Sirska organizacija za človekove pravice Savasija je sporočila, da je v protestih proti režimu, ki so se začeli pred šestimi tedni, umrlo že več kot 500 ljudi. Ustanovitelj organizacije, zaprti sirski odvetnik Mohanad al Hasani, še dodaja, da je zaprtih več tisoč protestnikov. Za veliko protestniki se je izgubila vsaka sled.
Rusija je sirske oblasti pozvala, naj pred roko pravice privedejo vse odgovorne za uboje protirežimskih protestnikov. "Pričakujemo, da bo Damask izvedel obsežno in učinkovito preiskavo vseh incidentov, ki so povezani z žrtvami in da bodo odgovorni privedeni pred roko pravice," je povedal predstavnik zunanjega ministrstva Aleksej Sazonov.
VS brez obsodbe nasilja
Varnostni svet Združenih narodov je sinoči najprej za zaprtimi vrati poslušal poročilo generalnega podsekretarja za politične zadeve Lyna Pascoeja. Velika večina protestov je bila mirnih, vendar pa je bilo nekaj primerov, med katerimi so oboroženi protestniki pobili pripadnike varnostnih sil. Protesti so se začeli s pozivi za več politične svobode, sedaj pa se na njih zahteva sprememba režima podobno kot drugje po regiji.
Zasedanje se je nato nadaljevalo pri odprtih vratih in kmalu je postalo jasno, da zaradi nasprotovanja Rusije, Kitajske in Libanona ne bo mogoče doseči soglasja o obsodbi nasilja. Skupina evropskih držav (Francija, Velika Britanija, Nemčija, Portugalska) je v ponedeljek sestavila osnutek izjave za obsodbo nasilja, vendar je namestnik ruskega veleposlanika Aleksander Pankin dejal, da položaj v Siriji ne ogroža mednarodnega miru in varnosti, zaradi česar varnostni svet ne more ukrepati.
Pankin je kot večjo nevarnost označil vpletanje od zunaj, ki lahko sproži državljansko vojno. Veleposlanik Sirije Bašar Džafari je ponovil, da ni nobene potrebe po mednarodni preiskavi nasilja nad protestniki, kar je predlagal generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, in zatrdil, da vlada v Damasku že izvaja potrebne preiskave. ZDA so nato žogico vrnile Svetu ZN za človekove pravice v Ženevi, ki bo zasedal na temo Sirije v petek. ZDA želijo neodvisno preiskavo in pregon odgovornih za kršitve mednarodnega prava, kot tudi odpravo omejitev dostopa tujim medijem in odpravo omejitev nad komunikacijami.
Vlade Francije, Velike Britanije, Nemčije, Italije in Španije so v sredo usklajeno poklicale na zagovor sirske veleposlanike v svojih prestolnicah in zahtevale konec nasilja. EU bo prav tako v petek razpravljala o Siriji in možne so tudi sankcije. ZDA jih že sestavljajo, usmerjene pa bodo na predsednika al Asada in njegov ožji krog. Francoski veleposlanik pri ZN Gerard Araud je dejal, da bo Francija preučila vrsto opcij za povečanje pritiska na Damask, če ne bo pozitivnih sprememb v odnosu do protestov.
Vladajočo stranko zapuščajo njeni člani
Sicer pa je včeraj zaradi nasilnega zatiranja protestov sirsko stranko Baas zapustilo več kot 200 njenih članov. Baas vlada Siriji že od leta 1963, ko je na oblast prišla z državnim udarom. "Zaradi negativne drže, ki jo je vodstvo arabske socialistične stranke Baas zavzelo do dogodkov v Siriji ter Deri in po smrti več sto ljudi ter na tisoče ranjenih, vlagamo naš skupinski odstop," so zapisali v odstopni izjavi.
Senatorji pritiskajo na Obamo
Trije vidni ameriški senatorji so predsednika ZDA Baracka Obamo danes pozvali, naj da jasno vedeti, da je sirski predsednik Bašar al Asad zapravil legitimnost, da bi bil še naprej na oblasti v Siriji in da mora odstopiti. "Bašarju al Asadu je bilo danih nešteto možnosti za dialog in reforme. Vse jih je zapravil," menijo senatorji.
"Pozivamo predsednika Obamo, da neodvoumno pove – kot je to storil v primeru (libijskega voditelja Moamerja) Gadafija in (egiptovskega predsednika Hosnija) Mubaraka –, da je prišel čas, da Asad odide," so v skupni izjavi zapisali republikanska senatorja John McCain in Lindsey Graham ter neodvisni senator Joe Lieberman.
Namesto da iščejo izgovore v zvezi z Asadovim režimom, je čas za ZDA, da skupaj z zavezniki v Evropi in po svetu nedvoumno podprejo sirsko ljudstvo in njihove miroljubne zahteve po demokratični vladi, še poudarjajo.
Senatorji so Obamo tudi pozvali, naj "sprejme jasne diplomatske in gospodarske ukrepe za osamitev in pritisk na Asadov režim", ki bodo usmerjeni na sirskega voditelja in njegove tesne sodelavce. Ob tem so opozorili, da je položaj dosegel "odločilno točko".
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.