
"Fotografija krši naša skupna pravila o goloti," so pri Facebooku pojasnili odločitev, da jo odstranijo. Po plazu očitkov so si premislili in priznali, da gre za "podobo z globalno zgodovinsko vrednostjo".
Fotografija je nastala leta 1972, posnel jo je fotograf agencije Associated Press Nick Ut. V središču razprav pa se je tokrat znova znašla, ker je Facebook izbrisal objavo norveškega pisatelja Toma Egelanda, v kateri je fotografijo delil. Sporna naj bi bila golota dekleta. Egeland je sicer objavil sedem vojnih fotografij, ki so najbolj zaznamovale svet.
To se je zgodilo v ponedeljek, na Norveškem pa je sprožilo pravi plaz podobnih objav. Pri Facebooku so najprej vztrajali, da je treba fotografijo ali odstraniti ali izbrisati, premislili pa so si, ko se je v zgodbo vključila tudi norveška premierka Erna Solberg. Tudi ona je objavila fotografijo in tudi njeno objavo so izbrisali. Odzvala se je z besedami: "Facebook se moti, ko cenzurira takšne fotografije. S tem omejuje svobodo govora." Po njenem mnenju poskuša internetni velikan na ta način oblikovati našo skupno zgodovino, kar ni sprejemljivo.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.