Tujina

V Turčiji jezni in zagrenjeni zaradi EU

Ankara/London, 08. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Ankari se na novice, da Evropska komisija v širitvenih dokumentih za Turčijo tudi tokrat ne bo predložila datuma za začetek pristopnih pogajanj, odzivajo z jezo in zagrenjenostjo. Na evropske institucije pa naj bi zavoljo Turčije vse bolj pritiskali tudi politični predstavniki ZDA.

Turški zunanji minister svari, da se bo v Turčiji zmanjšala naklonjenost EU
Turški zunanji minister svari, da se bo v Turčiji zmanjšala naklonjenost EU FOTO: Reuters

Turški zunanji minister Sukru Sina Gurel je EU že opozoril, da bi zavračanje določitve datuma za začetek pogajanj - Turčija želi, da EU to stori še letos - resno vplivala na odnose med Brusljem in Ankaro. "Ljudje v Turčiji bodo takšno odločitev razumeli kot zavrnitev in to bo nedvomno vplivalo na dvostranske odnose med Turčijo in EU," je izjavil šef diplomacije. Sicer pa je zunanji minister mnenja, da je Turčija do datuma začetka pogajanj polno upravičena že zaradi prizadevanj, ki jih država, sicer najstarejša prosilka za članstvo, vlaga v obsežen proces izvajanja zahtevanih reform. In če EU datuma letos ne bo določila, "bo postalo jasno, da EU ne uporablja istih kriterijev za vse države kandidatke za vstop", je prepričan šef diplomacije.

Evropska komisija naj v strategiji za izvedbo širitve, ki jo bo v sredo objavila ob rednih letnih poročilih o napredku kandidatk, za Turčijo ne bi priporočila datuma začetka pogajanj. Za vstop v EU v letu 2004 bo po vseh pričakovanjih priporočila Slovenijo in še devet kandidatk, Romuniji in Bolgariji pa za ciljni datum vstopa postavila leto 2007.

Da določitev datuma sploh ni v rokah v Evropske komisije, temveč voditeljev držav članic, pa je ob slabih obetih glede širitvenih dokumentov dejal namestnik premiera, pristojen za evropske zadeve, Mesut Yilmaz. Poročilo Evropske komisije je zgolj tehnično, štela bo politična odločitev, sprejeta na vrhunski ravni, je menil. Je pa opozoril, da bi neposluh za turška prizadevanja lahko precej negativno vplival na bližnje parlamentarne volitve v državi. Volitve - sklicane so 3. novembra - bi lahko videli tudi kot nekakšen referendum za ali proti EU - zavrnitev Bruslja bi nedvomno dala polet nacionalistom, ki so do EU zelo kritični, je opozoril Yilmaz.

Svojo jezo je pristavil tudi turški tisk. "Videti je, da gospodje z Evropske komisije niso na tekočem z dogajanji v Turčiji in ne vedo, kako nekatere stranke ob tem igrajo na protievropska čustva in pridobivajo volilne glasove," je zapisal Turkish Daily News, sicer pa opozoril, da bi zapiranje vrat Turčiji imelo hude posledice, morda celo za mir in stabilnost v vzhodnem Sredozemlju.

Namestnik premiera Yilmaz opozarja, da se utegne nenaklonjenost članstvu v EU pokazati na bližajočih volitvah
Namestnik premiera Yilmaz opozarja, da se utegne nenaklonjenost članstvu v EU pokazati na bližajočih volitvah FOTO: Reuters

Turčija je najstarejša prosilka za članstvo v EU. Pridružitveni sporazum z EU je podpisala v 60. letih, prošnjo za vstop v unijo pa vložila v 80. letih. EU večje korake v turškem približevanju uniji zavrača tudi na podlagi očitkov, da je stopnja demokracije in varovanja človekovih pravic v tej državi na prenizki ravni.

ZDA pritiskajo na EU glede turškega pristopa

Po poročanju britanskega časnika Financial Timesa ZDA vse bolj pritiskajo na Evropsko unijo, naj ta določi datum za začetek pristopnih pogajanj s Turčijo. "Ne mine teden, ne da bi Washington Evropsko komisijo in članice spodbudil, naj Turčiji vendarle ponudijo perspektivo dejanskega članstva," časnik navaja neimenovanega evropskega diplomata.

Turčija je najstarejša prosilka za članstvo v EU, saj je prošnjo oddala že v 80. letih. Vendar pa je od trinajsterice uradnih kandidatk za članstvo hkrati edina, ki se o članstvu sploh še ne pogaja. In videti je, vsaj po še neuradno potrjenih dokumentih, da Evropska komisija tudi v letošnjih poročilih o napredku kandidatk za Turčijo ne bo zastavila ciljnega datuma začetka pristopnih pogajanj. "Naša stališča smo pri zaveznikih in prijateljih jasno in odločno zagovarjali," o tem razlaga neki ameriški diplomat. "Evropejci bi morali priznati, da bi bila stabilna, razvita in demokratična Turčija, zasidrana v EU, tudi njim v korist."

Turčija je zaveznica ZDA, ki jo potrebujejo ob kampanji proti Iraku
Turčija je zaveznica ZDA, ki jo potrebujejo ob kampanji proti Iraku FOTO: POP TV

Ameriški pritisk na EU, kot ocenjuje Financial Times, ni presenetljiv. Turčija je namreč ameriška zaveznica – tudi članica zveze NATO - in ZDA se bojijo, da se po naslednji širitvi, sploh če medse sprejme deset novink, EU ne bo kmalu širila. Poleg tega je, nadaljuje časnik, Turčija zelo strateško in zemljepisno pomembna, če bi se ZDA odločile napasti Irak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta