V napadu z avtomobilom bombo na sedež policije v mestu Cinar na jugovzhodu Turčije je bilo ubitih šest ljudi, 39 pa ranjenih, so sporočile lokalne oblasti. Največ žrtev je zahtevalo zrušenje bližnjega poslopja, kjer stanujejo policisti z družinami.
V napadu sta bili ubiti dve osebi, nato pa še tri, ko se je zaradi škode posledično zrušilo stanovanjsko poslopje, so sporočili iz urada guvernerja province Diyarbakir. Med mrtvimi zaradi zrušenja stavbe so trije otroci - petmesečni dojenček, petletni deček in enoletna deklica. V napadu pa je bil po besedah turškega premierja Ahmeta Davutogluja ubit še en policist. Premier je sicer ostro obsodil napad. V prvotni eksploziji je bilo po navedbah lokalnih oblasti ranjenih 14 ljudi, še 25 pa se jih je poškodovalo v zrušenju stanovanjskega poslopja.
Eksplozijam je sledilo obstreljevanje in napadi z raketami.
Za napad odgovorna PKK?
Uradne oblasti za napad zaenkrat krivijo pripadnike Kurdske delavske stranke (PKK), ki so precej aktivni v tej pretežno kurdski provinci. Se pa po napadih ni oglasila še nobena skrajna skupina in prevzela odgovornost.
V provinci do takšnega nasilja sicer ni prišlo prvič, lani je v eksploziji bombe umrlo 16 vojakov in 14 policistov.
PREBERITE ŠE: Iz indonezijske Džakarte poročajo o seriji eksplozij.
Po napadu v Istanbulu aretirali skupno sedem osumljencev
V Turčiji so aretirali skupno sedem ljudi zaradi suma vpletenosti v torkov samomorilski teroristični napad v Istanbulu, v katerem je bilo ubitih deset nemških turistov, je danes povedal turški notranji minister Efkan Ala.
"Naše operacije se nadaljujejo. Število pridržanih se je zvišalo na sedem," je Ala povedal turškim veleposlanikom, ki so se zbrali na srečanju v Ankari. Po besedah ministra so enega osumljenca prijeli v torek zvečer, štiri pa v sredo, podrobnosti o novih dveh aretacijah pa ni razkril, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Za napad so okrivili 28-letnega Sirca, domnevnega pripadnika skrajne skupine Islamska država. V torek se je razstrelil v starem mestnem jedru Istanbula, kjer se nahajajo največje mestne znamenitosti, kot sta Modra mošeja in Hagia Sofija, ki sta zelo priljubljeni pri turistih.
Turške oblasti trdijo, da je napadalec, identificiran kot Nabil Fadli, nedavno vstopil v Turčijo iz Sirije, a da ni bil na turškem seznamu domnevnih skrajnežev. V napadu je bilo poleg tega ranjenih 15 ljudi, od tega večina Nemcev.
Turki obstreljevali položaje IS
Turške kopenske oborožene sile so po terorističnemu napadu v Istanbulu obstreljevale položaje džihadistov IS v Iraku in Siriji blizu turške meje, je danes povedal turški premier.
"Po gnusnem napadu v Istanbulu so naše oborožene sile v zadnjih 48 urah zadele okoli 500 položajev IS v Siriji in Iraku," je Davutoglu danes dejal turškim veleposlanikom, ki so se zbrali v Ankari.
Turški premier je zatrdil, da je bilo v teh operacijah ubitih okoli 200 pripadnikov IS. Teh podatkov sicer ni mogoče neodvisno potrditi.
Davutoglu je ob tem še poudaril, da bo vsak napad proti turistom v Turčiji kaznovan.
Na Turčijo so letele številne kritike, da se ne bori dovolj zavzeto proti džihadistom, ki da lahko tudi nemoteno prehajajo njeno mejo s Sirijo. Rusija je turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana celo obtožila, da njegova družina z IS trguje z nafto.
A turški premier je danes zatrdil, da bo Turčija zradirala džihadiste IS z območja turško-sirske meje.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.