V Washingtonu zaradi današnje inavguracije še vedno veljajo izredno strogi varnostni ukrepi. Poleg Trumpovih privržencev je namreč v mestu tudi precej protestnikov. Ponekod se je protestiranje sprevrglo v nasilje.
V središču mesta, v ulicah nedaleč od Kapitola, je najprej prišlo do incidenta med več sto protestniki, ki nasprotujejo Trumpu, in policijo. V črno oblečeni mladi so se ločili od skupine protestnikov ter s kamenjem razbili okna neke banke in izložbe restavracije s hitro hrano, tako da jih je policija razgnala s solzivcem. Protestniki so vzklikali "Ne deportacijam, ne Klu Klux Klanu, ne fašističnim ZDA!".
Policija je sporočila, da so aretirali 95 ljudi. Policisti se še vedno občasno spopadajo s protestniki severno od poti inavguracijske parade. Nasilneži naj bi tudi požgali nekaj vozil.
V San Franciscu čez znameniti most s protestno živo verigo
O protestih, ki so se sprevrgli v nasilje, poročajo tudi iz drugih mest. V San Franciscu naj bi tako policija aretirala okoli 50 ljudi, nasilneži pa so še vedno na ulicah.
Protestnica na ulicah New Yorka: Nikoli ne bo moj predsednik, kmalu bo odstavljen zaradi konfliktnih interesov
Na tisoče ljudi se je zbralo tudi na ulicah New Yorka. Jennifer, ki je sodelovala v skupini protestnikov, ki so skušali blokirati enega od vhodov na National Mall, je zagotovila, da Trump, ki ga je izvolila Rusija oziroma njen predsednik Vladimir Putin, ne bo nikoli njen predsednik. Prepričana je, da bo kmalu odstavljen s postopkom impeachmenta, ker ima preveč konfliktov interesov s svojimi posli.
Na večini od protestov so se sicer zbrali tisti, ki se zavzemajo za pravice priseljencev, proti vojni, za legalizacijo marihuane ter proti rasizmu in za pravice žensk.
Za varnost skrbijo številne policijske agencije
Za varnost v mestih po ZDA sicer skrbi mavrica policijskih agencij iz ZDA pod vodstvom tajne službe. Samo v Wshingtonu je približno 3000 policistov, poleg tega še 7500 pripadnikov nacionalnih gard in drugih.
Protesti so se sicer dogajali že do zdaj, vendar je bila "opozicija" v zadnjih desetletjih glede na število ljudi, ki so slavili, zanemarljiva. Tokrat naj bi bila opaznejša, saj je Trumpu še pred nastopom položaja uspelo razdeliti Ameriko kot še nikomur.
Nekateri republikanski kongresniki so se bali, da bo na dan inavguracije prišlo do 700.000 protestnikov, kar se zdi neverjetna številka. Dan po njej pa ženske organizacije zagotavljajo udeležbo najmanj 200.000 Američank, ki želijo s pohodom na prestolnico pokazati, kaj si mislijo o novem predsedniku.
Nestrinjanje z napovedano Trumpovo politiko so glasno izrazili tudi protestniki iz številnih ostalih svetovnih držav:
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.