Tujina

'Streljajo na nas! Zakaj nam nihče ne pomaga?'

Kairo, 01. 02. 2011 08.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 12 min
Avtor
N.S./STA/Reuters/V.L./M.M.
Komentarji
340

Čeprav so oblasti pozvale prebivalce Kaira, naj se odpravijo domov, so ti vztrajali na trgu Tahrir, kjer se še naprej odvijajo spopadi. Protestniki so na trgu ujeti, saj Mubarakovi podporniki nadzorujejo okolico. Če bi se premaknili s trga, bi padli v zasedo. Podporniki naj bi streljali v ujete ljudi. Najmanj štiri osebe so umrle, 13 pa je ranjenih.

Minister za zdravje je sporočil, da so v sredinih spopadih umrle tri osebe, 611 oseb pa je ranjenih. Med mrtvimi naj bi bil pripadnik varnostnih sil, ki pa je bil v civilnih oblačilih. Padel naj bi z mostu.

V bolnišnici v Kairu pa so zdravniki dejali, da je ranjenih najmanj 1.500 ljudi.

Egiptovska prestolnica je prizorišče srditih spopadov med podporniki in nasprotniki predsednika Hosnija Mubaraka.

Tiskovna agencija Reuters navaja izjave očividcev, ki pravijo, da Mubarakovi podporniki streljajo na protestnike, ki so ujeti na trgu Tahrir. Televizija Al Arabija navaja izjavo zdravnika, ki je na trgu, in pravi, da so umrle najmanj štiri osebe, 13 pa je ranjenih.

Novinarka Al Džazire, ki se prek telefona oglaša v studio, pravi, da ne more zagotovo potrditi, kdo strelja. Protestniki se nimajo kam umakniti pred streli. Ljudje se sprašujejo, zakaj jim nihče ne pomaga, vojski pa očitajo, da ne ukrene nič za zaščito protestnikov.

Streljanje je odjeknilo okoli 4.30 po lokalnem času. Takoj po incidentu pa je ameriški State Department pozval tiste Američane, ki želijo zapustiti Egipt, naj se takoj zglasijo na letališču.

Več sledi!

Kdo je Hosni Mubarak, ki Egiptu vlada že skoraj 30 let?

Državna televizija je v sredo zvečer predvajala napis, da morajo vsi protestniki zapustiti trg Tahrir.

Mubarakovi nasprotniki pravijo, da že od včeraj ne morejo zapustiti trga Tahrir, saj so vsi izhodi zaprti. Da bi se obranili pred napadi Mubarakovih "plačancev", so iz vsega, kar so našli uporabnega, naredili barikade. Novinarka Al Džazire, ki se nahaja na trgu Tahrir, pravi, da so protestniki ujeti na trgu, saj Mubarakovi podporniki nadzorujejo okolico. Če bi se protestniki premaknili s trga, bi padli v zasedo, ki pa bi se najverjetneje končala krvavo. "Mubarakovi podporniki so zelo dobro organizirani in vedo, kaj delajo," je dodala.

Okoli 3. ure po lokalnem času so vedeli, da se nekaj pripravlja

Protestniki in novinarji so že okoli 3. ure po lokalnem času opozarjali, da Mubarakovi podporniki najverjetneje pripravljajo napad. Zakrivali so si obraze in zbirali kamne. Šlo naj bi za policiste v civilu, saj so njihove taktike zelo usklajene, vidi pa se, da imajo s tovrstnimi razmerami izkušnje. Spletni producent Al Džazire, ki se še vedno nahaja na trgu, je tedaj dejal, da napetost narašča, ljudje pa pričakujejo napad. Dodal je, da so podporniki založeni z "neskončno zalogo molotovk", Mubarakovi nasprotniki pa so skoraj vsi poškodovani. Te besede je izrekel okoli 3. ure po lokalnem času, sklepamo pa lahko, da so Mubarakovi podporniki igrali taktiko izčrpavanja protestnikov. Na trgu so namreč ujeti ljudje, ki so se bojevali že cel dan, večer, noč in jutro. Utrujeni in poškodovani lahko hitro zgubijo koncentracijo. Na Twitterju je bilo takrat moč zaslediti  nepotrjene informacije, da na območje prihajajo vedno novi "plačanci".

Omenjeni je še dejal, da so protestniki prepričani, da so "Mubarakove sile prišla tja, da jih uničijo". Med protestniki naj bi se čutil strah, eden izmed njih pa je spletnega producenta prosil, da v primeru njegove smrti, svetu pove njegovo zgodbo.

Izredne razmere v bolnišnici

S streh mečejo zažigalne bombe
S streh mečejo zažigalne bombe FOTO: Reuters
Da bi morala preprečiti napade Mubarakovih podpornikov na pristaše opozicije, je vojsko danes zvečer pozval opozicijski voditelj Mohamed El Baradej. Vojska bi po njegovem morala posredovati in zaščititi življenja egiptovskih državljanov. To je El Baradej ocenil v pogovoru za arabsko televizijo Al Džazira. Dodal je še, da obstajajo jasni dokazi, da je policija svoje ljudi v civilnih oblekah naščuvala na protestnike.

Reševalci se le s težavo prebijajo do poškodovanih, v bolnišnicah pa vladajo izredne razmere.

Nekateri tuji novinarji prek socialnih omrežjih poročajo, da naj bi policija vdirala v njihove hotelske sobe z namenom, da jim zapleni kamere in fotoaparate.

'Pojdite domov'

Protivladni protesti, ki že devet dni zapored pretresajo Egipt, se morajo končati, da se bodo lahko začeli pogovori z opozicijo, je danes sporočil novi egiptovski podpredsednik Omar Sulejman ter protestnike pozval, naj spoštujejo policijsko uro in odidejo domov.

Zakaj Mubarak molči?

Za petek napovedani množični protivladni protesti so še vedno aktualni. Kot je povedal nek neimenovani organizator protestov, naj bi za petek med drugim načrtovali pohod do predsedniške palače v Kairu. Ker je dala opozicija Mubaraku že pred dnevi do petka čas, da odstopi s položaja, so petkove demonstracije poimenovali "petek odhoda".

Novinar Al Džazire je na svojem Facebook profilu sporočil, da je prejel podatek, da naj bi Mubarakovi nasprotniki na neki postaji podzemne železnice postavili začasni "zapor" za vse prijete podpornike predsednika. Pri večini naj bi odkrili dokumente, ki dokazujejo, da so policisti v civilu in pripadniki varnostnih sil. Če je to res, bi pomenilo, da je Mubarak poslal nad svoj narod nasilneže, da z njimi krvavo obračunajo. To je tudi najverjetnejši scenarij, saj se Mubarak danes ni oglasil. Po grozljivem izbruhu nasilja bi lahko vsaj pozval svoje podpornike, naj se umirijo. Njegov molk pa veliko pove o tem, kaj meni o današnjih dogodkih, ko Egipčan pretepa in napada Egipčana. Nekateri analitiki pravijo, da s tovrstnim početjem Mubarak poskuša ustrahovati ljudi. Podobne taktike naj bi uporabljal že v preteklosti, prepričani pa so tudi, da za današnjimi napadi na protestnike stoji sam Mubarak.

Kako je bilo čez dan?

Nasprotniki Mubaraka, ki že nekaj dni vztrajajo na trgu Tahrir, so prek televizijske hiše Al Džazira svetu sporočali, da so jih obkolili Mubarakovi podporniki. Tepli so se s palicami in kamenjem, podporniki pa so v množico metali tudi molotovke. Novinarji Al Džazire so poročali, da so med podporniki tudi policisti v civilu in nasilneži, ki delujejo pod okriljem vladajoče stranke. To je državna televizija zanikala.

V spodnji galeriji si poglejte fotografije spopadov med nasprotniki in podporniki Mubaraka.

Med telefonskimi javljanji novinarjev Al Džazire v studio je bilo moč slišati streljanje. Vojska je zanikala, da so streljali oni. Vojaki so nekaj časa stali in opazovali kaos, nato pa so se poskušali prebiti med ljudi. To jim ni uspelo. Nato je uporabila še vodne topove.

Nimamo nič proti, da gredo na ulice in pokažejo podporo Hosniju Mubaraku. Toda, ali so res morali vdreti na trg, kjer smo mi? Napadajo nas! Nasprotnik predsednika za Al Džaziro

Ženska, ki se je popoldne oglasila v studio Al Džazire, je skozi histeričen jok dejala, da so jih podporniki obkolili, prav tako je poudarila, da ne gre za navadne državljane, temveč plačance. "Nimamo kam! Obkolili so nas! Ne moremo se umakniti na varno," je dejala. Njihov novinar je sporočil, da je videl, kako so moški s kraja odnesli dečka, starega približno osem let, ki je bil nezavesten in ranjen. Dodal je, da podporniki Mubaraka niso navadni ljudje in protestniki, temveč dobro organizirani nasilneži, ki napadajo ljudi. Podpornike Mubaraka naj bi proti trgu vozili z avtobusi, je prek Twitterja sporočil novinar Nicholas Kristof, ki je bil na trgu.

Al Džazira je predvajala tudi posnetke iz Kaira, ki kažejo ljudi, ki so se povzpeli na terase in strehe stavb, v množico pa mečejo opeke, kamne, stole, mize ... Kdo so ti ljudje, ni znano. Kmalu zatem so s streh začeli metati molotovke in zažigalne bombe.

Nasprotnica predsednika Mubaraka Salma je popoldne skozi solze za Al Džaziro dejala, da so povsod ranjeni ljudje, reševalcev in pomoči pa ni. Dejala je, da vojska ne ukrepa. Salma je povedala tudi, da jih podporniki predsednika obmetavajo z molotovkami.

V Kairu je fotograf 24ur.com Miro Majcen. V spodnji galeriji si poglejte, kaj je danes ujel v svoj objektiv. Na fotografijah so Mubarakovi podporniki. 

'Svoja življenja smo žrtvovali zato, da bo odšel'

Mubarakovi ljudje so se povzpeli tudi na most, kjer imajo popolno kontrolo nad protestniki, ki se nahajajo spodaj.
Mubarakovi ljudje so se povzpeli tudi na most, kjer imajo popolno kontrolo nad protestniki, ki se nahajajo spodaj. FOTO: Reuters

Protivladni protestniki vztrajajo pri svojem in sporočajo: ''Nismo se uprli, da bi se Mubarak odločil, da ne bo več kandidiral za predsednika. Svoja življenja smo žrtvovali zato, da bo odšel'', ''Zdaj se ne smemo ustaviti, preprosto zato, ker bi s tem izdali 300 ljudi, ki so umrli prejšnji teden'', ''Ljudje, ki so umrli v mirnih demonstracijah, se niso borili za pogajanja z opozicijo. Želeli so, da Mubarak odide'' in ''Ni še konec. Naša glavna zahteva je bila in je še vedno, da Mubarak odstopi. To dolgujemo vsem, ki smo jih izgubili v zadnjih devetih dneh''.

Pretresljiva pa je tudi izjava predavateljice na ameriški univerzi v Kairu Marve Rakhe, ki je v sedmem mesecu nosečnosti in se udeležuje protestov. Za spletno stran Huffington Post je dejala, da če ne bi bila noseča, bi ostala doma. "Ven sem šla zaradi mojega otroka. To mu dolgujem,“ je razložila. Zanikala je tudi poročanje egiptovske državne televizije, da ženske in dekleta na protestih doživljajo spolna nadlegovanja. Pravi, da gre za laž in dodaja, da si protestniki med seboj pomagajo.

KATJA HORVAT: Načrtno napadajo novinarje

Mubarakova podpornica. Fotograf 24ur.com Miro Majcen, ki je v Kairu, pravi, da podporniki vzklikajo, da Mubarak mora ostati in da ga podpirajo.
Mubarakova podpornica. Fotograf 24ur.com Miro Majcen, ki je v Kairu, pravi, da podporniki vzklikajo, da Mubarak mora ostati in da ga podpirajo. FOTO: Miro Majcen
Fotograf 24ur.com Miro Majcen je sporočil, da so mu skušali iz rok iztrgati fotoaparat. "Razmere so zelo nevarne," pravi.

Naša posebna poročevalka iz Egipta Katja Horvat je sporočila, da podporniki Mubaraka vzklikajo ''Mubarak, radi te imamo'', ''Podpiramo te'', ''Nočemo, da odideš.'' 

"Vsako potovanje po ulicah je izredno napeto, na ulice so se vrnile posebne policijske enote, ki jih ni bilo od petka. To pomeni, da bodo začeli izvajati strogo policijsko uro. Protestniki so povsod, ustavljajo taksiste, vzklikajo. Poljskim kolegom so hoteli petkrat ukrasti kamero, načrtno napadajo novinarje, tako da moramo skrivati kamere, fotoaparate. Napeto je," je dejala Horvatova.

Na današnje dogodke je že slišati odzive iz tujine. Bela hiša je obžalovala in obsodila nasilje nad mirnimi protestniki v Kairu, izrazila pa tudi zaskrbljenost ob pridržanjih in napadih na novinarje. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je medtem ob obisku v Londonu opozoril, da so kakršni koli napadi na mirne protestnike "nesprejemljivi", britanski premier David Cameron pa je obsodil "priskutne prizore" v egiptovski prestolnici in se strinjal, da je nasilje "povsem nesprejemljivo".

"Mi smo zelo blizu dogajanju, niti dva kilometra zračne linije. Vojska naj bi zaprla dostop do trga. Leti kamenje, vse, kar jim pride pod roke. Hodijo z nahrbtniki, palicami, pripravljeni na boj. Množični eksodus pripadnikov Mubaraka, med njimi naj bi bili policisti, ki so se preoblekli v civil, proti trgu je izbruhnil okoli enih. Popolnoma načrtovano, vozili so se z avtobusi. Na izgled besni, nabita čustva, 10-kilometrska kolona, ki se je vila. Od 100 do 200 tisoč," je razložila.

"Od jutri naprej naj bi bila 24-urna policijska ura. Danes so bile nekatere trgovine odprte, delali so nekateri bankomati, internet je po dolgem času spet delal. Hotelom primanjkuje hrane, dvakratni tečaj dolarjev, nobenega nadzora ... Propad sistema," je končala.

O napadih poročajo tudi tuji mediji

Podporniki predsednika so na trgu med drugim napadli novinarja Al Arabija, ki so ga morali odpeljati v bolnišnico. Neka druga snemalka je sporočila, da so ji, medtem ko je snemala, uničili kamero. Očividci poročajo, da so podporniki napadli nekega novinarja, ki so ga pred njimi morali rešiti drugi ljudje.

Televizija Al Arabija je zvečer sporočila, da je njihov dopisnik izginil. Zadnji podatki, ki jih imajo o njem, so, da so ga napadli Mubarakovi podporniki.

Christiane Amanpour je na Twitterju objavila, da so njo in njene sodelavce napadli nasilneži. Zbežali so v avto, napadalci, ki so tekli za njimi, pa so kričali "Sovražimo ZDA!" Nato so začeli brcati in razbijati okna na vozilu.

Mubarakovi podporniki so napadli tudi novinarja ameriške televizijske hiše CNN Andersona Cooperja.

Novinarji brez meja so obsodili napade na tuje novinarje v Egiptu.

Novinar Al Džazire Gregg Carlstrom je na svojem Twitterju zapisal, da je danes dvakrat bežal pred jezno množico, bil je nekajkrat zbrcan, nanj so metali kamenje, množica pa je zelo sovražno nastrojena do novinarjev, še posebej Al Džazirinih, in tujcev, je zaključil.

Generalni sekretar organizacije Novinarji brez meja  Jean-Francois Julliard je dejal, da je bilo več novinarjev neposredno napadenih s strani predsednikovih privržencev in policistov, ki so se infiltrirali mednje. Bili so pretepeni, njihovo opremo pa so ukradli.

Kriv bo Zahod

Spopadi med protestniki v Egiptu
Spopadi med protestniki v Egiptu FOTO: Reuters

Nekdanji direktor egiptovskega parlamentarnega oddelka za zunanje zadeve Mohamed Abdellaha, zdaj pa predsednik Univerze v Aleksandriji, je Zahodu sporočil: ''Vi na Zahodu boste prvi, ki boste plačali ceno, če bo Egipt padel v roke islamskih skrajnežev – vi boste plačali! Mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu bosta uničena.''

Internet spet dela

Kot je povedala novinarka 24UR Katja Horvat, je v Egiptu največ težav s hrano. Ljudje stojijo v vrstah za kruh, velike trgovine pa so zaprte, oropane in požgane. Hrane primanjkuje tudi v hotelih. Zaprte pa so tudi banke in pošte.

Analitik za prehrano Vincent Truglia je prepričan, da je pri nemirih v Egiptu pomembno vlogo igralo tudi pomanjkanje hrane. ''Menim, da je bila hrana in skrb zaradi nje eden glavnih problemov, s katerimi se je soočal Egipt. Cene hrane, posebej pšenice, ki je osnova egiptovske prehrane, so narasle, glede na ukrepe, med 50 in 70 odstotki v letu 2010. To je uničilo egiptovski proračun.''

Medtem ko ostaja egiptovska borza zaprta že peti dan, pa internet spet dela. Navdušenje nad ponovnim dostopom do interneta je neizmerno. ''Nikoli si nisem mislil, da bom dočakal ta dan,'' so veseli ljudje.

Mubarak včeraj nagovoril protestnike

Mubarak ne bo spet kandidiral za predsednika.
Mubarak ne bo spet kandidiral za predsednika. FOTO: Reuters

Današnji spopadi predstavljajo novo nevarno fazo vstaje v Egiptu. Gre namreč za doslej prvo hujše nasilje med privrženci opozicije na eni in oblasti na drugi strani. Spopadi so se izbruhnili le nekaj ur po tem, ko je Mubarak v torek zvečer napovedal, da se ne namerava znova potegovati za predsedniški položaj, a da do volitev ostaja na čelu države.

Mubarakove besede so se izkazale kot pomemben mejnik. Nato se je namreč oglasila vojska, ki je protestnike po televiziji pozvala, naj se razidejo in omogočijo, da se življenje vrne v ustaljene tirnice. Zatem je vladajoči režim prvič doslej tudi začel zbirati množice svojih privržencev, ki sedaj glasno zahtevajo konec protivladnih protestov.

Verni in neverni. Bogati in revni. Vsi so korakali z enim samim ciljem. Bila je parada zmagoslavja – brez zmage. Novinar Robert Fisk

Sicer pa Mubarakov govor ni imel kakšnega večjega učinka na množico na kairskem trgu Tahrir, saj so protestniki še naprej vzklikali: ''Odidi, Mubarak!'' in ''Ne bomo odšli niti jutri niti v četrtek.'' Mubarak je na začetku svojega govora protestnikom omenil, da ''imajo mladi pravico do mirnih demonstracij'', vendar se je njegov ton kmalu spremenil in začel obtoževati ''ljudi, ki so želeli uničiti vlado'', da so ''izkoristili ljudi''.

Do zdaj se je govorilo, da bo 82-letni Mubarak najverjetneje spet kandidiral, a je ta to možnost včeraj zavrnil. ''Preostale mesece predsedovanja bom uporabil za izpolnitev ljudskih zahtev,'' je dejal. To mu bo dalo možnost, da bo glavni pri izbiri prehodne vlade, ki bo na oblasti do septembrskih predsedniških volitev.

Protestniki: Mubarak mora oditi takoj

V Kairu so razmere kaotične, je za 24ur.com povedala Slovenka, ki živi na Sinajskem polotoku Nina Mavrič. ''V mestu je ogromno mestnih straž, težko se giblješ, ker so vse ulice zaprte. Varujejo jih ljudje, ker se bojijo, da bi se ponovno pojavljala plenjenja. Te ustavijo in ti pregledajo torbico. Kdor je v Kairu, je tam obtičal,'' je povedala in dodala, da je vojska na vseh vpadnicah v Kairo, zato je skoraj nemogoče priti v ali iz mesta. ''V Kairu vlada brezvladje.''

Mubarak je obljubil ustavne reforme, zlasti spremembo člena 76, ki praktično onemogoča neodvisnemu kandidatu, da bi kandidiral za predsednika. Prav tako je obljubil, da se bo njegova vlada osredotočila na izboljšanje gospodarstva in zagotavljanje novih delovnih mest. ''Moja nova vlada se bo odzivala na potrebe mladih ljudi,'' je povedal. ''Izpolnila bo legitimne zahteve ter pomagala vrniti stabilnost in varnost.''

Mubarak je tudi poudaril, da bo ''umrl v tej deželi'', s čimer je sporočil protestnikom, da ni želel pobegniti v izgnanstvo, kot je pred kratkim storil tunizijski predsednik Zine El Abidine Ben Ali. Politični analitik Al Džazire Marvan Bišara pa je dejal, da je ''jasno, da Mubarak zanika svojo zapuščino''. ''Do petka bomo najverjetneje priča velikemu zaostrovanju dogodkov med protestniki na eni strani in Mubarakovem režimu na drugi.''

Mohamed El Baradej, egiptovska opozicijska figura, ki se je v Kairo vrnil zaradi protestov, je povedal, da je Mubarakova obljuba, da ne bo kandidiral, le prevara. Če Mubarak ne bo enkrat za vselej zapustil položaja, ne bo le nesposoben predsednik, ampak ''živi mrlič'', je rekel. ''Agonijo bo nadaljeval še šest, sedem mesecev. Še naprej bo polariziral državo, zaradi česar bodo ljudje še bolj jezni, kar bi lahko privedlo do nasilja,'' je dejal.

ZDA delajo z Mubarakom še vedno v rokavicah

Spopadi med protestniki v Egiptu
Spopadi med protestniki v Egiptu FOTO: Reuters

Ameriški predsednik Barack Obama je po polurnem pogovoru z Mubarakom dejal, da se mora proces prenosa oblasti v Egiptu nemudoma začeti. Obama naj bi javnosti povedal enako, kot je na štiri oči pred tem v ponedeljek v Kairu Mubaraku povedal njegov posebni odposlanec za Egipt, nekdanji veleposlanik v Kairu Frank Wisner, sicer menda Mubarakov prijatelj. Wisner naj bi Mubaraku razložil, da je čas za spremembe in ga pozval, naj ne kandidira več za predsednika.

Kritike na račun EU

Visoka zunanja predstavnica Evropske unije Catherine Ashton je bila danes v Evropskem parlamentu v Bruslju deležna kritik, da EU ni dovolj hitra, glasna in jasna pri odzivanju na dogodke v Egiptu. Ashtonova je kritike odločno zavrnila in poudarila, da imajo ljudje v Egiptu vso podporo Unije.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (340)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bkaval
09. 02. 2011 18.51
Če bo padel Mubarak, bo Egipt šel po poti Irana. To pa svetovnemu policaju ZDA ni povšeči.
naivna
05. 02. 2011 06.57
Slovenija-tone Zakaj bi to Ameriki bilo v prid, da odstranijo Mubaraka? Edino on je na njihovi strani , da lahko uporabljajo Sueski predor, za kar mu placajo bilijone dolarjev vsako leto. Ni vse Amerika kriva .
Katy Makovec
03. 02. 2011 16.55
Palce gor,če v tem vidiš 3.svetovno vojno. Palce dol,če ne vidš
slovenija-tone
03. 02. 2011 15.50
delo amerike in britanije
Celtia
03. 02. 2011 14.10
dol z vlado! tu je dokaz! ČIST JIH PODPIRAM! DOL Z MUBARAKOM! vi slovenci se pa v roku uzemte pa gremo še mi na ulice! *! in vlado in vso podporo ki jo imajo! upam da bo tudi u sloveniji enkrat tako zaverglalo! zadn cajt je da še se pri nas to naredi!
rexi09
03. 02. 2011 09.45
Le zakaj napadajo novinarje, ker so placanci in jim je bedno ce jih bojo posnel v kairu pojutrisnem pa v jemenu kot strastni pripadniki jemenskega rezima.
major1
03. 02. 2011 09.14
To je samoobramba samodržcev, ki jim je malo mar za narod.
cirenij
03. 02. 2011 08.01
Navaden narod bo itak zopet desetletja razočaran in "nategnjen". Imamo prakso.
Frane Šajn
03. 02. 2011 07.31
anticigo: Ne lajnat, "N I K O L I"!!!
Frane Šajn
03. 02. 2011 07.27
hecate: Blog neke slovenke ,ki ji očitno ni slabega v Mubarakovem režimu, kot nekaterim pri nas v tako opevani demokraciji, sploh pa tvoje mnenje, ki je očitno edino najbolj na mestu, sploh tako iz prve roke, vse drugo je itak tako kot si omenil , lenuhi brezdelneži štrajkajo ker jim je dolg čas in se jim fino godi se vidi kam pes taco moli in kam spadaš. Očitno bi tako označil ali značila kar pač že si tudii. ljudi pri nas če bi se uprli vzemimo samo opeharjene reveže z minimalnim dohodkom in še to največkrat brez plač četudi po stečaju. Ali upokojence ki imajo tako bajne pokojnince, da jim po poravnavi računov ostane sto ali slabih sto evrov za ćez mesec. Ja tile reveži so vsem v napoto očitno tudi Mu- barak-u in tebi in tvoji znanki, kar tako na rekla kazala na daljavo. V premislek vlad se ne meče kar tako,
cirenij
03. 02. 2011 07.27
Je pa več medijske propagande kot kaj drugega. Nasprotnikov sedanjega režima naj bi bilo samo milijon, 80 milijonov ga podpira. Kdo je v ozadju nam je znano. Samo da sprejo narod in vladajo. Nazadnje ne bo veliko bolje kot v Iraku. Narod je vedno razočaran.
cirenij
03. 02. 2011 07.21
Grozno je, ko se sosed obrne proti sosedu. Celo brat proti bratu. Znano nam je iz naše polpretekle zgodovine. Upajmo, da se ne ponovi. Samo ne vem, kako bi sklatili vse te dvajsetletne prisklednike. Prav bojim se volitev, ker iz tega pisanega šopka nimam koga volit.
odkimasin
03. 02. 2011 07.14
Na kameli in s palico bo tudi Pahor prjahal nad demonstrante pred vladno palačo!
anticigo
03. 02. 2011 07.10
kdaj bojo pa naši slovenci spregledali????nikoli!!!!
hecate
03. 02. 2011 06.59
če bi brali siol blog slovenke ki živi v kairu bi vidl da sploh ni tko kot poročajo novinarji. da so nasprotniki predsednika pravzaprav po večini brezdelneži ki mislijo da jim bo z zamenjavo oblasti tekel med in mleko kar v usta in tolpe, ki ropajo hiše, celo muzej itd. ...podporniki predsednika so pa navadni delovni ljudje ki si služijo vsakdanji kruh. poleg tega nasprotniki sploh ne znajo povedat koga hočejo namesto predsednika ampak sam tuljo da nočejo zdejšnega, alternativnega predloga pa nimajo... uglavnem treba prebrat še drugo stran ne pa sam medijsko napihovanje ene različice. tut al džazira naj nebi bla kredibilen vir ker se z egiptom ne marajo in oni poročajo samo negativno plat. ...v razmislek...
littleSister
03. 02. 2011 06.58
gmajhe 02.02.2011, 20:57 2 MUBARAK PA BARAK OBAMA -MALO PREMEČTE ČRKE IN UGOTOVITE KAJ IMATA SKUPNEGA bramak streho?
lincoln2
03. 02. 2011 06.55
Mubarak bo danes odstopil.
cifur
03. 02. 2011 06.47
val protestov bo v kratkem zajel tudi evropske drzave,saj je povsod enako politiki in elitnezi so drzave spravili na kolena in ko narodu enkrat poci se zgodi ulica upam da se motim vendar tok dogodkov kaze ravno obratno
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
03. 02. 2011 06.06
KDO SE SPLOH POTREBUJE VODITELJE V SEDANJEM SVETU.ONI KRADEJO NAROD PA STRADA TAKO JE VSEPOSOD.TOLIKO O NASEM NOREM SVETU.
Shpongle
03. 02. 2011 05.23