Oblikovanje vladne koalicije je bilo dolgotrajno in zapleteno. Julija Timošenko naj bi prevzela položaj predsednice vlade. Blok Timošenkove, Naša Ukrajina predsednika Viktorja Juščenka in socialisti bodo imeli v 450-članskem parlamentu 243 poslancev.
Največ sedežev, 186, je na volitvah 26. marca sicer osvojila proruska Stranka regij Viktorja Janukoviča, ker pa ji ni uspelo doseči večine, se je pojavila priložnost, da "revolucionarni blok" ponovno strni svoje vrste. Pogajanja so potekala v okviru različnih strankarskih kombinacij, "oranžne" stranke pa so se težko zedinile o razdelitvi vodilnih položajev.
Timošenkova je vlado v Kijevu vodila že takoj po oranžni revoluciji - množičnih protestih in izvolitvi Juščenka za predsednika Ukrajine konec leta 2004, s čimer se je za nekdanjo članico Sovjetske zveze začelo obdobje približevanja evroatlantskim strukturam. Zaradi ostrih spopadov in medsebojnega obtoževanja ter vse globljega razkola znotraj koalicije pa jo je Juščenko septembra lani razrešil s položaja premierke.
Timošenkova je tudi napovedala, da bo v primeru, če postane premierka, izvedla temeljito revizijo ukrajinsko-ruskih dogovorov o dobavi zemeljskega plina, saj mora država po njenem mnenju na novo zgraditi svoje odnose z Rusijo, pa tudi s Turkmenistanom. Pogodba z ruskim velikanom Gazprom se namreč konec junija izteče, podjetje pa je izrazilo namen povišanja cen.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.