Na ljubljanskem okrajnem sodišču se je danes z zaslišanjem bančnika Christiana Ivanovskega in poslovneža Hansa Petra Wilhelmerja nadaljevalo sojenje v zadevi Patria.
Bančni uslužbenec Ivanovski je v pričanju prek videokonference pojasnil, da je banka februarja 2007 prejela nalog za izplačilo skoraj 700.000 evrov gotovine z računa žene poslovneža Apichata Shiritaporna. Znesek je s pooblastilom dvignil danes v Avstriji obtožen Wolfgang Riedl, pooblastilo pa so po besedah Ivanovskega tudi preverili. Kot je še dejala priča, je Apichatova žena ta znesek dobila z nakazilom podjetja ICB International iz Liechtensteina.
![Patria - 26](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2010/60514988.jpg?v=d41d)
To podjetje pa vodi Wilhelmer. Okrajni sodnici Barbari Klajnšek je pojasnil, da je v Avstriji v aferi Patria obtožen davčne utaje, zato ne želi pričati. Klajnškova mu je odvrnila, da postopek v Sloveniji ne poteka zaradi davčnih utaj, a da lahko v skladu s kazenskim poukom zavrne vprašanja, ki bi njega ali njegove bližnje spravila v hudo sramoto, znatno materialno škodo ali kazenski pregon.
Wilhelmer je tako na večino vprašanj tožilca Andreja Ferlinca in sodnice – obramba ni imela vprašanj – odvrnil, da zaradi postopka v Avstriji ne želi odgovoriti. Pojasnil je le, da o projektu nakupa oklepnikov za Slovensko vojsko ne more povedati nič konkretnega, saj on ni vodil razgovorov. Potrdil je, da pozna poslovneža Walterja Wolfa in da sta poslovno sodelovala. Zaradi kazenskega postopka so bili posli blokirani, do novih pa ni prišlo, je dejal. O načinu njunega poslovnega sodelovanja ni želel govoriti.
Avstrijska obtožnica navaja, da je bil Wilhelmer kot direktor družbe ICB seznanjen z davčnimi utajami Riedla, posrednika v poslu s patrijami. Wilhelmer je danes poudaril, da ICB s slovenskimi podjetji ni sodeloval, prav tako pa naj ne bi vedel za domnevna Wolfova poznanstva z vrhom slovenske politike. Potrdil je, da se ICB ni ukvarjal z nakupom orožja.
![Finski priči sta včeraj povedali, da ne vesta ničesar o morebitnih podkupninah za Zagožna ali stranko SDS.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2011/60824798.jpg?v=d41d)
Na vprašanje, ali pozna Riedlovo vlogo pri prodaji oklepnikov v Slovenijo, ni odgovoril, prav tako ni odgovoril na vprašanje, ali je bilo podjetje ICB povezano s slovenskim poslom. Tudi po tožilčevem poizvedovanju, ali je ICB dobil provizijo, se je skliceval na postopek, ki teče zoper njega.
Današnje dogajanje na sodišču je zagovornik predsednika vlade in SDS Janeza Janše, odvetnik Franci Matoz, pospremil z besedami, da je tožilstvo "sto svetlobnih let od tega, da bo končno predstavilo kakšen dokaz, s katerim bi dokazovalo obtožbo". Ponovil je, da dokaza, ki bi obremenjevala Janšo, ni, in ga tožilstvo tudi ne bo predstavilo. Podobnega mnenja je Wolfov zagovornik Andrej Kac, ki je dejal, da ne v ponedeljek ne danes ni bilo slišati nič pomembnega za presojo.
Obtoženi Jože Zagožen pa je poudaril, da so vse tisto, kar so danes slišali, slišali tudi na prejšnjih obravnavah, tako Wilhelmer kot Ivanovski pa sta njemu popolnoma neznana. Tudi sam meni, da obremenilnih dokazov zoper njega ni in jih tudi ne bo. Riedlovo zaslišanje ga ne skrbi, saj da z njim ni imel "popolnoma nič problematičnega". Kot je dejal, ga je Riedl nadlegoval z elektronskimi sporočili, na katera pa on ni odgovarjal.
Tudi danes so na sodišče prišli le trije od petih obtoženih, brigadir Tone Krkovič, nekdanji prvi mož HSE Zagožen in poslovnež Wolf. Ivan Črnkovič iz Rotisa se je opravičil zaradi službene poti, prav tako so službene obveznosti zadržale predsednika vlade.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.