Ob 16. uri so se na Cvjetnem trgu v središču Zagreba začeli zbirati novi protivladni protestniki. Vzdušje je bilo sproščeno, okoli 500 zbranih je nagovoril organizator Ivan Pernar in jih vprašal, ali želijo, da jih še vedno vodi, kar so pozdravili z bučnim aplavzom. "Nočem voditi protesta proti vaši svoji volji. Ta vlada ne bo odšla mirno. Za razliko od politične elite, vas jaz nikoli ne bom zapustil," jim je sporočil. “Želimo spremembe, vsi na ulice!" pa je vzklikala množica.
Današnjih protestov sta se udeležila tudi predsednik Sindikata hrvaških kmetov Tomislav Pokrovac in Pero Kovačević, ki je bil zaradi udeležbe na petkovih protestih za 90 dni suspendiran iz stranke HSP dr. Ante Starčević. "Moj priimek je Pokrovac in ne morejo me kupiti. Res je, da ne moremo priti na Markov trg, lahko pa gremo kmetje jutri na ulice in pomembnežem blokiramo vse dostope do tja," je ljudem dejal Pokrovac. Postavil je ultimat – od vlade želi točen datum volitev, sicer sledi še več protestov.
Po nagovorih na trgu se je na pohod po mestu podalo okoli 8.000 ljudi. Kot vedno doslej so se najprej napotili proti Markovemu trgu, a so jih pri Kamnitih vratih pričakali policisti z barikadami. Po nekaj minutah vzklikanja "Jaco, odidi!” so se obrnili in odšli. Kolona se je nato ustavila pred zgradbo hrvaške narodne banke in vzklikala "Lopovi, lopovi!" in "Vrnite nam denar!", pred stavbo HDZ-ja, ki jo je varovalo okoli 20 policistov, pa so na kratko skandirali: “Varujete mafijo!” Ustavili so se še pred hišo vplivnega člana HDZ Andrije Hebranga. Pred vrati, ki so jih varovali štirje policisti, so skandirali: “Andrija, skuhaj kavo!” in “Hebrang, lopov!” Hebrang je po telefonu enemu od hrvaških novinarjev povedal, da je začuden in zaskrbljen, ker so protestniki pred njegovo hišo. Njega namreč ni doma, saj je pri svoji bolni teti, se bo pa v kratkem vrnil. “Prav mene zmerjajo z lopovom, ki sem se vedno boril proti njim. Čudi me, da ne gredo pred Sanaderjevo hišo! Takoj bom prišel domov, ne bom pustil svoje družine same!” je sporočil.
Protestniki so se podali naprej, a ne proti hiši Jadranke Kosor, kot je bilo sprva mišljeno, pač pa proti stavbi Zveze svobodnih sindikatov Hrvaške. Nato so se podali proti stavbi HRT-ja, ki je v petek nekorektno poročala o številu protestnikov. Danes so svojim gledalcem sporočili, da je ulice zavzelo skoraj 10.000 ljudi. "Hočemo resnico!" so skandirali protestniki, a ker so tam naleteli na policijo, so se napotili nazaj proti središču mesta. Tam so se okoli 21. ure mirno razšli, nov protest pa napovedali za torek ob 18. uri.
V petek ulice zavzelo 10.000 ljudi
Doslej so se najštevilčnejši protesti v Zagrebu odvijali v petek, ko se jih je udeležilo okoli 10.000 ljudi. Tako so vsaj poročali mediji, medtem ko je policija sporočila, da je bilo protestnikov le 4000. Demonstracije so se odvile brez incidentov in nasilja, malo nesreče je imel le tiskovni predstavnik vlade Mladen Pavić, ki so mu protestniki skozi odprto okno pljunili v avto.
Včeraj pa so se protestniki zbrali še v osmih hrvaških mestih, in sicer na Reki, v Koprivnici, v Splitu, Zadru, Virovitici, Osijeku, Slavonskem Brodu in Varaždinu. V slednjem se je zbralo največ ljudi, in sicer okoli 2000. V Zadru se je zbralo okoli 100 ljudi, v Splitu 500, na Reki 300, v Slavonskem Brodu pa 150, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina. V Splitu so protestniki zažgali sliko Iva Sanaderja, v Osijeku pa se je med domačimi protestniki in Pernarjem, ki naj bi želel pred HDZ-jem prebiti policijsko barikado, zgodil manjši konflikt. Vroča kri se je kmalu pomirila, prav zaradi tega incidenta pa je Pernar danes ljudi vprašal, ali ga še želijo za vodjo. "Sem proti nasilju in ne za," je sporočil ter pojasnil, da se je sredi konflikta znašel le, ker je želel preprečiti pretep med dvema drugima protestnikoma.
Spomnimo. Nasilni protesti so izbruhnili prejšnjo soboto, ko so se protestniki spopadli s policijo. Organizatorji so sporočili, da bodo proteste organizirali vsak drugi dan, vse dokler ne bo odstopila vlada s Kosorjevo na čelu. Protestniki poudarjajo, da želijo mirne in dostojanstvene shode, na katerih pa bodo odločno zahtevali boljše življenje.
Kosorjeva, ki se je svojim nasprotnikom umaknila z uradnim obiskom v Bratislavi, je med drugim izjavila, da se bo o vladni koaliciji odločalo na parlamentarnih volitvah, ko bo "izpolnjen zgodovinski cilj končanja pogajanj z EU". Za protivladne proteste je dejala, da so kazalec zrelosti demokracije in družbe, sicer pa je nasprotovala nasilju.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.