Ameriški kardinali, ki so se zaradi številnih primerov pedofilije znotraj katoliške cerkve v ZDA pred nekaj dnevi v Vatikanu srečali s papežem Janezom Pavlom II., so se odločili za ostrejšo politiko glede spolnih zlorab otrok s strani duhovnikov. Kot je v petek v Philadelphiji povedal kardinal Anthony Bevilacqua, so se kardinali zavzeli za "ničelno toleranco". To po njegovih besedah pomeni, da bodo vsakega duhovnika, ki bo spoznan za krivega vsaj ene spolne zlorabe mladoletnika, izključili iz duhovniške službe.
V ZDA sicer noben kardinal ali škof ne more predlagati nobenega zakona na zvezni ravni, saj je vsaka ameriška škofija samostojna enota. Konferenca ameriških katoliških škofov pa naj bi predvidoma junija glasovala za uveljavitev zvezne zakonodaje, ki bi veljala za vse škofije.
Ameriški kardinali so po obisku v Vatikanu izrazili obžalovanje, ker jim ni uspelo preprečiti spolnih škandalov ameriških duhovnikov. Papež je kardinale na pogovore pozval sredi aprila, potem ko so januarja letos na dan začele prihajati obtožbe o spolni zlorabi otrok. Od januarja so v ZDA suspendirali več deset katoliških duhovnikov v najmanj 17 škofijah po vsej državi. Na vrhu škandalov je odstop škofa iz Palm Beacha na Floridi Anthonyja J. O'Connella, največ očitkov pa leti na bostonskega kardinala Bernarda Francisa Lawa, češ da ni odločno ukrepal proti duhovnikom, ki so spolno zlorabljali otroke. V sami bostonski škofiji naj bi bilo trenutno vloženih 400 pritožb v zvezi s spolno zlorabo duhovnikov. Podobne pritožbe pa so bile v preteklih mesecih vložene tudi v Nemčiji, na Poljskem in drugih evropskih državah.