Tujina

V vojno brez glasovanja?

New York/London, 13. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški državni sekretar Colin Powell je izjavil, da v Varnostnem svetu ZN morda ne bo glasovanja o drugi resoluciji, ki bi omogočala napad na Irak. Kot je pojasnil, so odprte še vse možnosti, tudi ta, da o resoluciji sploh ne bi glasovali.

Diplomatska zmešnjava glede resolucije

Iraški veleposlanik Mohamed Aldouri se je na koncu seje zahvalil tistim državam, ki so se zavzele za politično rešitev
Iraški veleposlanik Mohamed Aldouri se je na koncu seje zahvalil tistim državam, ki so se zavzele za politično rešitev FOTO: Reuters

Članice Varnostnega sveta ZN so se sicer sestale za zaprtimi vrati na posvetih o britanskem predlogu šestih pogojev, ki bi jih moral izpolniti Irak, da bi se izognil vojni. Predlog je morala Velika Britanija vložiti sama, saj se mu ZDA in Španija nista pridružili. Britanski veleposlanik pri ZN Jeremy Greenstock je pojasnil, da je predlog v šestih točkah za zdaj še poseben spremljevalni dokument in da ni del predloga resolucije, ki ostaja isti. Dejal je še, da bo London o formalizaciji razmišljal, potem ko bo videl, ali obstaja zadostna podpora.

V New Yorku zdaj vlada diplomatska zmešnjava, saj še zdaj ni jasna usoda predloga druge iraške resolucije. ZDA javno vztrajajo pri stališču, ki ga je minuli teden izrekel predsednik George Bush, da bo VS o predlogu druge resolucije glasoval še v tem tednu, kar pa se verjetno ne more zgoditi v četrtek, saj bi po prepričanju diplomatov to bilo prezgodaj.

Bo Blair ostal na položaju?

Verjetnost, da bo Velika Britanija podprla ZDA v njihovi vojni proti Iraku, z ali brez nove resolucije Združenih narodov, kaže, da bo politična pot britanskega premiera Tonya Blaira zapečatena vsega v treh dneh, poudarja britanski tisk. "Blair ve, da bo njegove politične prihodnosti konec v naslednjih 72 urah," piše The Times, medtem ko The Sun poroča, "da bo naslednjih 72 ur za Blaira odločilnih".

Drugi britanski časniki pa so previdnejši in tako kot The Guardian opozarjajo, "da bi bila Blairova odločitev za sodelovanje v vojni proti Iraku tako v zunanjih kot tudi v notranjih zadevah za premierovo kariero odločilna in nevarna". Britanski London Times tako opozarja na "globoko negotovost", ki vlada v Londonu glede morebitnega sprejema druge resolucije Varnostnega sveta ZN o Iraku.

Protestnik skočil pred Blairov avto

Neki britanski nasprotnik vojne pa je iz protesta v Londonu ustavil Blairovo varovano limuzino. Incident se je zgodil sinoči, ko so Blaira peljali na srečanje z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem. 51-letnega Petra Tatchella, ki je že v preteklosti postal znan zaradi boja za enake pravice homoseksualcev, so potem aretirali zaradi povzročitve materialne škode. Tatchell se je namreč vrgel pred premierov avtomobil in še preden ga je enemu od Blairovih telesnih stražarjev in policiji uspelo pridržati, odtrgal del sprednje registrske tablice.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10