Po vnovični odločitvi egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, da ne odstopi s položaja, so trg Tahrir v središču Kaira popolnoma preplavili protestniki. Tuji mediji poročajo, da na trgu praktično ni več prostora za nikogar. Po vsej državi naj bi se sicer na 18. dan protestov na ulicah zbralo največ, to je 20 milijonov ljudi.
Več tisoč protestnikov se je s trga odpravilo pred predsedniško palačo, kjer le 50 metrov stran od njenih zidov vzklikajo: "Dol, dol Hosni Mubarak, odidi". Na bodečo žico, ki je napeljana okoli palače, so postavili transparent z istim sporočilom. Vojska jih ni poskušala spoditi, ko pa se je proti palači odpravilo še več Mubarakovih nasprotnikov, so blokirali poti do tja. Okoli tisoč protestnikov je obkolilo tudi poslopje državne televizije Nile TV.
A televizija Al Arabia poroča, da naj bi Mubarak in člani njegove družine zapustili Kairo in odšli v Šarm el Šejk. Kot je sporočil predstavnik ameriške diplomacije, je njegov odhod v Šarm el Šejk pozitiven prvi korak. Po njegovem naj bi Mubarak tja prispel, več pa ni želel povedati. Po tem ko so iz predsednikovega urada sporočili, da bodo v kratkem posredovali 'pomembno izjavo', so se pojavila namigovanja, da je Mubarak Kairo zapustil že včeraj, svoj govor, ki naj bi ga predvajali zdaj, pa posnel, da bi pridobil na času.
Zaradi velikega nezadovoljstva bi se današnji protesti lahko sprevrgli v nasilje. Ljudje so namreč jezni, saj so že včeraj pričakovali predsednikov odstop. K odločnosti jih je med današnjo molitvijo pozval tudi imam in jim dejal, da morajo vztrajati pri svojih zahtevah.
Vojska bo zagotovila miren prenos oblasti
Danes se je odzvala tudi vojska. Po zasedanju vrhovnega sveta oboroženih sil so sporočili, da izredno stanje, ki sicer velja že 30 let, ostaja, vse dokler se trenutni položaj v državi ne umiri. Želijo vzpostaviti normalno življenje v Egiptu, pri tem pa zatrjujejo, da Mubaraka ne bodo silili k odstopu. Bodo pa storili vse, da bo prenos oblasti v državi potekal mirno ter da bodo lahko v državi izpeljali poštene in svobodne volitve. Vrhovni svet oboroženih sil je tudi sporočil, da so zahteve protestnikov povsem legitimne in zagotavlja, da ne bo preganjala tistih, ki zavračajo korupcijo in zahtevajo reforme. Demonstranti, ki so pričakovali, da bo vojska stopila na njihovo stran, so jezni in razočarani. Sporočilo vojske so namreč razumeli kot podporo Mubaraku.
Med protestnike naj bi sicer danes prestopilo okoli 15 predstavnikov vojske z višjimi čini. Major Ahmed ali Šuman je dejal, da oborožene sile kažejo solidarnost z ljudmi. Napovedal je, da bo takih prestopov še več. "Imamo enake cilje," je povedal. "Mene in druge častnike je k taki odločitvi gnala naša obljuba, ki smo jo dali, ko smo vstopili v vojsko – da bomo zaščitili narod," je povedal v nagovoru na trgu Tahrir. Na trgu je bilo mogoče tudi slišati vzklike: "Vojska in ljudje z roko v roki".
S svojega položaja je danes odstopil Hosam Badrawi, novi generalni sekretar Mubarakove stranke, ki je na stolček sedel 5. februarja. Izstopil je tudi iz stranke, ob tem pa dejal, da Egipt potrebuje nove.
'Storil je, kar je bilo v njegovi moči'
Novi finančni minister Samir Radvan je za britansko medijsko hišo BBC povedal, da "Mubarak meni, da je storil vse, kar je bilo v njegovi moči. Bolj ali manj je vsa svoja pooblastila prenesel na podpredsednika in ne na vojsko". Ob tem je dodal, da ga bolj skrbi gospodarstvo. Opozoril je, da trenutno stanje povzroča veliko škodo državi in za prihodnji teden napovedal nacionalno zaposlitveno shemo, ki "ne bo imela ljudi za norca". Ocenil je tudi, da je bilo delo vlade do zdaj glede na okoliščine dobro. "Do zdaj proračun še ni bil pod pritiskom. Bančni sistem deluje zelo dobro," je zaključil.
'Želel je oditi na nogah, ne na kolenih'
Nekdanji izraelski obrambni minister Benjamin Ben-Eliezer pa je povedal, da je z Mubarakom govoril le nekaj ur pred njegovim govorom. "Vedel je, da je to to, da je to konec poti. Želel si je le eno – dajte mi časten izhod. Pustite me, da odidem častno," je povedal izraelski politik.
Šaul Mofaz, ki je bil prav tako izraelski obrambni minister, pa je dejal, da je Mubarak želel oditi na svojih nogah in ne na kolenih.
Preberite, kako se je Mubarak povzpel na oblast in kako se je je oklepal.
V spodnji fotogaleriji si poglejte nočno dogajanje v Egiptu!
Mubarak: Ne bom sprejel ukazov od zunaj
Kot je znano, Mubarak v četrtek zvečer ni odstopil z mesta predsednika, kot so to pričakovale množice protestnikov, pa tudi mnogi egiptovski in svetovni politiki. V nagovoru po državni televiziji se je zavezal, da bo na čelu države ostal do septembrskih volitev, ob tem pa je dejal, da se ne bo uklonil pritiskom iz tujine. ''Ne morem in ne bom sprejel ukazov od zunaj, ne glede na to, od kod prihajajo,'' je dejal.
Znova je obljubil, da na naslednjih volitvah ne bo več kandidiral. Je pa dejal, da ne bo okleval kaznovati odgovornih za razmere v Egiptu. Ob tem se je znova zavzel za mirno tranzicijo do naslednjih volitev.
Predlagal je več ustavnih sprememb. Spremenili naj bi šest členov ustave. Podelil je tudi nekaj dodatnih pooblastil podpredsedniku Sulejmanu, kar po besedah egiptovskega veleposlanika v ZDA pomeni, da je zdaj podpredsednik glavni v državi.
Sulejman želi dialog z opozicijo
Malo za Mubarakom je spregovoril Sulejman. Kot je dejal, Egipt ne bo zdrsnil v kaos ali bil zlorabljen za sabotažo. Naredil bo vse, da bi zagotovil miren prenos oblasti. Zavezan je uresničevanju zahtev ljudstva, vendar skozi dialog z opozicijo, ki se je po njegovih besedah že začel in je dogovorjen časovni načrt. Po njegovih besedah je vojska zaščitila ''revolucijo mladih''.
Protestnike je pozval, naj se vrnejo domov, ljudstvo pa, naj se veseli prihodnosti. "Sposobni smo z lastnimi rokami zagotoviti svetlo prihodnost," je dejal. Mladim je sporočil, naj se vrnejo na delo. "Egipt vas potrebuje, da bi se razvijal. Ne poslušajte tujih medijev, ki želijo v to državo vnesti kaos, temveč prisluhnite svoji vesti," je še pozval.
Mubarakov govor je na trgu Tahrir spremljalo veliko protestnikov, ki so glasno izražali nezadovoljstvo, jezo in frustracije. Pričakovali so namreč veliko več. Dopisniki so poročali, da se je razpoloženje množice, ki je bila pred govorom v stanju vzhičenosti in praznovanja, potem ko so ugotovili, da Mubarak še vedno ne gre nikamor, nemudoma prevesilo v bes in jezo. Kljub jezi pa med protestniki ni izbruhnilo nasilje. Protestniki so vzklikali, naj Mubarak odide, in v rokah vihteli čevlje, kar v arabskem svetu velja za hudo žalitev.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.