Največja porabnika energije v kuhinji sta hladilnik in zamrzovalnik. Če imamo doma že nekaj let star hladilnik, energetski strokovnjak Matjaž Valenčič svetuje, da s pomočjo indikatorja energije preverimo njegovo porabo."Se meri dan, dva, tri in na ta način se vidi, koliko je rabe energije in potem se izračuna, koliko je bilo to v enem letu. Če je raba energije občutno višja od deklarirane, potem je nekaj zelo narobe."
Če zamenjamo stari hladilnik z najbolj učinkovitim na trgu, lahko prihranimo osem odstotkov pri računu za električno energijo oz. porabimo 441 kilovatnih ur na leto manj. Če domači hladilnik še ni za odpis, si lahko pomagamo tudi drugače. Valenčič opozarja: Vrata hladilnika naj bodo odprta čim manj, v njem pa shranjujte hrano, ohlajeno na sobno temperaturo. "Hladilnik naj ne bo na toplem delu kuhinje zraven štedilnika, virov toplote in tudi ne na sončnem delu. Tudi te stvari vplivajo na raven energije v hladilniku," svetuje Valenčič. Če je eden od nasvetov, da poln hladilnik in zamrzovalnik porabita manj energije, to ni vedno čisto res, dodaja energetski strokovnjak. "Če pa je hladilnik preveč poln, potem hladen zrak v hladilniku slabše cirkulira, pa je tudi slabše hlajenje. Tako da ne preveč ne premalo hrane," dodaja.
Pri zamenjavi pralnega stroja lahko privarčujemo pet odstotkov pri računu za elektriko oz. porabimo 151 kilovatnih ur manj. Če ima gospodinjstvo dvotarifni števec in če je nočna tarifa, je ugodnejše prati ponoči ali ob koncu tedna, vendar naj bo stroj poln perila. Nekaj lahko prihranimo tudi pri temperaturi pranja, tako ni nujno, da vso perilo peremo na najvišji temperaturi, razlaga Valenčič. "Ni pa rečeno, da je zaradi tega čas pranja kaj krajši. Lahko je, lahko pa ni." Ko pa je perilo oprano, je najbolj varčno, da ga posušimo na zraku, ker pa to ni vedno mogoče, ima večina gospodinjstev tudi sušilne stroje. Čeprav imajo nekateri stroji obe funkciji, Valenčič pravi, da če želimo prihraniti, je bolje imeti napravi ločeni."Če stroj pere pet kilogramov perila, lahko suši samo 2,5 kg in je treba pol perila dati ven, je bolje imeti dva stroja," pravi Valenčič.
Če zamenjamo stari steklokeramični kuhalnik z indukcijskim, plačamo za elektriko tri odstotke manj oz. je porabimo 168 kilovatnih ur na leto manj."V Italiji so zdaj dali nova navodila za kuhanje testenin. Testenine se vrže v krop, se lonec zapre in ugasne. Čas kuhanja je malo daljši, ampak se z veliko manj energije skuhajo testenine. Ta italijanski trik za špagete bo kmalu prišel čez cel svet, ker če bodo Italijani drugače kuhali špagete, jih bomo vsi," meni Valenčič.
Največja porabnika električne energije sta sušilnik za lase in likalnik, vsak ima priključno moč okoli dva kilovata in če bi bila v uporabi stalno, bi na leto porabili več kot 5000 kilovatnih ur. Dobro pa je, da v gospodinjstvih prepoznamo tudi t. i. vampirske naprave, kot so polnilci za naše elektronske naprave, telefone in podobno ter jih, ko jih ne potrebujemo, izključimo iz omrežja, zaključi Valenčič.
KOMENTARJI (309)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.