Katoliška cerkev je izdala dokument, v katerem na novo umeščenim škofom narekuje, da ni nujno njihova dolžnost policiji prijaviti duhovnikov, ki jih sumijo zlorab otrok. Ta odločitev prijaviti ali ne prijaviti, je po mnenju Vatikana na strani žrtev in njihovih družin, poroča časnik The Guardian. Cerkev v dokumentu še piše, da se morajo škofje zavedati zakonov v državah, kjer živijo, a je njihova dolžnost le, da se problema lotijo znotraj Cerkve.
Napotke je spisal francoski monsinjor in psihoterapevt Tony Anatrella, ki je svetovalec Papeškemu svetu za družine. Anatrella velja za precej kontroverzni lik, saj je razvil svojo teorijo spolov, trdi pa, da vedno večje sprejemanje homoseksualnosti v zahodnem svetu vodi v "resne probleme" za otroke, ki so "izpostavljeni radikalnim idejam o spolni usmerjenosti". To se pozna tudi v novih smernicah, ki jim številni očitajo zmanjševanje resnosni zločinov. Čeprav dokument priznava, da sta bila Cerkev in njen ugled prizadeta zaradi pedofilije v duhovniških vrstah, pa hkrati poudarja, da statistika kaže, da večino otrok zlorabijo družinski člani, prijatelji družine ali sosedi.
Poznavalci razmer v Vatikanu opozarjajo predvsem na dejstvo, da Papeška komisija za zaščito mladoletnih ni imela nobene besede pri pripravi, čeprav je bila ustanovljena prav z namenom spodbujati "najboljše prakse" za preprečevanje pedofilije med duhovniki. Neimenovani cerkveni vir, ki pozna delo komisije, pravi, da je njeno stališče, da bi morali sume pedofilije prijaviti pristojnim službam. Tudi papež Frančišek je javno povedal, da je v primeru pedofilije za ničelno toleranco in da je treba storiti vse, da se to v cerkvenih krogih ne bi dogajalo.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.