O okoli 50 smrtnih žrtvah poročajo tudi iz Hame, središča protestov proti al Asadovemu režimu. Med žrtvami je po navedbah sirske nacionalne organizacije za človekove pravice tudi osem otrok.
Kakih 40 vojaških vozil, polnih sirskih vojakov, je nato danes po desetih dneh napadov zapustilo Hamo. Nekateri vojaki so ob tem peli, drugi pa vzklikali slogane v znak zvestobe al Asadu.
Mesto je obiskalo okoli 60 novinarjev. Kot jim je dejal visoki predstavnik vojske, "lahko vidijo, da v Hami ni več vojske". Vojaške enote so se vrnile v vojašnice, potem ko so "končale svojo nalogo, in prebivalci, veseli, da so se znebili oboroženih tolp, so se vrnili domov," je dejal novinar AFP.
Da je sirska vojska zapustila Hamo, je potrdil tudi turški zunanji minister Ahmet Davutoglu. Dodal je, da je nekaj vojakov sicer še prisotnih ob poti v Hamo, v mestu pa naj bi še bilo nekaj kontrolnih točk.
Danes so bile v Hami sicer trgovine večinoma zaprte, ulice sicer živahnega mesta pa so bile pretežno prazne. Guverner Hame Anas Naim je ob tem izrazil upanje, da se bodo prebivalci mesta, ki so iz njega zbežali, vanj vrnili v dveh dneh po odhodu vojske. V nekaterih predelih mesta so že začeli odstranjevati barikade.
Sirski vojaki so ob podpori tankov v Hamo vdrli 31. julija, na predvečer muslimanskega svetega meseca ramazana, da bi tam zatrli protirežimske proteste. Ta dan je bil doslej najbolj krvav od začetka al Asadovega zatiranja protestov. Samo v Hami je bilo ubitih 100 ljudi.
Sirske varnostne sile so medtem davi sprožile obširno operacijo tudi v mestu Sermin v provinci Idlib na severozahodu države. Pri tem je bila ubita ženska, še nekaj ljudi pa je bilo ranjenih, je povedal predstavnik Sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v Veliki Britaniji.
Proti večeru so sirske varnostne sile streljale na protestnike v mestu Homs in po navedbah aktivistov ubile 11 ljudi. Varnostne sile so v Homsu tudi vdirale v hiše in aretirale več ljudi, na vse, ki so poskušali pobegniti, pa so streljale.
Mednarodna skupnost je sicer v zadnjih dneh okrepila pritisk na sirskega predsednika. Savdska Arabija, Kuvajt in Bahrajn so odpoklicali svoje veleposlanike iz Damaska, turški zunanji minister Ahmet Davutoglu pa je v torek na obisku v Damasku sirskim oblastem posredoval sporočilo, da se mora nasilno zatrtje protivladnih protestov nemudoma končati.
Al Asad pa v svojih stališčih ne popušča in je tudi Davutogluju zatrdil, da Sirija ne bo popuščala v "preganjanju terorističnih skupin".
V sirski prestolnici se je danes mudila tudi visoka delegacija iz Indije, Brazilije in Južnoafriške republike, ki se je sešla s sirskim zunanjim ministrom Validom al Moalemom ter ga pozvala h končanju nasilja in izvedbi demokratičnih reform. Moalem je ponovil stališče Damaska, da so za nemire v Siriji odgovorni skupine oborožencev in vmešavanje tujine.
Pritisk na Damask je danes okrepil tudi Washington. ZDA so tako uvedle sankcije proti največji sirski komercialni banki ter operaterju mobilne telefonije Syriatel. Televizijska mreža CNN pa je poročala, da bodo ZDA ta teden najverjetneje prvič pozvale Asada k odstopu.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.