Prva dvostranska prekinitev ognja na vzhodu Ukrajine po oceni tako ukrajinskega kot ruskega predsednika, Petra Porošenka in Vladimirja Putina, večinoma velja. Putin je ob tem obe strani pozval, naj prekinitev ognja še naprej spoštujeta.
Porošenko in Putin sta v današnjem telefonskem pogovoru govorila tudi o čim prejšnji pomoči za vzhod Ukrajine. Prav tako sta govorila o ukrepih, s katerim bi zagotovili trajno prekinitev ognja.
Iz urada ukrajinskega predsednika so ob tem sporočili, da je Porošenko zadovoljen, da prekinitev ognja, o kateri so se dogovoril v petek v Minsku, večinoma velja.
RK: Prekinitev ognja na vzhodu še ni stabilna

Rdeči križ je ocenil, da prekinitev ognja na vzhodu Ukrajine še ni stabilna. Organizacija je danes v Lugansk napotila tovornjake s humanitarno pomočjo, a so se ti zaradi obstreljevanja z granatami morali obrniti, je prek Twitterja sporočil Mednarodni odbor Rdečega križa.
Hkrati je Rdeči križ obe strani pozval, naj dosledno spoštujeta prekinitev ognja. "Pomoč vzhodu Ukrajine je zelo nujna in takoj ko bo mogoče, jo moramo varno dostaviti," so poudarili pri omenjeni organizaciji.
Prebivalci Luganska, ki velja za eno od trdnjav proruskih skrajnežev, so med drugim že mesec dni brez tekoče vode.
Bruselj in Moskva z novimi sankcijami
Kljub premirju, pa je Evropska unija proti Rusiji sprejela nove ukrepe. Razširjen je bil namreč seznam ljudi iz Rusije, ki jih sankcije zadevajo. Na seznamu so tudi proruski uporniki iz Ukrajine.
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je dejal, da naj bi novi ukrepi začeli veljati v ponedeljek, diplomati pa so že dejali, da bi lahko ukrepe ukinili, če bo premirje obveljalo in bo Rusija iz Ukrajine umaknila svoje sile. Pred tem je ameriški predsednik dejal, da je bilo premirje sklenjeno ravno zaradi sankcij.
Sicer pa je Rusija sprejela tudi povračilne ukrepe in in prepovedala uvoz nekaterih kmetijskih izdelkov iz EU. Zdaj se je odločila, da prepove tudi uvoz vseh ukrajinskih sladkarij v državo. Za prepoved uvoza se je po pojasnilih agencije za varstvo potrošnikov sicer odločila zaradi nepravilnih oznak na proizvodih.
Tokratna prepoved uvoza sladkarij pa ni prva v zgodovini napetih odnosov med tema državama. Lani je Rusija prepovedala uvoz ukrajinske čokolade, ki jo proizvaja družba Roshen v lasti Porošenka.
Rusija je med drugim prepovedala tudi uvoz ukrajinskih mlečnih proizvodov, sadnega soka in piva, vse prepovedi pa utemeljila z vprašljivo kakovostjo ukrajinskih proizvodov.
Ukrajinsko gospodarstvo sicer sloni na industriji, ki je močna predvsem v vzhodnem, proruskem delu države. V celotni državi je industrija v prvem letošnjem četrtletju beležila petodstotni padec, samo v regiji Doneck, industrijskem vozlišču blizu Rusije, ki ga je politična in gospodarska kriza najbolj prizadela, pa za 13 odstotkov.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.