
Predstavniki Varnostnega sveta OZN (VS ZN) na splošno želijo, da bi se inšpektorji ZN za razorožitev lahko vrnili v Irak, je še dejal Annan. Generalni sekretar ZN Annan je sicer pred torkovim srečanjem VS ZN poudaril, da v sedanjih pogojih, predvsem ob sedanjem dogajanju na Bližnjem vzhodu, ne bi bilo pametno napasti Iraka. Obenem je izrazil prepričanje, da je potrebno narediti vse za vrnitev inšpektorjev ZN v Irak.
Iraška vlada je v ponedeljek zvečer predala Združenim narodom "verbalno noto", v kateri je predstavila pogoje za povabilo Hansa Blixa v državo in pojasnila, zakaj povabilo po njihovem mnenju ni v nasprotju z dosedanjimi resolucijami ZN. Annan sicer ni želel komentirati, kakšne spremembe bo prinesla iraška nota, dejal pa je, da predstavlja nadaljevanje predhodnega pisma iz Bagdada.

Glavni inšpektor ZN za razorožitev Blix pa je mnenja, da sankcije ZN proti Iraku tudi v primeru, da bo inšpektorjem ZN za razorožitev dovoljena vrnitev v to državo in neomejen dostop do vseh območij, letos še ne bodo odpravljene. Pojasnil je, da bi nadzor pripravljenosti Iraka na izvršitev svojih obveznosti trajala več kot šest mesecev. V primeru, da se bo generalni sekretar ZN uspel dogovoriti za ponovno vrnitev inšpektorjev v Irak, bo po besedah Blixa najprej potrebnih nekaj mesecev za oblikovanje in pripravo iraške misije. V Iraku bi ostali nekaj mesecev, nato pa bi se vrnili v New York in VS ZN predstavili ugotovitve, je povedal Blix.
ZDA imajo vse konkretnejše načrte

Po pisanju torkovega časnika Wall Street Journal pa je poveljnik ameriških sil v Perzijskem zalivu, general Tommy Franks, v ponedeljek ameriškemu predsedniku predstavil nov načrt za napad na Irak. Po tem načrtu bi ZDA za napad potrebovale od 50.000 do 80.000 mož ob močni podpori iz zraka. Časnik še piše, da bi tak načrt lahko dobil močno podporo v ameriški administraciji, saj so prejšnji načrti vključevali do 250.000 mož.
Sadam ukazal povečanje vojaške pripravljenosti
"Imate možnosti, da premagate temačnega sovražnika, ki ga je obsedel hudič v boju proti vam," so bile besede Sadama Huseina, ki jih je povzela iraška televizija. Egiptovska tiskovna agencija Mena je v torek poročala, da je iraški voditelj v okviru nacionalne kampanje za mobilizacijo države proti pričakovanemu ameriškemu napadu pomilostil neznano število zapornikov.

Iraški parlament se bo v sredo sestal na izredni seji, da bi preučil ameriške grožnje o strmoglavljenju režima v Bagdadu. Na prejšnji izredni seji 15. julija je 250-članski parlament zagotovil Sadamu Huseinu polno podporo proti načrtu Washingtona in iraške opozicije, da zrušita režim v Iraku. Predsednik iraškega parlamenta Saadun Hamadi je v ponedeljek pozval ameriški kongres, naj v Bagdad napoti delegacijo, ki bi preverila, ali Irak poseduje orožje za množično uničevanje. Bela hiša pa je vabilo Bagdada ocenila kot nepotrebno.
Niti Zahod ni enoten glede napada
Proti vojaškemu posegu v Iraku so se izrekli vodilni predstavniki anglikanske in rimskokatoliške cerkve v Veliki Britaniji. Britanskega premiera Tonyja Blaira so pozvali, naj nasprotuje vojaškemu napadu na Irak brez mandata ZN. Deklaracijo, ki jo je podpisal tudi Cantenburyjski nadškof Rowan Williams, so v torek predali na sedežu britanskega premiera, na Downing Streetu 10.
"Menimo, da bi bil napad na Irak nemoralen in nezakonit ter da je izkoreninjenje nevarnosti, ki jo predstavljajo zlobni diktatorji in teroristi, mogoče doseči le, če se lotimo korenin, ki povzročajo spor," še piše v izjavi. Deklaracijo, ki jo je napisala britanska organizacija Pax Christi, je podpisalo več tisoč ljudi, med njimi tudi več anglikanskih in rimskokatoliških škofov.
V Nemčiji, kjer je kancler Gerhard Schröder ob začetku predvolilne kampanje svoje socialdemokratske stranke (SPD) v ponedeljek zavrnil nemško udeležbo v morebitni vojaški operaciji proti Iraku, pa se je razplamtela burna razprava med opozicijo in vladajočo rdeče-zeleno koalicijo.
Liberalci (FDP) in konservativci (CDU/CSU) so v torek posvarili pred tem, da bi šla Nemčija v politiki do Iraka svojo pot. Od vlade so zahtevali, naj v razpravi o Iraku izdela skupno evropsko stališče, in obenem ostro kritizirali kanclerjeve izjave. Strokovnjak za zunanjo politiko v volilnem štabu kancerskega kandidata CDU/CSU Edmunda Stoiberja, Wolfgang Schaeuble, je SPD očital "hinavstvo s predznakom predvolilnega boja".