Oboroženi varnostniki, ki so jih najeli za varovanje vojaške baze na Severnem Irskem, kjer sta bila v noči na nedeljo umorjena dva britanska vojaka, niso streljali na teroriste, ko so ti začeli svoj strelski pohod, pišejo današji mediji. Prav tako niso streljali na pripadnike Prave Ire, ko so ti s streli kosili po ranjenih vojakih, ki so ležali na tleh. Njihova nezmožnost varovanja baze bo vsekakor dvignila precej pomembnih vprašanj o varnosti britanskih čet v provinci.
Strokovnjak za varovanje Patrick Mercer, predsednik protiterorističnega komiteja, je povedal, da se pojavlja vprašanje o učinkovitosti varnostnih služb, ki niso pripravljene streljati na sovražnika. ''Kako bo to vplivalo na teroriste, če bodo vedeli, da varnostniki ne bodo streljali nanje,'' je dejal.
Vojaški vir pa je povedal, da bi bili v kateri koli drugi enakovredni bazi v Veliki Britaniji vojaki oboroženi z nabitimi puškami in pripravljeni na vračanje ognja. Vir iz Antrima je dejal, da je bil eden izmed varnostnikov v času napada v varovani baraki. Ni pa vedel, ali se je tja skril pred napadalci.
Spomnimo, v napadu v kraju Antrim zahodno od Belfasta, najhujšem v več kot desetih letih, sta bila ubita dva britanska vojaka, še štirje ljudje – med njimi dva dostavljavca pic – so bili ranjeni. Odgovornost za strelski napad je prevzela odpadniška frakcija Irske republikanske armade (Ira), imenovana Prava Ira (Real Ira).
Brown obiskal Severno Irsko
Britanski premier Gordon Brown je danes obiskal vojašnico v kraju Antrim na Severnem Irskem. Politični proces na Severnem Irskem "ne bo in ne sme biti omajan", je ob tem poudaril Brown in dejal, da vse stranke tega nekdaj kriznega območja stojijo za mirovnim procesom.
Kot je še poudaril, si prebivalci na Severnem Irskem ne želijo več "žalovanja in solz". Teroristična skupina Prava Ira pa po njegovih besedah v severnoirski politiki nima mesta. Gre za "hladnokrvne morilce," je dejal britanski premier in se zavzel za njihovo čimprejšnje prijetje.
Brown je Belfast obiskal v družbi predsednika Demokratične unionistične stranke (DUP) Petra Robinsona namestnika vodje Sinn Feina Martina McGuinnessa. Katoliški Sinn Fein, ki je politično krilo Irske republikanske armade (Ira), si sicer od maja 2007 na Severnem Irskem deli oblast z Robinsonovo protestantsko DUP, pri čemer Robinson zaseda mesto prvega ministra.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.