
V tunizijski prestolnici Tunis, kjer se je zgodil oborožen teroristični napad v nacionalnem muzeju Bardo, so se začeli množični protesti proti terorizmu.
"Tukaj smo se zbrali, da se zoperstavimo terorizmu," je za agencijo Anadolu dejal Abdel Sattar Ben Moussa, vodja Tunizijske lige za obrambo človekovih pravic. "Stopiti moramo skupaj in zajeziti to nevarnost," je še dodal. Kot pravi Ben Moussa, Tunizija nujno potrebuje učinkovito protiteroristično strategijo.
Manifestation contre le terrorisme à #Tunis. #BardoAttack (@RymKh) pic.twitter.com/KK4rX1M29y
— Breaking 3.0 (@Breaking3zero) March 18, 2015
Teroristični napad, ki je terjal 20 mrtvih, je sicer po več urah prekinila tunizijska policija, ko je ubila dva napadalca.
Glede na poročila italijanske tiskovne agencije Ansa je bil v akciji ubit tudi en policist. Po navedbah na družbenih omrežjih naj bi sicer še enega napadalca aretirali.

Število žrtev napada na muzej je po zadnjih informacijah 20, med njimi je bilo 17 turistov, je sporočil tunizijski premier. Ranjenih je bilo okoli 24 ljudi. Po poročanju lokalnih medijev so med ubitimi turisti iz Italije, Poljske, Španije in Nemčije. Ubit je bil tudi en Tunizijec.
V muzeju naj bi bilo sicer v času napada od sto do dvesto obiskovalcev. Med ranjenimi turisti so bili turisti iz Velike Britanije, Poljske, Japonske, Španije, Južne Afrike in Francije. Med turisti je bilo tudi nekaj otrok. Tole pa so fotografije, ki so jih talci objavili na družbenem omrežju Twitter:
#Breaking: At least 4 children locked inside among French & Tunisian Hostages in #Bardo Museum. #Tunis in #Tunisie. pic.twitter.com/W7O6QiRSQR
— Kristina Dei (@2kdei) March 18, 2015
Kot domnevajo mediji, naj bi šlo za turiste, ki so bili na križarjenju po Sredozemlju in so se ustavili v Tunisu. Kot je sporočila italijanska družba Costa Crociere, je v tunizijski prestolnici danes pristala njihova Costa Fascinosa s 3161 potniki na krovu.
Slovensko zunanje ministrstvo je močno obsodilo napad na muzej. Iz slovenskega veleposlaništva v Rimu, ki je pristojno za Tunizijo, so sicer sporočili, da niso prejeli nobenega podatka o tem, da bi bili v incidentu udeleženi tudi slovenski državljani.


Muzej se nahaja v neposredni bližini tunizijskega parlamenta, ki je ravno v času napada razpravljal o protiteroristični zakonodaji.
"Identitete ubitih teroristov še nismo odkrili," je dejal premier Habib Essid in dodal, da preiskava še ni končana. Policisti preiskujejo širše območje in ugotavljajo, ali sta napadalca imela še kakšne pomočnike.
Tunizija se je po arabski pomladi konec leta 2010, ki je odnesla dolgoletnega voditelja Zina el Abidina Ben Alija, začela umirjati in je doslej edina država na območju, ki ji je nekako uspel prehod v demokracijo brez večjih nasilnih pretresov kot v sosednji Libiji ali pa npr. Egiptu. Znova so se v državo začeli vračati tudi turisti.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.