Napovedi so se uresničile, saj se je na zagrebških ulicah zbralo največ protivladnih protestnikov doslej, kar 10.000. Facebookovcem so se namreč pridružili številni aktivisti, pripadniki raznih združenj, nekateri sindikati in ogromno študentov.
Protestnike je na Cvjetnem trgu najprej nagovoril organizator Ivan Pernar. Nato je mikrofon v roke vzel predsednik glavnega odbora Hrvaške demokratske zveze Slavonije in Baranje (HDSSB) Dinko Burić. "To, kar je ta lopovska vlada storila temu narodu – 334.000 brezposelnih, to ni nič drugega kot zločin proti hrvaškemu narodu. Pokradla je na deset milijard kun. HDZ ni več hudodelska združba, je zločinski holding, agencija za organiziran kriminal in korupcijo,“ je povedal zbranim. Spregovorila sta tudi Pero Kovačević in Željko Stipić iz sindikata Preporod. Stipić dejal, da se današnjih protestov udeležuje šest sindikatov. "Sindikati spadajo na ulice," je dejal.
Za tem so se protestniki odpravili po Radićevi ulici proti Markovemu trgu. Na vrhu Kamnitih vrat so jih pričakali policisti z barikadami. Protestniki so nekaj minut vzklikali: "Mirni protesti!" prižgali nekaj sveč, nato pa so se spustili nazaj po Radićevi ulici, preko Trga bana Jelačića, na Trg žrtev fašizma. Pred sedežem stranke HDZ jih je pričakalo 30 policistov. Protestniki so mirno skandirali: "Varujete mafijo", "Hočemo volitve" in "HDZ, lopovi", nato pa so se odpravili naprej pred Zavod za zaposlovanje, kjer so vzklikali: "Jadranko na borzo," in "Dajte nam delo!"
Z oken in balkonov stavb so jih pozdravljali številni meščani, vozniki pa so svoje odobravanje izražali s hupanjem. Protestniki so se namenili pred stavbo HRT-ja, ki je tik pred tem poročal, da naj bi se na protestih zbralo le okoli tisoč ljudi. Nekaj jih je poskušalo preplezati ograjo, a so jih ustavili policisti. Po nekaj vzklikih:"Hočemo resnico," so se odpravili naprej proti Savski cesti. Nedaleč stran od stavbe HRT-ja so naleteli na tiskovnega predstavnika vlade Mladena Pavića, ki je bil v svojem avtomobilu. Eden od protestnikov ga je pljunil skozi odprto okno, a do vroče krvi k sreči ni prišlo. Truma ljudi se je pomaknila naprej do stavbe hrvaškega fonda za privatizacijo, kjer so vzklikali: "Vi ste lopovi!" Pred Markovim trgom pa je protestnike spet ustavila policija.
Med mirnimi protestniki tudi izgredniki?
Facebook skupina Veliki prosvjed za rušenje Vlade, ki poziva k protestom, in v kateri so se zbrali nasprotniki premierke Jadranke Kosor in vladajoče stranke HDZ, sicer danes šteje že skoraj 30.000 članov. Protestnike je pozvala, naj se vzdržijo vsakršnih izgredov, saj ne želijo, da bi jih mediji prikazali kot huligane. "Mediji so na strani vlade in najmanjša napaka protestnikov se bo spremenila v največjo. Samo mirno," opozarjajo.
Med protestniki tudi krožijo nepreverjene informacije, da se je med njihove vrste pomešalo okoli 100 pripadnikov podmladka HDZ z namenom, da bi sabotirali njihova prizadevanja in povzročili spopade s policijo. A izgredov ni bilo.
'Jadranka, odidi!'
Organizatorji pravijo, da bodo proteste organizirali vsak drugi dan, dokler ne odstopi vlada s Kosorjevo na čelu. Protestniki poudarjajo, da želijo mirne in dostojanstvene shode, na katerih pa bodo odločno zahtevali boljše življenje.
Kosorjeva se je svojim nasprotnikom danes umaknila z uradnim obiskom v Bratislavi, kjer je med drugim izjavila, da se bo o vladni koaliciji odločalo na parlamentarnih volitvah, ko bo "izpolnjen zgodovinski cilj končanja pogajanj z EU". Za protivladne proteste je dejala, da so kazalec zrelosti demokracije in družbe, sicer pa je nasprotovala nasilju.
Spomnimo. Nasilni protesti so izbruhnili prejšnjo soboto, ko so se protestniki spopadli s policijo, v sredo pa so protestniki zažgali zastave HDZ, SDP in EU, večurni shod pa nato sklenili pozno zvečer pred stolpnico, v kateri živi predsednica vlade. Fotografije sredinih protestov si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.