Tujina

Varnostni svet želi mirno rešitev

New York/Washington/Toronto, 19. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na sedežu Združenih narodov se nadaljuje odprto zasedanje Varnostnega sveta o iraški krizi, ki ga je sklicala skupina neuvrščenih držav. Večina nastopajočih je včeraj podprla stališče Francije, Rusije in Kitajske, da se morajo inšpekcije v Iraku nadaljevati ter da še ni čas za vojno.

Potem, ko je sejo VS zapustil ameriški veleposlanik, je razpravo spremljal njegov namestnik James Cunningham
Potem, ko je sejo VS zapustil ameriški veleposlanik, je razpravo spremljal njegov namestnik James Cunningham FOTO: Reuters

Odprto sejo VS je v imenu skupine Neuvrščenih držav sklicala Južna Afrika. Njen veleposlanik Dumisani Kumalo jo je tudi otvoril in njegov govor je dal podlago za večino drugih nastopov, ki so menili, da je treba ohraniti in utrditi inšpekcije in da sedaj še ni čas za vojno. Nihče od njih pa ni pozabil pozvati Iraka, naj sodeluje z inšpektorji, ker gre zdaj zares.

Stališče ZDA in Velike Britanije, da se čas za mirno razorožitev Iraka nezadržno bliža h koncu, sta podprli Avstralija in Japonska ter deloma tudi Peru in Argentina. Predstavnik EU, grški veleposlanik Adamantios Vasilakis, ki je govoril tudi v imenu Slovenije, pa je v skladu z neodločnostjo EU podprl obe sicer nasprotujoči stališči.

Predstavniki arabskih držav med svojimi nastopi niso pozabili omeniti, da Izrael, prav tako kot Irak, ne spoštuje resolucij ZN, čeprav njemu ne grozi napad največje vojaške sile na svetu. Kumalo je dejal, da bi vojna pred izčrpanjem vseh drugih sredstev, pomenila poraz VS v njegovem mandatu zagotavljanja mednarodnega miru in varnosti.Zatrdil je, da sta petkovi poročili vodje Komisije ZN za nadzor, verifikacijo in inšpekcije Hansa Blixa in direktorja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohameda El Baradeja potrdili iraško sodelovanje, zato ni nobenega opravičila za vojno.

Ameriški veleposlanik John Negroponte je nekaj časa poslušal govore, nato pa je sejo zapustil. Pred odhodom je še dejal novinarjem, da si ZDA želijo slišati mednarodno mnenje, vendar bodo odločitev sprejele ob upoštevanju zaskrbljenosti nad iraškim orožjem za množično uničevanje in ob upoštevanju nacionalne varnosti ZDA ter drugih držav.

Resolucija, če sploh bo, bo jedrnata

Bush pravi, da s prijatelji razpravljajo o možnosti, da dobijo novo resolucijo ZN
Bush pravi, da s prijatelji razpravljajo o možnosti, da dobijo novo resolucijo ZN FOTO: Reuters

Ameriški predsedniki George Bush je v Beli hiši govoril o morebitni novi resoluciji Varnostnega sveta za odobritev uporabe sile proti Iraku in dejal, da bi bila uporabna, čeprav je ZDA ne potrebujejo, ker Sadam Husein kar naprej krši že resolucijo 1441. "Kljub temu pa s prijatelji in zavezniki delamo na tem, da vidimo, ali lahko dobimo drugo resolucijo," je dejal Bush. ZDA in Velika Britanija pripravljata osnutek resolucije, s katero bi VS ugotovil, da Irak krši prejšnje resolucije in mu zato grozijo resne posledice.

Resolucija naj bi bila enostavna in ne predolga, preostalim članicam VS pa naj bi bila predstavljena še ta ali najkasneje prihodnji teden.

Ameriški diplomati pravijo, da resolucija ne bo predstavljena pred koncem odprtega zasedanja VS o Iraku, ki se bo končalo predvidoma v sredo. Tiskovni predstavnik Bele hiše Fleischer je dejal, da bo čas objave znan po koncu pogovorov, ki potekajo znotraj administracije in med zavezniki. Rusija, Kitajska in Francija bi lahko nanjo vložile veto, kar bi imelo negativne posledice za ameriško koalicijo pripravljenih, med katerimi so države, ki si želijo odobritev VS.

Kanade ne bo zraven brez odobritve ZN

Kanadski premier Jean Chretien: Američani lahko gredo sami v Irak
Kanadski premier Jean Chretien: Američani lahko gredo sami v Irak FOTO: Reuters

Kanadski premier Jean Chretien je v parlamentu prvič doslej jasno povedal, da Kanada ne bo sodelovala v vojaški operaciji proti Iraku, če te pred tem ne bo odobril Varnostni svet ZN. Kanadska vlada je doslej izražala načelno podporo ZDA, čeprav je javno mnenje tam podobno evropskemu, torej večinoma proti vojni z Irakom. "Če hočejo Američani iti v Irak sami, lahko gredo sami. Vendar mi pravimo, da morajo dobiti odobritev ZN, če ne, potem bo mednarodni sistem miru in varnosti verjetno destabiliziran, bolj kot je treba," je dejal Chretien.

"Britanske državljane opozarjamo, da morajo v primeru, če se odpravljajo v Irak, vedeti, da je iraški režim med krizo v letih 1990 in 1991 britanske državljane pridržal kot talce in ogrožal njihovo varnost," so sporočili z britanskega zunanjega ministrstva.

Opozorilo turistom

Velika Britanija poziva svoje državljane, da zaradi "naraščajočih napetosti v regiji in nevarnosti pred terorističnimi napadi" nemudoma zapustijo Irak.

Britansko zunanje ministrstvo je še opozorilo, da v Iraku ni njihovih diplomatskih predstavnikov, ki bi lahko britanskim državljanom nudili pomoč. Prav tako je posvarilo svoje državljane pred nepotrebnimi potovanji v Kuvajt, kjer se zbirajo ameriški vojaki.