Haitijski sodnik Bernard Saint Vil je v ponedeljek izpustil iz zapora eno od dveh ameriških misijonark, ki sta bili osumljeni ugrabitve otrok po potresu 12. januarja, v katerem je umrlo več kot 230.000 ljudi. V zaporu ostaja le še voditeljica misijonarske skupine iz Idaha, 40-letna Laura Silsby Lavonne.
Lavonneova je pred sodnikom izjavila, da so želeli otroke odpeljati, da bi pritegnili pozornost in dobili hrano ter oblačila. Pojasnila je, da je nedavno v Dominikanski republiki kupila zemljišče, kjer je nameravala zgraditi sirotišnico za otroke, ki so v potresu 12. januarja izgubili starše.
Sodnik je večino misijonarjev izpustil iz zapora 17. februarja, ko ni našel dokazov o tem, da bi šlo res za ugrabitve. Misijonarji so otroke vzeli staršem, ki se niso upirali, ampak so jih prostovoljno dali v varstvo Američanom, ki so jim obljubljali boljše življenje. Skupino 33 otrok so skušali odpeljati preko meje v Dominikansko republiko, pri čemer pa so jih aretirali in obtožili ugrabitve.
Misijonarji trdijo, da so nameravali otroke odpeljati preko meje v sirotišnico, na njihovo nesrečo pa je ravno takrat začelo krožiti veliko ugibanj o tem, da trgovci z ljudmi izkoriščajo zmedo po potresu in ugrabljajo otroke. Sodnik Saint Vil je po izpustitvi večine misijonarjev zadržal v zaporu Silsbyjevo in 24-letno Chariso Coulter, ki jo je v ponedeljek izpustil.
Ameriški diplomati so jo takoj po izpustitvi odpeljali na letalo, s katerim je poletela v domovino. Silsbyjeva pa ostaja v zaporu, saj želi sodnik razjasniti še nekaj nejasnosti.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.