V Cernu so po dveh mesecih in pol znova zagnali veliki hadronski trkalnik, ki je bil zaprt zaradi vzdrževalnih del. Do konca marca naj bi v trkalniku začeli izvajati trke protonskih delcev, je povedala tiskovna predstavnica organizacije za jedrske raziskave Cern Christine Sutton. V okviru vzdrževalnih del so znanstveniki skušali izboljšati trkalnikovo sposobnost za doseganje trkov protonov pri energiji, ki je trikrat večja od kdaj koli doslej dosežene.
Največji pospeševalnik delcev na svetu je bil v okvari sicer praktično že vse od njegovega zagona 10. septembra 2008. Že po 36 urah delovanja se je namreč pokvaril električni transformator, kar so sicer hitro popravili, nato pa je prišlo še do poškodb na izolaciji in drugih delih okrog 29 velikih elektromagnetov, ki sestavljajo pospeševalnik. Pospeševalnik so nato znova zagnali 20. novembra 2009 in na njem opravili nekaj poskusov, potem pa zopet zaprli zaradi vzdrževalnih del.
Delce bi pospešili skoraj do svetlobne hitrosti
S pospeševalnikom želijo v Cernu protone pospešiti do hitrosti, ki bi se izredno približala svetlobni hitrosti, kar je približno 18 milijonov kilometrov na minuto. 27-kilometrski predor pospeševalnika, ki se nahaja od 46 do 150 metrov globoko pod podeželsko pokrajino ob švicarsko-francoski meji, naj bi delci tako prepotovali kar 11.000-krat v sekundi. V Cernu upajo, da jim bo s tem uspelo poglobiti znanje o temni snovi, antimateriji in o morda še skritih dimenzijah prostora in časa.
Pospeševalnik je stal okoli štiri milijarde ameriških dolarjev
Pospeševalnik so gradili od leta 2003, denarna sredstva pa je prispevalo več kot 20 evropskih držav. Cena celotnega projekta se giblje okoli štirih milijard ameriških dolarjev, največji donatorki pa sta ZDA in Japonska, ki sicer nista članici Cerna in imata v organizaciji le status opazovalk.
Nekateri skeptiki in znanstveniki so ob zagonu opozarjali, da bi lahko ob teh poskusih nastale črne luknje. V Cernu pa so možnost tega pojava izključili.
Če bi jim na Cernu uspelo pridobiti en sam gram antimaterije, bi bila to najvrednejša snov na zemlji, saj ocenjujejo, da bi bila vredna nepredstavljivih 40 milijard evrov! Preverite, katere so najdražje snovi na zemlji, ob katerih so plutonij, zlato, platina ali diamanti tako rekoč ničvredni!
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.