
Opozicija, ki ne želi priznati izida, po katerem je bilo proti odstavitvi predsednika Huga Chaveza 58 odstotkov volivcev, zahteva ponovno ročno štetje glasov. Po njenih podatkih naj bi namreč za predčasno odstavitev Chaveza na sicer rekordno obiskanem referendumu glasovalo skoraj 60 odstotkov volivcev. Referenduma se je sicer udeležilo 10 od skupno 24 milijonov prebivalcev. Nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter, ki je z opazovalci svojega centra nadziral potek referenduma, je ob tem ponovil, da nimajo razloga za dvom v poštenost poteka referenduma in njegovega izida, da pa bodo z revizijo glasov odgovorili na skrbi opozicije. Pojasnil je, da bodo mednarodni opazovalci njegovega centra in Organizacije ameriških držav, pa tudi predstavniki vlade in opozicije navzoči pri naključnem ponovnem štetju glasov s 150 volišč.

Na ta način bodo primerjali izide mehanskega glasovanja z izidi ročnega štetja, kar naj bi po ocenah Carterja moralo zadovoljiti zahteve opozicije.

Predsedniki devetih latinskoameriških držav so v torek v skupni izjavi izrazili podporo Chavezu, referendum pa označili kot zmago demokracije. To so zapisali v skupni izjavi, ki so jo sprejeli na mini vrhu v Santu Domingu. Izjavo so med drugim podpisali predsedniki Dominikanske republike, Brazilije, Urugvaja, Kostarike, Hondurasa, Gvatemale in Haitija. Nizozemsko predsedstvo Evropske unije pa je prebivalcem čestitalo ob zgodovinsko visoki volilni udeležbi. Izrazilo je tudi upanje, da se bo v Venezuelo vrnila politična stabilnost, k dosegi tega cilja pa pozvalo vse stranke.