Tujina

V Veliki Britaniji zaprli volišča

London, 05. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V Veliki Britaniji, kjer so potekale parlamentarne volitve, so zaprli volišča. Prvi izidi volitev naj bi bili znani v petek. Analitiki napovedujejo tesen izid.

Vodji laburistov se obeta še tretji mandat predsednika vade (Foto: Reuters)
Vodji laburistov se obeta še tretji mandat predsednika vade (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V Veliki Britaniji, kjer so potekale parlamentarne volitve, so se ob 23. uri po srednjeevropskem času zaprla volišča. Prve projekcije izidov volitev, ki naj bi dale odgovor na vprašanje, ali si bo laburistični premier Tony Blair zagotovil še tretji mandat, naj bi bile znane okoli polnoči. Analitiki pa napovedujejo tesen izid.

Vodja laburistov in premier Tony Blair, vodja konservativcev Michael Howard in vodja liberalnih demokratov Charles Kennedy so že oddali svoje glasove. Premier Blair je svoj glas oddal v volilnem okrožju Sedgefield na severovzhodu Anglije, kjer so ga spremljali soproga Cherie ter sinova, 21-letni Euan in 19-letni Nicky.

Blairov konservativni tekmec Howard je glasoval v okrožju Folkestone na jugovzhodu Velike Britanije, medtem ko je vodja liberalnih demokratov Kennedy glasoval v okrožju Fort William na Škotskem.

Volišča so se odprla ob osmih po našem času, zaprli pa jih bodo šele ob 23. uri.

Za glasove volivcev se poteguje 3518 kandidatov iz 211 strank. Potegovali se bodo za 646 sedežev v spodnjem domu britanskega parlamenta, kar je zaradi zmanjšanja števila volilnih okrožij na Škotskem manj kot na prejšnjih volitvah, ko je bilo sedežev 659.

Parlamentarne volitve so za vodjo laburistov Tonyja Blaira priložnost, da si kot prvi laburistični premier zagotovi še tretji zaporedni mandat.

Letošnjo volilno kampanjo označujejo za eno najbolj negativnih doslej. Glavna tarča je bil premier Blair, predvsem zaradi vojne v Iraku. Odločitev za sodelovanje z ZDA pri strmoglavljenju iraškega predsednika Sadama Huseina je namreč močno omajala njegov ugled in kredibilnost.

Vojna v Iraku še ogroža ugled britanskega premierja

Vodja torijcev, Howard, svojemu glavnemu nasprotniku Blairu očita laganje
Vodja torijcev, Howard, svojemu glavnemu nasprotniku Blairu očita laganje FOTO: Reuters

"Govoril je laži, da je zmagal na volitvah. V vseh osmih letih se je samo enkrat jasno opredelil, ko je povedel Britanijo vojno, pa še takrat ni mogel govoriti resnice,” je dejal Michael Howard, vodja trenutno druge največje stranke, konservativcev. Čeprav so sami podprli vojaško posredovanje, Blairu očitajo zavajanje javnosti in namerno ponarejanje podatkov o iraških zalogah orožja.

"Ne kritiziram ga zato, ker se je odločil za vojno. Kritiziram ga, ker ni povedal resnice in ker ni imel načrta," je dejal Howard. "Če Blairu ne moreš zaupati glede odločitve o vstopu države v vojno, kar je najpomembnejša odločitev, ki jo lahko sprejme premier, le kako mu lahko zaupamo glede česarkoli drugega?" se je vprašal.

Le nekaj dni pred volitvami je mati, ki je v Iraku izgubila sina, napovedala, da bo tožila Blairovo vlado.

Takšnega mnenja je tudi večina Britancev. V raziskavi Daily Telegrapha je 58 odstotkov vprašanih menilo, da Blair "laže, da bi zmagal na volitvah". A Howard ima isti problem; za lažnivca ga je označilo 51 odstotkov anketirancev, medtem ko se je vodja liberalnih demokratov Charles Kennedy z 22 odstotki sorazmerno dobro odrezal. Njagova stranka, sicer tretja najmočnejša, si je z nasprotovanjem vojni močno povečala krog privržencev.

Nasprotovanje vojni v Iraku je liberalnim demokratom - na sliki je njihov vodja Charles Kennedy - prineslo nove privržence (Foto: Reuters)
Nasprotovanje vojni v Iraku je liberalnim demokratom - na sliki je njihov vodja Charles Kennedy - prineslo nove privržence (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Vprašanje Iraka je sicer v nasprotju s pričakovanji v ospredje prodrlo šele v zadnjih dneh predvolilne kampanje, medtem ko so prej prevladovale teme, kot so zdravstvo, priseljenci, varnost, šolstvo in gospodarstvo, kjer uživajo laburisti še vedno največ podpore. Prav uspešno vodenje britanske ekonomije, ki je v preteklih letih močno prehitevala evropske sosede, naj bi Blairovi stranki zagotovilo zmago.

Statistika britanske demokracije

Blair se je na predvolilnih shodih skušal čim bolj držati gospodarskih vprašanj, izpostavil je predvsem vlaganje v javne storitve, še posebej šolstvo in zdravstvo. Konservativec Howard se je osredotočil na domnevno nujnost zajezitve priseljevanja, ki se je od leta 1998 do 2003 skoraj podvojila. Lberalni demokrat Kennedy pa je ciljal predvsem na glasove starejšega sloja prebivalstva. Zato je obljubil povišanje pokojnin in davčnih obremenitev bogatejših slojev, s čimer bi financirali socialo.

Statistika britanske demokracije je impresivna - dobrih 44 milijonov volilnih upravičencev, blizu 4000 kandidatov za 646 poslanskih sedežev in 211 strank, od katerih pa se zadnjih 100 let samo dve, konservativna in laburistična, menjavata na oblasti. Celo tretja največja stranka, liberalni demokrati, nimajo realnih možnosti za zmago.

Javnomnenjske raziskave napovedujejo laburistom okoli 40 odstotkov, konservativcem deset odstotkov manj, liberalnim demokratom pa rekordnih 23 odstotkov podpore.

Na zadnjih volitvah je glasovalo manj kot 60 odstotkov upravičencev, najmanj po koncu prve svetovne vojne, tokrat pa naj bi bil odziv še slabši. Težava laburistov je, da je med tistimi, ki se na volišča ne nameravajo odpraviti, največ njihovih privržencev. Na to so opozarjali tudi v predvolilni kampanji s sloganom: Če eden od desetih laburistov ne voli, konservativci zmagajo.

Tony Blair na predvolilnem shodu (Foto: Reuters)
Tony Blair na predvolilnem shodu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Podporo Blairu je izrazil tudi časnik Sun, v katerem so zapisali, da "Sun verjame, da je Blair vreden vašega glasu". S tem so se pridružili britanskim časnikom Times, Guardian in Financial Times, ki so podporo laburistom izrazili že v torek.

SORODNI ČLANKI