Sirski predsednik Bašar al Asad je v nagovoru pozval k nacionalnemu dialogu za oblikovanje ustavnih sprememb v državi, ki jo že od marca pretresajo protesti. Protestniki njegove pozive zavračajo in si prizadevajo za nadaljevanje revolucije.
Al Asadov govor na univerzi v Damasku, ki ga je prenašala tudi televizija, je večkrat prekinil aplavz. V njem je med drugim izrazil mnenje, da so protesti posledica zarote iz tujine, in zagrozil, da "bodo odgovorni za prelivanje krvi plačali račun". "Zarote so kot mikrobi, ki jih ne moremo uničiti, temveč moramo okrepiti svojo odpornost," je požugal.
Sicer pa je napovedal oblikovanje odbora za preučitev ustavnih sprememb ter izrazil prepričanje, da bi reforme lahko sprejeli do septembra oziroma najpozneje do konca leta. "Lahko rečemo, da je nacionalni dialog slogan prihodnje etape. Ta lahko privede do sprememb ustave ali do nove ustave," je poudaril. Omenil je možnost odprave člena ustave, ki v državi dovoljuje le stranko Bas, ki je na oblasti že prek 40 let. To je tudi ena od ključnih zahtev upornikov.
Ob tem pa je zagrozil, da reform ne bo ob sabotažah in kaosu. "To, kar danes počnejo nekateri, nima nobene zveze z reformami ali razvojem," je dejal.
V Siriji je od začetka protirežimskih protestov marca po podatkih nevladnih organizacij v nasilju varnostnih sil umrlo prek 1300 civilistov, skoraj 11.000 pa jih je zbežalo v sosednjo Turčijo. Al Asad jih je v govoru pozval, naj se vrnejo, ter zatrdil, da jih doma ne čaka nikakršno maščevanje.
Nasprotniki režima razočarani
Al Asad, ki je na oblast prišel po smrti svojega očeta Hafeza leta 2000, je doslej že večkrat poskušal pomiriti protestnike, vendar so ti vselej ocenili, da so njegovi predlogi bodisi le simbolični bodisi prepozni. Tudi tokrat je Koordinacijski odbor, ki predstavlja protivladne aktiviste, protestnike pozval k nadaljevanju revolucije, dokler ne dosežejo zastavljenih ciljev. V izjavi, ki jo je prejela francoska tiskovna agencija AFP, so aktivisti zapisali, da je vsakršen dialog, ki ne bo pripeljal do spremembe režima, nekoristen. Zato menijo, da bo Asadov govor le prispeval k "poglobitvi krize".
Govor je kot "razočaranje" označil tudi odvetnik za človekove pravice Anvar al Buni. Dejal je, da ne naslavlja zahtev ljudstva in ne priznava obstoja politične krize. "Predsednik je govoril o vojaški in varnostni rešitvi in je zagovarjal teorijo zarote ter je za kaos v državi krivil oborožene vstajnike," je poudaril Buni. "Prava politična rešitev mora izhajati iz umika vojske iz mest in spoštovanja pravice do mirnih protestov," je še dejal.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.