Sirski Kurdi so po poročanju tujih medijev sklenili prelomni dogovor z uradnim Damaskom o namestitvi sirskih sil blizu meje s Turčiji v luči turške ofenzive na severu Sirije. Kurdi, ki so v primerjavi s Turki številčno v manjšini, na slabšem pa tudi glede opreme in orožja, so dogovor opisali kot nujen korak za zaustavitev napada.
"Da bi preprečili to agresijo, smo dosegli dogovor s sirsko vlado... da se napoti sirska vojska vzdolž sirsko-turške meje in pomaga Sirskim demokratičnim silam," so po poročanju AFP zapisali v sporočilu za javnost.
Obenem je sirska tiskovna agencija SANA sporočila, da bo napotila svoje sile na sever države in se "soočila s turško agresijo". Vodja SDF Mazlum Abdi je za Foreign Policy zapisal: "Če moramo izbrati med kompromisi in genocidom, bomo zagotovo izbrali življenje za naše ljudstvo."
'Mi smo tisti, ki se moramo boriti proti njim, saj so okupirali našo zemljo, ropali naše vasi, pobili naše otroke in zasužnjili naše ženske'
"Svet je za nas prvič slišal med kaosom, ki je izbruhnil v času državljanske vojne. SDF ima 70.000 vojakov, ki so se borili proti džihadističnemu ekstremizmu, etničnemu sovraštvu, zatiranju žensk od leta 2015. /.../ Teroristi Islamske države so sem prišli z vsega sveta. Mi smo tisti, ki se moramo boriti proti njim, saj so okupirali našo zemljo, ropali naše vasi, pobili naše otroke in zasužnjili naše ženske," piše uvodoma in nadaljuje z opisom boja proti islamskim skrajnežem ter pomočjo mednarodne skupnosti, vključno s sodelovanjem z ZDA - da so v skladu s tem dogovorom tudi umaknili svoje sile z meje s Turčijo. In nadaljuje, da jih Turčija ne bi nikoli napadla, če bi ZDA držale svojo besedo in dogovor, ki so ga sklenile s SDF.
"V luči eksistencialne krize, kar napad predstavlja za naše ljudstvo, moramo na novo premisliti svoja zavezništva. Rusi in sirski režim sta podala predloge, ki bi lahko rešili milijone ljudi, ki živijo pod našo zaščito. Ne zaupamo njihovim obljubam. Težko je vedeti, komu zaupati. Vemo, da bomo morali skleniti boleče kompromise z Moskvo in Bašarjem al Asadom, če bomo sodelovali z njimi. A če moramo izbrati med kompromisi in genocidom, bomo zagotovo izbrali življenje za naše ljudstvo," zaključi svoj zapis.
'Varovanje zapornikov Islamske države ni več prioriteta'
Sirske demokratične sile (SDF), ki jih vodijo Kurdi, v zaporih zadržujejo tisoče skrajnih islamistov. Območja na severu države so od srede podvržena hudim napadom Turčije, ki želi na območju vzpostaviti t. i. 'varno območje', ga odvzeti izpod kurdskega nadzora in tja naseliti sirske begunce. V času od začetka ofenzive je na obeh straneh meje umrlo že več kot 50 civilistov, piše BBC.
'Varovanje zapornikov Islamske države ni več prioriteta'
SDF je medtem sporočil, da zaradi bojev ne bodo več mogli nadzorovati kampov, v katerih zadržujejo pripadnike Islamske države. "Varovanje zapornikov Islamske države ni več prioriteta. Kdor koli si želi, da bi ti zaporniki ostali, kjer so, je dobrodošel, da pride in najde rešitev," je dejal Redur Xelil iz SDF in dodal, da bodo sami raje zaščitili svoja mesta in svoje ljudi.
Opozoril je še, da lahko turška operacija Islamski državi ponudi možnost za ponovni vzpon, piše BBC. "Oživele so že njihove celice v mestih Kamišli in Hasekeh," je opozoril.
Pobegnilo več sto družinskih članov islamskih borcev
Iz begunskega taborišča na severu Sirije je danes pobegnilo skoraj 800 družinskih članov borcev Islamske države, sporočajo kurdske oblasti. V taborišču Ain Issa, kjer je sicer nastanjenih več tisoč družin islamskih borcev oziroma skorajda 12.000 ljudi, naj bi pridržani napadli vrata, medtem ko so v bližini taborišča potekali boji. Prav tu je nastanjenih tudi skorajda 1000 žensk in otrok tujih islamskih borcev.
Podrobnosti pobega sicer še niso znane, niti dokončno število pobeglih ter kam so ti zbežali.
Ubili generalno sekretarko kurdske stranke
Iz Sirije poročajo, da so ubili kurdsko političarko in borko za ženske pravice. Bila naj bi med devetimi ubitimi civilisti, ki so jih zajeli in usmrtili na cesti na severu države. Hervin Khalaf je bila generalna sekretarka Stranke za prihodnost Sirije, zajeli pa so jo, ko se je vračala s sestanka v Hasaki, je poročal Sirski observatorij za človekove pravice.
Borci, ki jih podpira Turčija, naj bi političarko izvlekli iz vozila in jo ustrelili, observatorij pa je sporočil, da so ob cesti na tak način usmrtili devet ljudi. Predstavnik sirskih upornikov, ki jih podpira Turčija, je zanikal, da bi šli tako daleč.
ZDA umikajo 1000 vojakov s severa Sirije
Združene države Amerike so danes sporočile, da bodo v luči turške ofenzive s severa Sirije umaknile vse preostale ameriške vojake na tem območju, bilo naj bi jih okoli 1000, poroča Reuters.
"V zadnjih 24 urah smo ugotovili, da bodo Turki verjetno razširili svojo ofenzivo bolj južno in proti zahodu, kot je bilo prvotno načrtovano," je dejal obrambni minister Mark Esper. "Prav tako smo izvedeli, da bi lahko SDF sklenila dogovor s sirsko vlado in Rusi, za protinapad proti Turkom na severu."
"Vidimo, da je zelo verjetno, da ostanejo ameriške sile ujete med dvema nasprotujočima si vojskama, kar je zelo nevzdržna situacija," je še dodal.
Ameriški Kurdi: Trump nas je izdal
Prebivalci Tennessee Cityja, kurdske prestolnice v ZDA, menijo, da jih je predsednik Donald Trump z umikom čet izdal, a to jih ne preseneča. Kurdi v Siriji poudarjajo, da so jih zavezniki že v preteklosti izdali, piše Guardian. Pogosto je slišati stavek: "Nimamo drugih zaveznikov razen gora."
"Izdal je celotno kurdsko ljudstvo," pravi Salah Osman, imam mošeje Slahadeen Center. "Vedeli smo, da se to lahko zgodi. Vedeli smo, potem ko so kurdske sile opravile svoj posel, da bodo znova ostali brez prijateljev."
V Nashvillu stanuje več kot 15.000 Kurdov, več kot kjer koli drugje v ZDA. Člani njihove skupnosti, kot je Osman, se ob fotografijah bežečih Kurdov spomnijo na bežanje v prejšnjem stoletju. Najprej v 70. letih po neuspelem uporu v Iraku, pa bežanje pred režimom Sadama Huseina deset let kasneje in tudi v času zalivske vojne, ko je George Bush starejši spodbudil Iračane k vstaji, a nato ni pomagal.
V ZDA so tisti, ki so se rodili v begunskih taboriščih, pa tisti, ki so bežali v 90. letih, potem ko so jih Huseinove sile izgnale iz severnega Iraka. In nazadnje še tisti, ki so bežali po invaziji na Irak leta 2003.
Današnji Kurdi tečejo pred turško ofenzivo v Siriji, a po novi Trumpovi zaostritvi azilne zakonodaje je malo verjetno, da se bodo ti lahko zatekli v ZDA, čeprav so zaradi njihove 'izdaje' morali zapustiti svoj dom, še piše Guardian.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.