V manjši kitajski vasi v jugovzhodni provinci Sečuan je okoli 200 vaščanov podpisalo peticijo, s katero so iz vasi izgnali osemletnega fantka, ki je okužen z virusom HIV. Med podpisniki peticije, s katero so želeli "zaščititi zdravje vaščanov" je tudi njegov dedek, ki je hkrati tudi njegov skrbnik.
Virus naj bi deček dobil od svoje matere, odkrili pa so ga, ko se je leta 2011 lažje poškodoval. Takoj za tem so ga izključili iz šole, vaščani pa se ga od takrat ves čas izogibajo. Hkrati pa so v peticiji vaščani dečka obravnavali kot "časovno bombo".
"Nihče se ne igra z mano, igram se sam," je dejal Kun Kun, kot so ga poimenovali kitajski mediji.
"Vaščani sočustvujejo z njim, saj je le majhen otrok in je nedeolžen. Vendar pa sta njegova HIV in Aids preveč strašljiva za nas," je dejal partijski voditelj v vasi Šufangja Vang Jišu.
Se je pa na vse skupaj odzval župan, ki je zatrdil, da deček uživa enake pravice, kot ostali. Hkrati je napovedal, da bodo oblasti ideološko ozavestile vaščane.
Kunkunova mati je družino zapustila leta 2006, stik z očetom pa je izgubil, ko so ugotovili, da je deček okužen z virusom HIV.
Njegov primer je na spletu med Kitajci sprožil debato, v kateri pa se je večina spraševala, kako so lahko ljudje tako brezbrižni do dečka. "Zakaj so ga tako surovo zavrnili, to je povsem nepravično do njega," je zapisal eden izmed spletnih uporabnikov. "To je zato, ker kitajska populacija ni dovolj izobražena, kar povzroča ignoranco in paniko," mu je odgovoril drugi.
Diskrimnacija okuženih z virusom HIV je v šolah, bolnišnicah, na delovnih mestih in drugih ustanovah po državi še vedno prisotna, to pa škodi naporom za odkrivanje in zdravljenje virusa. Kunkunov primer pa je sprožil debato o stigmatizaciji okuženih.
Leta 2012 je kitajski predsednik Ši Džinping v Pekingu obiskal skupino ljudi, okuženih z virusom HIV in državljane pozval, naj ne diskriminirajo okuženih.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.