škofiji in ne nekdanjim lastnikom iz Italije. Škofija je med tem prodala ali dala v najem večji del zemljišč, italijanski benediktinci pa so se pritožili papežu. Večji del spornih zemljišč je občina Brtonigla spremenila iz kmetijskih v turistična in gradbena, poreško-puljska škofija pa je med drugim ustanovila podjetje Golf Istra, ki namerava z zasebnimi vlagatelji graditi turistično naselje ob igrišču za golf. Časopis Jutarnji list je celo zapisal, da bi lahko bil projekt vreden celo več kot sto milijonov evrov.
Kosorjeva pisala papežu
Danes je hrvaška premierka Jadranka Kosor napovedala, da bo od papeža Benedikta XVI. osebno zahtevala, naj še enkrat obravnava ta primer, od vatikanskega veleposlaništva v Zagrebu pa je že zahtevala, "naj stori vse, da bi rešili nesporazum".

Posebna vatikanska komisija, v kateri je sodeloval tudi kardinal Josip Bozanić, sicer Hrvat, je samo dva meseca po papeževem obisku na Hrvaškem razveljavila odločitev hrvaškega sodišča in zapisala, da mora poreška škofija samostan Dajla in tamkajšnje zemljišče ob morju vrniti benediktincem. A ti so že pred desetletji od Italije v okviru Osimskih sporazumov dobili 1,7 milijarde lir.
Tudi hrvaška škofovska konferenca odločitvi papeža in omenjene komisije nasprotuje ter zahteva, da se njena odločitev razveljavi. A 13. julija je Benedikt XVI. zaradi tega suspendiral poreško-puljskega škofa Ivana Milovana, španskega škofa Santosa Abrila y Castella pa pooblastil, naj prevzame vodenje tega primera.
Hrvaška stran je prepričana, da je bila odškodnina za omenjeno nepremičnino izplačana v okviru Osimskih sporazumov. "Gre za poskus dela političnih in cerkvenih krogov v Italiji, da bi uporabili ugled svetega očeta za revizijo Osimskih in drugih sporazumov, ki sta jih podpisali Italija in bivša SFRJ. To je bistvo omenjene nedopustne pobude," je v nedeljo na izredni novinarski konferenci povedal prvi mož istrske županije Ivan Jakovčić.
"Verjamemo, da bomo našli pravo rešitev, ki bo spoštovala podpisane mednarodne Osimske sporazume med nekdanjo Jugoslavijo in Italijo, ki jih omenjeni primer postavlja pod vprašaj," pa je po srečanju s Kosorjevo danes dejal Milovan. Izrazil je prepričanje, da ne bo večjih sporov znotraj Cerkve in da bodo ohranili enotnost s papežem, ki po njegovih besedah sicer ni vprašljiva.
Milovana je sprejel tudi predsednik Ivo Josipović, ki je po srečanju državno pravobranilstvo pozval, naj pomaga v tem primeru. Tako kot Kosorjeva se je zavzel za dobre odnose med Vatikanom in Hrvaško.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.