V švicarski Ženevi so oblasti zvišale stopnjo pripravljenost. Po podatkih varnostno-obveščevalnih virov naj bi bile na območju štiri osebe, ki naj bi bile povezane s terorističnimi napadi v Parizu 13. novembra.
Policija v Ženevi je na teren poslala povečano število svojih pripadnikov, kar so tudi uradno potrdili, niso pa potrdili, da bi lahko imeli osumljenci povezave z napadalci v Parizu. Neimenovani vir AFP sicer trdi, da so bili povezani, a da niso bili vpleteni v napade.
Že v sredo izpraznili Palačo narodov
V Švici so med drugim zaradi morebitne teroristične grožnje že v sredo zvečer izpraznili Palačo narodov, sedež organizacij ZN v Ženevi, varnostno osebje pa izvaja preiskave po pisarnah. Ob vhodu v kompleks so namestili tudi varnostnike, oborožene s strojnicami, kar sicer ni ravno običajna praksa v Ženevi, še navaja AFP.
Ženeva leži nekaj čez 500 kilometrov stran od Pariza na meji s Francijo. Mesto je s treh strani obkroženo s francoskim ozemljem, meja pa praktično ni nadzorovana.
Francoska policija je pred mesecem dni v bližnjem kraju Ferney-Voltaire preiskala tudi domova dveh imamov iz ženevske mošeje, ki leži le streljaj stran od sedeža ZN. Po poročanju švicarskih medijev naj bi ta imama širila ekstremistične ideje. A policija zaenkrat ni sporočila, ali sta imama morda vpletena v kake sporne dejavnosti, še poroča AFP.
Na Nizozemskem obsodili šesterico zaradi novačenja v IS
Nizozemsko sodišče je sicer danes šest moških obsodilo na zaporne kazni do šest let zaradi sodelovanja v mreži za novačenje mladih muslimanov v džihadistično skupino Islamska država. "Cilj njihove kriminalne organizacije je bil vzpodbujati in rekrutirati 'brate' za boj v Siriji in njihovo financiranje v ta namen," je dejal sodnik Rene Elkerbout.
Tri ostale obtožence so obsodili na manjše kazni zaradi drugih, s terorizmom povezanih obtožb, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Deveterico so prijeli lani v okviru obsežne policijske preiskave dejavnosti džihadistov v haaški četrti Schilderswijk, ki je bila nekoč delavska četrt, sedaj pa tu živi druga in tretja generacija priseljencev predvsem maroškega in turškega izvora.
Gre za prelomno in kompleksno sodbo na 190 straneh, ki po ocenah strokovnjakov pomeni preizkus mej verskih svoboščin in svobode izražanja na Nizozemskem, kjer so znani po strpnosti.
Sodni senat je glavnega obtoženca, 33-letnega Azzedina Choukouda, ki so ga označili za gonilno silo skupine, obsodilo na šest let zapora. Druga dva so v odsotnosti obsodili prav tako na šest let zapora. Domnevno naj bi se borila v Siriji.
Ostale tri so dobili zaporne kazni od treh do petih let. Med njimi je 19-letnik, ki ga je tožilstvo označilo za duhovnega vodjo skupine.
Sodniki so v obsodbi dejali, da je skupina rekrutirala mlade muslimane predvsem preko družbenih omrežij, tudi Facebooka, kjer so objavili "vsaj 97 sporočil s pozivi k boju v Siriji in vzpodbujali nizozemske džihadiste k oboroženemu boju".
Obsojeni so zaradi oblikovanja kriminalne in teroristične organizacije in rekrutiranja predvsem ranljivih in dovzetnih mladih, še posebej v revni haaški četrti Schilderswijk.
Obsojenci večinoma izvirajo iz te četrti in so vsi vztrajali, da so nedolžni, češ da na podlagi svobode govora in verskih svoboščin lahko objavijo sporočila v podporo IS.
Tožilstvo je izrazilo zadovoljstvo z obsodbo kot precedenčnim primerom, ki bo odvrnil ostale od novačenja mladih za džihad, še poroča AFP.
Po uradnih podatkih je v Sirijo in Irak v boj odšlo najmanj 220 nizozemskih državljanov. Od teh se jih je v državo vrnilo 40, kakih več kot 40 pa naj bi jih umrlo v bojih.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.