Pet ljudi se v zagrebški infekcijski kliniki bori za življenje, potem ko so se okužili z virusom Zahodnega Nila, poroča index.hr. "Vsi so v komi in priklopljeni na dihalne aparate," je za omenjeni portal potrdil doktor Marko Kutleša z omenjene klinike. Dodal je, da sta težko bolni še dve osebi, vendar suma na virus Zahodnega Nila pri njima še niso potrdili.
Kutleša je še dejal, da je težko predvidevati, kako se bo bolezen razvijala in ali si bodo opomogli. "Težko je reči. Lahko ozdravijo, na žalost pa lahko tudi umrejo," je dejal.
Število obolelih se bo po njegovem mnenju povečevati še dva ali tri tedne, nato pa se bodo zadeve umirile.
Smrtni primeri so izjemno redki, večina okužbe niti ne zazna
Večina oseb, ki se ob piku komarja okuži z virusom Zahodnega Nila, ne zboli. Samo približno petina okuženih zboli z vročinsko boleznijo, podobno gripi, ki izzveni brez posledic. Prizadetost osrednjega živčnega sistema, ki se odrazi kot meningoencefalitis (vnetje možganskih ovojnic in možganovine) ima manj kot en odstotek okuženih. Večina bolnikov s prizadetostjo osrednjega živčnega sistema je starejših od 65 let in kronično bolnih, pojasnjujejo na NIJZ.
Inkubacijska doba je 15 dni, a večina zboli v dveh do šestih dneh po okužbi. "Smrtni primeri so izjemno redki. V 80 odstotkih primerov okuženi niti ne zaznajo težav, ostali imajo rahle simptome," je ob tem povedala zdravnica Mateja Logar z infekcijske klinike.
Protivirusa ni, bolnike pa se zdravi s simptomatskim zdravljenjem.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.